SÜPER MARIO KARDEŞLER FİLMİ    7+

8.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ünlü platform oyununun eğlenceli ve bol pozitif mesajlı uyarlaması.

Dünya, Süper Mario Kardeşler ile 1985 yılında tanıştı. Nintendo şirketinin ürettiği bu popüler video oyunu ilk ‘ilerlemeli’ platform oyunuydu. Sonra bolca taklidinin ve benzerinin yapılmasına öncülük etti. Oyunun özünde; sıradan, tipik bir kahraman fiziği taşımayan tesisatçı Mario’nun hayali bir ülkedeki Prenses Peach’i kurtarma macerası vardır.

Süper Mario Kardeşler 1993’teki sinema uyarlamasından beri ilk kez yeniden sinemada. Üstelik çok başarılı bir animasyon film olarak... Mario ve Luigi kardeşler Brooklyn’de yaşayan İtalyan asıllı kalabalık bir ailenin iki kardeşi. Ailelerinin kendilerini takdir etmesine hasret büyümüşler biraz. Tesisatçılık meselesini çok ciddiye almaktalar. Şehirde yaşanan bir kanalizasyon arızasına müdahale edip kendilerini göstermek isterler ancak bir şekilde başka bir evrene ışınlanırlar ve iki kardeşin yolları burada ayrılır. Mario, Luigi’yle ulaşmak için çok büyük zorlukları aşmak zorundadır.

Çünkü Prenses Peach ile evlenip tüm evrenlere hakim olmak isteyen Bowser adlı zorba bir kral, Luigi’yi esir almıştır. Mario bu değişik evrende Prenses Peach sayesinde kendi özgüvenini kazanır ve hem prensese yardım etmek hem de kardeşini kurtarmak için harekete geçer. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Video oyunlarından uyarlanan filmler genellikle güçlü hikayeleri olmayan, daha çok eğlence odaklı zorlama filmler oluyorlar. Ama “Süper Mario Kardeşler Filmi”, sadece oyunun popülerliğine yaslanmayıp tıpkı “Lego Filmi”nde de olduğu gibi hem eğlendirmek hem de çocuklara faydalı bir hikaye anlatmak derdiyle oluşturulmuş. Pek çok sahnesi eğlenceli ve 80’lerin güzel pop müzikleriyle de renklendirilmiş.

Bir defa Mario ve Luigi arasındaki kardeşlik bağı çok güçlü. Birbirleriyle çok uyumlular ve ne olursan olsun birbirlerini korumaya çalışıyorlar. Hikaye en çok Mario üzerine kurulu. Onun özgüvenini kazanması, ailesinden kabul görme arzusu ve cesaretini test etmesi işleniyor sıkça. Bowser ise Prenses’e karşılıksız bir aşkla bağlı, ama zorbalığı da hiç elden bırakmıyor, Mario’yu sürekli kıskanıyor. Çok güçlü bir kötü karaktere karşı Mario’yla birlikte diğer iyiler dayanışma içinde onunla dövüşüyorlar. Prenses Peach de iyi yazılmış bir kız karakter. Mücadeleci, kararlı, korumacı ve akıllı bir kız olarak erkek karakterler karşısında ezilmiyor, iyi bir denge tutturulmuş.

Film hem dublaj hem de altyazılı seçenekleriyle vizyona çıktı. Pek çok ülkede olduğu gibi bizde de 6+ yaş sınıfı aldı. Doğrusu 6 yaş altındaki çocukların yer yer ürkeceği kimi küçük anlara sahip film. Hatta bazıları hassas 6 yaş çocuklara bile ürkütücü gelebilir biraz. Özellikle Bowser ve adamlarının ilk gözüktüğü sahne, Luigi’yi kovalayan zombi iskeletler, kardeşlerin gittikleri evde evin köpeği tarafından tehdit edildikleri sahne (köpek fobisi olanlar dikkat etsin) hassas çocukları biraz etkileyebilir. Tabi ki oyunlarında da olduğu gibi bazı patlama sahneleri mevcut. Özellikle de Mad Max filmlerini hatırlatan arabalı savaş sahnelerinde.. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme arzusu: **

 


Yorum Yap