SOSYAL İKİLEM    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Sosyal medyanın getirdikleri ve götürdükleri üzerine nokta atışı yapan, ‘uyandırıcı’ bir belgesel.

Dünyanın yetişkin insanlarını zaten çoktandır kendisine esir etmiş sosyal medya, özellikle liseden itibaren çocuklarımızı da içine alan bir yeni medya kültürü. Ancak yeni medyanın diğer unsurlarından çok daha farklı ve güçlü etkileri var.

“Sosyal İkilem” adlı ödüllü belgesel bu gerçeği en etkili yerden işlemeye girişiyor: sosyal medyanın mimarlarından. Özellikle Google’da eskiden önemli görevlerde çalışmış Tristan Harris’in bildiklerini tüm dünyaya anlatmaya karar vermesiyle fitil ateşleniyor. Belgeselde, vicdanından dolayı konuşmaya karar veren Harris'le birlikte; Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya mecralarında önemli kademelerde çalışmış eski yöneticiler, akademisyenler ve uzmanlar da sosyal medya şirketlerinin kullanıcılarını kendilerine ve ekrana nasıl bağladıklarını bir bir anlatıyorlar.

Aralara da sosyal medya ve telefon bağımlılığının üç çocuklu bir ailenin gündelik hayatını nasıl etkilediğini anlatan gerçek oyuncularla işlenmiş bir canlandırma serpiştirilmiş. Ailenin küçük kızı fotoğraflarına yapılan yorumlardan kötü etkilenip mutsuz olurken, evin ergen oğlu da giderek radikal gruplara eğilim gösteriyor.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çağımızın bu en büyük bağımlılığı kuşkusuz bütün dünyayı, toplumları değiştiriyor. “Sosyal İkilem” sosyal medya araçlarının dikkatli kullanılması gerektiğini akıcı ve ikna edici bir anlatımla gözler önüne seriyor. Özellikle finalde yani son jeneriklerinin aktığı sahnede bütün konuşmacıların kullanıcılara verdiği tavsiyeler gerçekten önemli. Mesela ‘YouTube’un önerdiği videolara basmayın, kendi seçtiğiniz videoları izleyin’ diyor biri, bir diğeri telefonların yatak odalarından mutlaka çıkarılmasını önerirken, biri de bütün bildirimlerin kapalıda tutulması gerektiğini tavsiye ediyor.

Mesele sadece kişisel verilerin şirketlerin eline geçmesi değil –ki aslında bunun önünde hiçbir vazgeçirici kanunun olmaması da ciddi problem. Sosyal medyanın insan hayatına kattığı kolaylıkların karşısında yaygınlaştırdığı olumsuz şeyler de var: Farklı fikir ve kimliklere karşı hoşgörüsüzlük, yalan haber, manipülasyon ve siber zorbalık.

Katılan birçok eski çalışan gidişat hakkında pek de umutlu konuşmuyorlar doğrusu. Bu gidişle pek çok bilim-kurgu eserinin tahminleri doğru çıkacak ve insanlık giderek kendi yarattığı teknolojinin esiri konumuna düşecek.

Bu başarılı belgesel bu konuda özellikle gençlerin gözlerini açmayı hedeflemiş. Sosyal medyaya yeni dahil olan bu genç beyinlerin daha bilinçli kullanıcılar olması gerektiğini lafı dolandırmadan anlatmayı başarıyor.

Filmi ailece izleyip sonrasında bu konuda konuşmak oldukça faydalı. Bazı gerçek haber görüntülerinde anlık gözüken şiddet sahneleri mevcut. Gençler arasında sosyal medya yüzünden görülen kendini yaralama ve intihar konuları da bazen dile getiriliyor. 

13+ çocukların aileleriyle birlikte izlemeleri tavsiye edilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet / Korku Ögesi: **
Argo Kullanımı: *
Alkol - Sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

SOSYAL İKİLEM   13 +

8.0 /10

Sosyal medyanın getirdikleri ve götürdükleri üzerine nokta atışı yapan, ‘uyandırıcı’ bir belgesel. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Jeff Orlowski

Oyuncular: Tristan Harris, Jeff Seibert, Bailey Richardson , Sandy Parakilas

BEBE   6 +

8.0 /10

Ailenin bütün fertlerine hitap edebilecek keyifli ve pozitif bir çocuk filmi klasiği. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 1995

Yönetmen: Chris Noonan

Oyuncular: James Cromwell, Magda Szubanski, Christine Cavanaugh (ses), Hugo Weaving (ses)

PAL SOKAĞI ÇOCUKLARI   10 +

8.2 /10

Bu büyük klasiğin sinemadaki en iyi uyarlamasını her çocuk izlemeli. Devamı

Süre: 110 dk. Yapım Yılı: 1968

Yönetmen: Zoltán Fábri

Oyuncular: Mari Töröcsik, Sándor Pécsi, László Kozák, Anthony Kemp, William Burleigh

SIMON'S CAT   3 +

8.0 /10

İngiliz animasyon sanatçısı Simon Tofield tarafından yaratılmış yaramaz bir kedinin maceralarını konu alan sevimli bir animasyon dizisi. Devamı

Süre: 2 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Simon Tofield

Oyuncular: Simon Tofield