SEFİLLER    12+

7,5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Dünya tarihinin kesinlikle en iyi romanlarından birinin kusursuza yakın uyarlaması...

Milyonlarca insanı kendisine hayran bırakan roman, Fransız İhtilali’nin ardından yaşanan hayal kırıklığının fakir halk üzerindeki etkisi ve içlerinde yanan isyan ateşinin tekrar nasıl yavaş yavaş canlanmaya başladığının hikayesini anlatır.

Hugo'nun bu dev eserinin ana hikayesini eski bir suçlu olan Jean Valjean'ın iyilik, nedamet ve adalet arayışından ve onu kovalayan polis memuru Javert’ten yıllara yayılan kaçışı oluşturur. Ama bütün eser tek bir temayı güçlü bir şekilde seslendirir, o da her insanın insanca yaşayabileceği bir sosyal adaletin gerekliliği.

 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Victor Hugo'nun eserinin müzikal uyarlamasını perdeye taşıyan 2012 yapımı bu film insanı duygudan duyguya sürükleyen son derece güçlü bir yapım. İçerdiği bazı sivri konular yüzünden 12 yaşında altındaki çocuklara pek fazla öneremiyoruz. Ama müzikallerden sıkılmayan 12 yaş civarı için önemli bir eserle iyi bir tanışma fırsatı sunuyor bu son derece pahalı ve hayli estetik çekilmiş film. Yine de son derece üzücü sahnelerinin olduğunu, bazı karakterlerin ölümünün seyirciyi çok hüzünlendirdiğini de belirtmeliyiz.  

Sonrasında çocuklarınızla konuşabileceğiniz çok şey var: İnsanı ‘iyi insan’ yapan şey nedir? Diğer insanlara karşı olan tutumları diyebilir miyiz? Merhamet, vicdan gibi kavramlar ne anlama geliyor?

Çocuğunuzla zenginler ve fakirler arasındaki sosyal eşitliğin ve sosyal adaletin önemini konuşabilirsiniz. Bazı avantajlara ve daha yüksek kazanca sahip olmak aşağıda kalanlara kötü davranmayı gerektirmemeli sonucuna zaten filmin sonunda kendileri de varacaklardır.

Genç insanlar bu konuyu çok dert edinip sonunda öleceklerini anladıkları zaman bile geri adım atmıyorlar filmde. Çocuğunuza bu konuda ne düşündüğünü sormalısınız. İlginç cevaplar veriyorlar. Mesela hayatta buna değer bir şey olup olmadığını da sorun. Bakalım ne diyecekler?

Ülkemizde DVD’si de bulunabilen “Sefiller”, Netflix’ten de izlenebilmekte.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar **
Şiddet / Korku öğesi ***
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  **
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

ZARAFA  

8,0 /10

Bizde de 2012 yılında sessiz sedasız vizyona girmiş ama yeterince izlenmemiş Fransa yapımı bir animasyon. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 2012

Yönetmen: Rémi Bezançon, Jean-Christophe Lie

Oyuncular: Max Renaudin Pratt (ses), Simon Abkarian (ses)

EJDERHANI NASIL EĞİTİRSİN 3  

7,5 /10

Hıçkıdık'ın büyüyüp iyi bir lider olmasını anlatan başarılı animasyon serisinin son perdesi. Devamı

Süre: 104 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Dean DeBlois

Oyuncular: Jay Baruchel (ses), America Ferrera (ses), F. Murray Abraham (ses), Cate Blanchett (ses), Gerard Butler (ses)

YAŞAMAK GÜZEL ŞEY  

6,7 /10

Müfit Can Saçıntı’nın yazıp yönettiği “Yaşamak Güzel Şey”deki mizah anlayışı bugünün bazı gençleri için biraz ‘eski usül’ gelebilir. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Müfit Can Saçıntı

Oyuncular: Müfit Can Saçıntı, Yasemin Çonka, Zihni Göktay, Ayşegül Atik, Günay Karacaoğlu

TIMMY TIME  

8,0 /10

10’ar dakikalık bölümlerden oluşan, okul öncesi çocuklar için üretilmiş, çok zeki, renkli, sevimli ve pozitif mesajlarla dolu bir çizgi dizi. Devamı

Süre: 10 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Jackie Cockle

Oyuncular: Kate Harbour (ses), Justin Fletcher (ses), Louis Jones (ses)