TOGO    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, duygusal ve sürükleyici bir hikaye anlatıyor.

1925 yılında Alaska'da sert iklim koşulları altındaki bir kasaba olan Nome'da difteri salgını başlamıştır. Kasabanın neredeyse bütün çocukları bu salgından dolayı hastadır. Tek çare çok uzak bir bölgede bir yerde bulunan serumlardır. Kasabanın ileri gelenleri, çok sevdiği karısıyla birlikte sakin bir hayatı olan, köpek ve kurt eğitmeni Leonhard Seppala'dan serumu getirmesi için yardım ister. Seppala, yaşlı bir Sibirya kurdu olan ve yıllardır yanlarında çocukları gibi yaşattıkları Togo'yu son bir kez diğer kızak köpeklerine liderlik etmesi için yanına alır ve zorlu yolculuk başlar. Seppala ve Togo’nun liderlik ettiği diğer köpekler çocuklara ilaç getirebilmek için korkunç bir fırtınaya karşı, -50 dereceye varan soğukta ve çok zor doğa koşullarında büyük bir mücadeleye girişirler.

Film, Seppala ve Togo’nun bu zorlu yolculuk sırasında yaşadıkları heyecanlı olayları sunarken Togo’nun ilk kez karı kocanın yanına geldiği günleri de geri dönüşlerle anlatıyor. Biraz cılız olduğu için onu yetiştirmeyi pek düşünmeyen Seppela bu sevimli yavruyu zaptetmekte zorlanınca elden çıkarmaya çalışır. Ama yavru kurt o kadar sevimli ve yerinde duramayan bir köpektir ki, o zamana kadar köpeklerle duygusal bir bağ kurmadan onları yetiştirmeyi ilke edinmiş Seppala’yı bile inadıyla ve sempatisiyle yumuşatır. Zekasıyla liderlik için doğduğunu ona kanıtlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Togo” insanoğlunun köpeklerle kurduğu samimi dostluğu anlatan filmlerden biri. Hem  “Vahşetin Çağrısı”nı hem de “Hachi: Bir Köpeğin Hikayesi”ni hatırlatıyor biraz. Bu gerçek hikayede Togo’nun fedakar çabası sayesinde birçok çocuk ölümden kurtulmuş.

Film izleyenlere mücadeleden asla vazgeçmemeyi, başkalarının iyiliği için riske girmek, sevgi ilişkilerinde sadakatin değeri, gerçek liderlik gibi kavramları hatırlatıyor. Seppela ve karısının farklı düşünseler bile sorunları nasıl da tartışmadan çözümledikleri de başka bir yan tema. Nezaket ve sevgiyle üstesinden gelinmeyecek hiçbir sorun yok. Togo’nun sadakati, iyi huylu halleri ve çifte duyduğu koşulsuz sevgi insanın içini ısıtan cinsten. Ayrıca bilgisayar teknolojisiyle desteklenen bazı sahnelerde efektler oldukça başarılı ve kendilerini hiç belli etmemekteler..

Yolculuk sırasında yaşanan heyecanlı sahneler küçük hassas çocukları biraz endişelendirebilir. Difteri hastası çocukların kısa görüntüleri ve yolculuk sırasında yaralanan Togo’nun finaldeki hüzünlü vedası da bazı çocukları biraz üzebilir. * Burak Göral  


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Köpek isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap

BİR KÖPEĞİN FANTASTİK HİKAYESİ   10 +

8.0 /10

Bu yaratıcı animasyon insanın yüreğine işleyen, melankolik ama bazı çocukları üzecek bir hikaye anlatıyor. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Anca Damian

Oyuncular: Lizzie Brocheré (ses), Bruno Salomone (ses), Thierry Hancisse (ses), Nathalie Boutefeu (ses)

OZ EFSANESİ: DOROTHY'NİN DÖNÜŞÜ   7 +

6.0 /10

Muhteşem çocuk klasiği “Oz Büyücüsü”nün ‘orta karar’ devam filmi. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Will Finn, Daniel St. Pierre

Oyuncular: Lea Michele (ses), Kelsey Grammer (ses), Dan Aykroyd (ses), Jim Belushi (ses), Martin Short (ses)

BAK ŞU KÖPEĞE   7 +

6.1 /10

Çok hafif ama eğlenceli bir aile komedisi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Brian Robbins

Oyuncular: Tim Allen, Robert Downey Jr., Kristin Davis, Danny Glover, Joshua Leonard

BALTO   7 +

7.5 /10

1990’ların sevilen animasyon filmlerinden biri olan “Balto”, kahraman bir köpeğin gerçek hikayesini anlatıyor. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 1995

Yönetmen: Simon Wells

Oyuncular: Kevin Bacon (ses), Bob Hoskins (ses), Bridget Fonda (ses), Phil Collins (ses)