SEVİMLİ CÜCELER    8+

7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Shakespeare’in klasiği “Romeo ve Juliet”in çocuklar için yumuşatılmış ve komikleştirilmiş bir versiyonu.

Birbirinden çitlerle ayrılmış büyük bahçelere sahip iki ev... Sahipleri Montague’ler ve Capulet’ler birbirinden nefret etmektedir, aynen klasik hikayedeki aileler gibi. Bahçelerindeki porselen cüce heykelleri de bu düşmanlıktan nasiplerini almıştır. Bahçe süsleri olan kırmızı cüceler ve mavi cüceler birbirlerinden nefrret ediyorlardır. Ancak mavi cücelerin genç üyelerinden popüler Gnomeo, kırmızı cücelerin güzeller güzeli Jülyet’ine aşık olur. Genç aşıklar iki tarafın bitmek bilmeyen sürtüşmesinin arasında kalırlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Tıpkı klasik eser “Romeo ve Juliet”te olduğu gibi sırf farklılar diye birbirlerine düşman olan iki grubu elbette eğlenceli bir dille eleştiriyor film. Ayrımcılık karşıtı olması en belirgin teması filmin. Neyse ki aşık çiftimiz orijinal hikayeden farklı olarak, sadece farklı renklerden oldukları için birbirinden nefret eden bu iki grubu barıştırabiliyorlar finalde. 

Film her ne kadar ülkemizde de pek çok ülkede olduğu gibi genel izleyici sınıfıyla vizyona çıkmış olsa da cücelerin birbirleriyle olan sürtüşmesinde bazı sert sahneler var. Bu tip sahneleri daha da şiddetli hale getiren detaysa karakterlerin porselenden oldukları için kırılıp, dökülüyor olabilmeleri! Ayrıca elbette ünlü hikayesi gereği bazı flörtöz durumlar da yaşanıyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı “Sevimli Cüceler - Cino ve Jülyet”in 8+ yaşlar için daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Filmin DVD’si ülkemizde hâlâ bulunabiliyor, BluTv’den de izlenebiliyor.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **    
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı  **  
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  *  


Yorum Yap

RİMOLAR VE ZİMOLAR: KASABADA BARIŞ   3 +

7.5 /10

Türk sinema sektöründe pek de eşi benzeri olmayan özel bir yere sahip bir çocuk filmi. Devamı

Süre: 75 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Nermin Er, İsmet Kurtuluş

Oyuncular: Yekta Kopan (ses), Şevket Süha Tezel (ses), Janset (ses), Nazmi Sinan Mıhçı (ses), Ezgi Mola (ses), Hayko Cepkin (ses)

ADDAMS AİLESİ   8 +

4.0 /10

Karanlık mizah anlayışıyla farklı bir film olmaya çalışsa da basit hikayesi ve bazı dengesiz denemeleri yüzünden hedefi vuramıyor. Devamı

Süre: 86 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Greg Tiernan, Conrad Vernon

Oyuncular: Oscar Isaac (ses), Charlize Theron (ses), Chloë Grace Moretz (ses), Finn Wolfhard (ses), Nick Kroll (ses), Bette Midler (ses)

YERDEKİ YILDIZLAR   9 +

8.0 /10

Kendi türünün en iyi filmlerinden biri, sadece süresi biraz uzun. Devamı

Süre: 165 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Aamir Khan

Oyuncular: Darsheel Safary, Aamir Khan, Tisca Chopra, Vipin Sharma, Tanay Chheda

CHARLIE’NİN ÇİKOLATA FABRİKASI   8 +

7.5 /10

Roald Dahl'ın ünlü eserinden rengarenk bir uyarlama. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2002

Yönetmen: Tim Burton

Oyuncular: Johnny Depp, Freddie Highmore, David Kelly, Helena Bonham Carter, Noah Taylor