SENİN ADIN    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Harika bir anime, ama bazı yetişkin temalar da işleniyor...

“Senin Adın” en başta örneğini daha önce Hollywood yapımlarında ve hatta bazı yerli komedilerimizde dahi gördüğümüz klişe bir hikâye anlatacakmış gibi başlıyor. Birbirlerinden habersiz ve uzakta yaşayan iki lise öğrencisi; büyük şehirde yani Tokyo’da bambaşka bir düzende okuluna giden Taki ve küçük bir taşra kasabasında tıkılı kaldığını düşünen Mitsuha bir sabah uyandıklarında ruhlarının birbirlerinin bedeninde yer değiştirdiğini keşfederler. Aslında her şey Japonya merkezli bir gökyüzü hareketiyle başlamıştır. Elbette Taki ve Mitsuha birbirlerinin bedenlerinde geçirdikleri zaman içinde ilginç olaylar yaşayacak ve aşkla da ilk kez tanışacaklardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Hikâye ilerledikçe film de basit romantik komedi formundan giderek uzaklaşıyor. “Empati” meselesine yoğunlaşırken melankolik tonundan hiç kopmuyor. Dünyanın farklı bir köşesinin geleneklerini ve yaşam biçimini dekor olarak kullansa da, fantastik öğeler barındırsa da samimi, herkes için çekici ve yürek ısıtan bir aşk hikâyesi sunmayı başarıyor.

Çizgi olmalarına ve Japon animasyonlarının sıkça başvurduğu kimi efektleri barındırmalarına rağmen filmin iki sevimli karakteri de kanlı canlı gibiler. Ayrıca filmin “zaman” kavramıyla ilgili fikirleri izleyenleri bu konuyu farklı açılardan düşünmeye de teşvik ediyor.

Filmin yönetmeni Makoto Shinkai kendi romanından uyarlamış bu güzelim filmi. Aynı yönetmenin yine çok melankolik bir tona sahip “Saniyede 5 Santimetre” adlı filmi de oldukça iyidir bu arada. 

“Senin Adın”da elbette kahramanlarının cinsiyetle ilgili kimi zor durumları esprili bir şekilde ele alınıyor. Ne de olsa ergen bir kız ve ergen bir erkeğin vücutları birbiriyle yer değişiyor. Hikâye de Hollywood filmlerinden farklı bir kurguda ilerliyor. Ayrıca filmde bir meteorun küçük bir kasabayı yok ettiği, çok sayıda insanın hayatını kaybettiği haberleri sık sık tekrarlanıyor.

Film ülkemiz sinemalarında geldiğinde 7+ almıştı. Ancak çocukların animasyon olarak çok sık karşılaşmadığı meseleler farklı bir kurguyla ele alınıyor. O yüzden çocuğunuzun kişliğini, olgunluğunu, film kültürünü ve zevklerini göz önüne alarak izletip izletmeyeceğinize karar vermelisiniz.

Google Play ve iTunes’dan izlenebilmekte. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

AHTAPOTTAN ÖĞRENDİKLERİM   8 +

8.0 /10

Empati, yaşam döngüsü ve iletişim kurmak üzerine harika bir belgesel. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Pippa Ehrlich, James Reed

Oyuncular: Craig Foster

BİTİRİM KARINCA   7 +

6.5 /10

Başkalarıyla empati kurmak, yardımlaşmak üzerine sevimli bir animasyon. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: John A. Davis

Oyuncular: Nicolas Cage (ses), Julia Roberts (ses), Meryl Streep (ses), Paul Giamatti (ses), Zach Tyler (ses)

SENİN ADIN   12 +

8.0 /10

Harika bir anime, ama bazı yetişkin temalar da işleniyor. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Makoto Shinkai

Oyuncular: Ryûnosuke Kamiki (ses), Mone Kamishiraishi (ses), Ryô Narita (ses)

RIO 2   6 +

6.5 /10

İlk filmin renkli görüntülerle süslü dinamik yapısını aynen sürdürüyor devam filmi. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Carlos Saldanha

Oyuncular: Jesse Eisenberg (ses), Anne Hathaway (ses), Jemaine Clement (ses), Jamie Foxx (ses)