TEHLİKELİ YÜRÜYÜŞ    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kendine özgü bir sanatçının hayallerinin peşinden kararlılıkla gitmesini anlatan gerçek bir hikaye...

Yapımı yaklaşık altı yıl süren ve 1973’te açılan Dünya Ticaret Merkezi, gökyüzüne yükselen ikiz kuleleriyle New York şehrinin sembollerinden biriydi. Malum 11 Eylül saldırısında 2.606 insanla birlikte tarihe gömülen ikiz kuleler, kimine göre kapitalizmin en ihtişamlı eseri, kimine göre göklere ulaşmaya çalışan insanlığın zaferiydi. Fransız sanatçı Philippe Petit içinse başka türlü bir cazibe merkezi. Petit 1968’de bir dişçi muayenehanesinde beklerken karıştırdığı dergide ikiz kulelerin inşaatının başladığını okuduğundan ve bitmiş halinin çizimini gördüğünden beri bir hayal kurmuştu: İki kulenin arasında bir çelik hat çekip üzerinde yürümek... Kendi ifadesiyle bu “yüzyılın en artistik suçu” olacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Petit’in altı yıl boyunca hazırlık yapıp 1974’te gerçekleştirdiği bu zor hayalinin hikayesi daha önce 2008’de Oscar ödüllü bir belgesele de konu olmuştu. “Teldeki Adam” (Man on Wire) Petit’in hayalinin ve gerekçelerinin heyecanlı ve eğlenceli bir anlatımıydı. ‘Barışçıl başkaldırı’nın güzel bir ifadesiydi.

Petit yerden 400 metre yükseklikte, yaklaşık 200 kilo ağırlığındaki ve 8 metre uzunluğundaki bir çelik halat üzerinde 45 dakika boyunca elindeki 25 kiloluk denge çubuğuyla tam 6 yürüyüş gerçekleştirmişti. Çıkarıldığı mahkemede New York’un ünlü Central Parkı’nda çocuklar için gösteri yapma cezasıyla (!) salıverilmişti.

“Geleceğe Dönüş” (Back to the Future), “Mesaj” (Contact) ve “Forrest Gump” filmlerinin usta yönetmeni Robert Zemeckis’in filmi ise Petit’nin Fransa’daki akrobasi tutkusundan başlayarak İkiz Kuleler’deki yürüyüşüne kadar geliyor. Petit’i pozitif ve sempatik tavırlarıyla, güleryüzü ve iyi kalbiyle bir rol model olarak sunuyor film. Petit’in film boyunca Özgürlük Heykeli’nin tepesinden yaptığı anlatıcılık, siyah beyaz sokak performansları oldukça sevimli sahnelere neden oluyor.

Filmin son 30-40 dakikası ise olayı bambaşka bir boyuta taşıyor. Seyirciye yükseklik duygusunu bu kadar güçlü veren fazla film yoktur. Petit’in olağanüstü heyecanlı yürüyüşünü yönetmen apayrı bir film gibi ele alıyor adeta. Son derece inandırıcı bir sinematografiyle (biraz da süsleyerek) o telin üzerinde yürüdüğünüzü düşündürtüyor. Yükseklik korkunuz olmasa bile kalp atışlarınızı hızlandırmayı, yer yer başınızı döndürmeyi başarıyor.

“Tehlikeli Yürüyüş”, ülkemizde vizyondayken 7A sınıfıyla gösterilmişti. Bizce 7-8 yaşları biraz erken, ama bir ‘hayalinin peşinden koş’ hikayesi olarak 10+ çocuklarla birlikte keyifle izlenebilecek bir film. Ama yüksek yerlerde yürümek konusunda gereğinden fazla cesaretlenmelere kapılmamalarını da hatırlatmalısınız onlara. Bir sahnede Petit arkasından çıplak görünüyor ve tabi ki film boyunca hayati tehlike taşıyan bazı hareketlerde bulunuyor.

Filme iTunes ve BeinConnect’ten ulaşmak mümkün. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -

 


Yorum Yap

BİR AY MASALI   7 +

7.0 /10

Hikayesindeki bazı sorunlarına rağmen rengarenk ve müzikal bir aya yolculuk macerası. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Glen Keane

Oyuncular: Ken Jeong (ses), Sandra Oh (ses), Phillipa Soo (ses), John Cho (ses)

JULIE VE HAYALETLER (1. Sezon)   13 +

7.1 /10

Pek çok olumlu mesaj barındıran, bol müzikli, enerjik ve duygusal bir gençlik dizisi. Devamı

Süre: 30 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Dan Cross, David Hoge

Oyuncular: Madison Reyes, Charlie Gillespie, Owen Joyner, Jeremy Shada, Jadah Marie

UÇAKLAR   6 +

4.5 /10

Savaş uçağı olmak isteyen (!) bir uçağın azim hikayesi. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Klay Hall

Oyuncular: Carlos Alazraqui (ses), Dane Cook (ses), Stacy Keach (ses), Teri Hatcher (ses), Julia Louis-Dreyfus (ses)

YARIŞÇI ZEBRA   7 +

6.1 /10

Hayvanların konuşturulduğu aile filmlerinden biri. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Frederik Du Chau

Oyuncular: Bruce Greenwood, Hayden Panettiere, Frankie Muniz (ses), David Spade (ses), Snoop Dogg (ses)