The BFG    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ünlü çocuk kitabının Steven Spielberg tarafından uyarlanan filmi biraz sorunlu olsa da izletiyor kendini...

Charlie’nin Çikolata Fabrikası”, “Matilda”, “Yaman Tilki” ve “Dev Şeftali” gibi çocuk klasiklerine imza atmış yazar Roald Dahl’ın daha önce sadece bir kere TV için animasyon filmi yapılmış “The BFG” adlı kitabı (bizde ‘Koca Sevimli Dev’ adıyla yayımlanmıştır), ilk kez Steven Spielberg’in yönetmenliğinde beyazperdeye uyarlandı...

Devler ülkesinde diğer devler tarafından sürekli aşağılanan ve ezilen iyi yürekli ve yardımsever bir dev, geceleri çocuklara gizli gizli güzel rüyalar üflemektedir. Yanlışlıkla bir yetimhanede yaşayan Sophie’ye görününce onu yanına almak zorunda kalır. Ancak devler ülkesinin diğer devleri oldukça kabadırlar ve insan yemeye de bayılırlar. Koca sevimli dev kısa zamanda arkadaş olduğu Sophie’yi onlardan saklayabilmek için büyük çaba gösterir. En sonunda bu maceraya İngiltere Kraliçesi ve İngiliz ordusu da dahil olacaktır!


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmin en temel sorunu tam da cümlede aslında. Dahl’ın kitabının sonunda da bu ordu meselesi var ama filmde izleyince biraz rahatsız olmak mümkün. Filmin kahramanı olan devin altın gibi bir kalbi varken, kötü devlerle başedebilmek için kraliçenin huzuruna çıkıp ona bağlılık göstermesi ve ordudan, askerlerden yardım alması bir çocuk hikayesi için garip bir final! Ayrıca devin Sophie’ye bir çocuğa güzel rüya üflemeye örnek olarak verdiği Amerikan başkanlı rüya da ‘ne alaka!’ dedirtiyor! İngiltere’de bir çocuğun görmek isteyeceği en güzel ve en iddialı rüya bu mudur? Devin Sophie’yle geçirdiği zamanlar da biraz uzayınca ortalarda filmin ritmi hayli düşüyor. Hikayenin ana teması olan rüyalara erişebilme meselesi de mesela bir “Hugo”daki kadar ustaca halledilemiyor.

Ama bunların dışında Spielberg’in bariz yönetmenlik ustalığı tabi ki gösteriyor kendisini sık sık. Nitekim filmin teknolojik olarak en ufak bir sorunu yok. Karakterler ve mekan tasarımları birinci sınıf. Buckingham Sarayı’nda geçen kimi sahneler de gerçekten eğlenceli. Ama insan zamanında “E.T.”yi yaratmış kişilerden çok daha büyük bir klasik bekliyor. Yine de ailelerin çocuklarıyla birlikte güzel vakit geçirebileceği iyi bir seyirlik “The BFG”.

“The BFG” bir masal filmine göre biraz karanlık. Sophie sık sık tehlikeli durumlar yaşıyor. Kötü devler insan yiyerek besleniyorlar ve esas devimize de kötü davranıyorlar.

Film ülkemizde 7A ile gösterilmişti. Netflix 7+ vermiş. Zaten film pek çok ülkede de bu sınıfta oynatılmış. Google Play, iTunes, Netflix ve Blu TV’den izleyebilirsiniz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

THE SHORT GAME   8 +

8.4 /10

7-8 yaşlarındaki küçük golf oyuncularının ilham verici ve eğlenceli hikayeleri hepinizi çok etkileyecek. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Josh Greenbaum

Oyuncular: Amari Avery, Jed Dy, Allan Kournikova , Alexa Pano, Sky Sudberry

ELLA: SİHİRLİ YOLCULUK   9 +

7.0 /10

Biraz Sindirella, biraz Şrek, birazcık da Shakespeare eklenmiş ve ortaya tatlı bir masal filmi çıkmış. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Tommy O'Haver

Oyuncular: Anne Hathaway, Hugh Dancy, Cary Elwes , Minnie Driver, Vivica A. Fox, Steve Coogan (ses)

TIMPELBACH ÇOCUKLARI   10 +

6.5 /10

Fransız çocuk filmi aslında güzel bir anafikirle yola çıkıyor ama biraz şiddet içeren detayları var. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Nicolas Bary

Oyuncular: Raphaël Katz, Adèle Exarchopoulos, Léo Legrand, Lola Créton

HAYALET ÇOCUK   10 +

8.0 /10

Büyük çocuklar için tasarlanmış fantastik, heyecanlı bir polisiye gerilim animasyonu. Devamı

Süre: 84 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Jean-Loup Felicioli, Alain Gagnol

Oyuncular: Edouard Baer (ses), Jean-Pierre Marielle (ses), Audrey Tautou (ses), Jackie Berroyer (ses)