ŞEKER FARELER    5+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Okul öncesi çocukların ilgiyle izleyebilecekleri bir yerli animasyon dizi.

Çocuk animasyonlarında çok sık rastlanan farklı kişilikteki çocukların bir araya gelip ekip oluşturdukları hikayeler bizim yerli yapımlarımızda da işlenmekte. Şeker Fareler’de de Şeker Fareler Koleji’ne giden ve bilime çok meraklı olan Peri, Fiko, Neco ve Mika’dan oluşan dört fare arkadaş akıl hocaları Mercan Dede’nin de yardımıyla bir zaman makinesi icat etmişlerdir. İlk bölümde arkadaşlar bilim sınavında öğretmenlerine sunacakları icatlarının çalınmış olduğunu farkederler. Öğretmenlerinden bir günlük izin isterler, böylece yeni bir makine daha yapıp icatlarını çaldığını düşündükleri eski arkadaşları Tonti’yi yakalayacaklardır. Ancak Tonti çaldığı makineyle 1632 yılına gitmiş ve Hezarfen Ahmed Çelebi’nin yerine geçmiştir. Ekip yeni makineyle o tarihe gidip bu olayı engeller. Finalde Tonti’nin, geçici fen öğretmenleri olan Profesör Tahsin için çalıştığını anlarız.

Sonraki her bölümde de Tonti bir şeyleri değiştirerek tarihi sürekli sabote ederken kahramanlarımız da her seferinde tarihte yolculuk yaparak onun bozduklarını düzeltmeye çalışırlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Benzer yapımlarda olduğu gibi; Şeker Fareler ekibinin en küçüğü Mika genelde fazla endişeli ve biraz da anksiyetesi yüksek çocukları, Neco da midesine düşkün ve azıcık da sarsak çocukları temsil etmekte. Ekip çalışması ve aynı amaç için dayanışmanın önemi gibi temalar işleniyor her bölümde. Dizi diğer benzer yerli yapımlardan farklı bir mizah da içeriyor. Her bölümün başında ekip üyeleri günlük hayatları içinde tarihte değiştirildiğini bilmedikleri sıkıntılı bir şeyler yaşıyorlar. Ta ki Mercan Dede’nin ne olursa olsun değişmeyen kaynak kitabıyla onları bilgilendirmesine kadar. Mesela bir bölümde henüz aya ayak basılmadığı için önce Profesör Tahsin’in uzaya çıkacağını sanıyorlardır, başka bir bölümde tekerlek icat olmadığı için ulaşım çok sıkıntılı bir iştir herkes için... Başka bir bölümde de telefon icat edilmemiştir ve herkes hâlâ mektupla hatta dumanla ya da güvercinle haberleşebiliyordur! Zeki ekip elemanları her bölümde akıllarını ve dayanışmayı kullanarak aksayan icatları kendileri tamamlayarak izleyen çocuklara örnek oluyorlar.

Ayrıca Tonti her bölümde ekibin elinden kurtulmaya çalışırken onların dikkatini dağıtacak matrak bir cevabı olan bir bilmece bırakıyor ortaya. Bölüm sonlarında bu eğlenceli bilmeceler de cevaplanıyor.

Her bölüm ortalama 12 dakika sürmekte. Blu TV’den izlenebilen dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor. 7. bölümde Demet Akbağ’ın sesini verdiği ve gelecekten gelen bir karakter olan Demetiya da dizinin kadrosuna katılıyor. * Burak Göral 

Not: İlk bölümü YouTube'da BluTVKids kanalında izleyebilirsiniz.


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap