ROBOT DÜŞLERİ    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çok dokunaklı ve kalpleri ısıtan bir dostluk hikayesi.

Bir grafik romandan uyarlanan ve en iyi animasyon film kategorisinde Oscar’a aday olan “Robot Düşleri”, bütün karakterlerinin hayvanlardan oluştuğu 80’lerin New York dekorunda geçiyor. Yoğun bir yalnızlık duygusuyla tek başına yaşayan Köpek, bir gün televizyonda gördüğü bir reklam yüzünden bir robot sipariş eder. Onu monte eder etmez aralarında büyük bir dostluk başlar. Her şeyi birlikte yaparlar ve çok eğlenirlar. Hatta birlikte plaja da giderler. Ancak Robot denize girip yüzdüğü için sahilde yattığı yerden bir daha kalkamaz. Paslanmıştır ve felç olmuştur. Köpek ne yaparsa yapsın onu oradan kıpırdatamaz. Üstelik o gün plaj mevsiminin son günüdür. Plaj aylarca kapalı kalacaktır. Köpek bir süre Robot’u yasaklı bölgeden çıkarmak için uğraşsa da başaramaz. Bütün bir kış birbirlerinden ayrı kalırlar. Robot hayallerinde bir şekilde kurtulup köpeğin evine geri döndüğünü düşünür hep. Ancak bu bir türlü gerçekleşemez. Gerçeklebileceği noktada ise bir sürü şey değişmiştir artık. Köpek yeni bir arkadaş bulmuştur mesela. Robot’u da başka biri hayata yeniden döndürecektir.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Diyalogsuz bir animasyon film olan “Robot Düşleri”, arkadaşlığın güzelliği ve biraz da kırılganlığı üzerine bir film aslında. Bazı arkadaşlıklar sonsuza kadar sürmeyebilir. Bu da yaşamın doğal süreçlerinden biridir. Hayatlarımıza çeşitli dönemlerde bazı yeni arkadaşlar katılır, bazılarıyla da uzaklaşırız elde olmayan sebeplerle. Bu konuyu konuşmak için o kadar uygun bir film ki bu... Çocuklar bu dokunaklı hikayede tabii ki duygulanabilirler. Mutsuz son gibi bir finali olsa da kimse mutsuz kalmıyor yine de neyse ki.

Kalp ısıtan hikayesine rağmen bazı çocuklar için ağır gelebilecek kimi detayları var. Bir sahnede Robot gördüklerini taklit ederek orta parmağını birilerine gösteriyor. Yer yer içki ve puro içen yetişkin karakterler görünüyor. Robot'un vücudunun parçaları hem kumsalda hem de bir hurdacıda çıkarılıp etrafa atılıyor. Özellikle bu bölüm çocukları biraz üzebilir doğrusu. Cadılar Bayramı sahnesinde herkes korkutucu kostümler giyiyorlar. Birkaç karakterin ellerinde büyük bıçaklar var. Köpek de vampir kılığına giriyor.

“Robot Düşleri” bir arkadaşa sahip olmanın ne kadar keyifli bir deneyim olduğunu anlatan sıcak ve sakin akan bir film...* Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: **
Robot isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap