SEBASTIAN: SEVGİLİ DOSTUM    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk filme göre biraz daha düz bir hikayeye sahip olsa da yine keyifle izlenen bir aile filmi.

2013’te çekilen ilk “Belle ve Sebastian” filmi tüm dünyada ilgi görünce iki yıl sonra devam filmi de geldi.

2. Dünya Savaşı bitmiştir. Sebastian artık 10 yaşındadır. 2 senedir ablası kadar sevdiği Angelina’yı görmemiştir. Angelina’nın köye uçakla geleceği haberi köyde heyecanla karşılanır. Ama genç kadının bindiği uçak köye yaklaşırken bir arıza yapar ve ormana düşer. Kurtulan olmadığı bilgisi gelmesine rağmen Sebastian ve dedesi Cesar buna inanmaz. Angelina’yı aramaya kararlıdırlar. Cesar bölgedeki tek pilotu tanıyordur ve onlara yardımcı olması için onu ikna etmeye çalışır. Ancak bu paraya düşkün bencil pilotu ikna etmekte biraz zorlanır. Ayrıca Pierre adlı bu sorumsuz pilotun Sebastian’ın kayıp babası olduğunu biliyordur. Olaylar bir şekilde Belle ve Sebastian’ı Pierre ile bir araya getirir ve Angelina’yı arayıp kurtarma operasyonu başlar. Ormandaki bir ayı saldırısı sırasında ekibe Gabriele adlı bir kız çocuğu da katılacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Sebastian Sevgili Dostum”, ilk filmdekinden daha klişe bir öyküye sahip olsa da heyecanlı sahnelerle donatılmış bir çocuk ve aile filmi. İlk filmin sevilen kahramanlarını bir araya getiriyor tekrar ve Belle ile Sebastian’ın dostluğu tekrar ediliyor. Ancak ağırlık Sebastian’ın yıllar sonra bulduğu babasıyla kurmaya çalıştığı ilişkide. Gabriele ile olan ilişkisi de karşı cinsle kurulması gereken diyaloğun ve arkadaşlığın önemine vurgu yapmakta. 

Filmin dublajında ‘Alman öldürmek’, ‘uçak araklamak’, ‘lanet olsun’ gibi ifadeler bulunuyor, uyarmış olalım. Kahramanlarımız ciddi yaralanmalar ve tehlikelerle burun buruna geliyorlar. Özellikle de finalde orman yangınının içine dalıyorlar ve ciddi bir tehlikenin içinde kalıyorlar. Ama elbette grafik anlamda öyle de rahatsız edici sahnelerin olmadığı bir aile filmi bu.

“Sebastian Sevgili Dostum” Türkiye’de ‘Genel İzleyici’ sınıfıyla vizyona girmişti.

Film internette çeşitli platformlarda Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Köpek isteme potansiyeli: **


Yorum Yap