RİTMİ HİSSET    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Pozitif mesajları olan, akıcı ama yer yer sınırlarda dolaşan bir aile filmi.

April kendi kariyerine odaklı, New York’ta yaşayan modern dansçı bir genç kız. Sadece kendisiyle ilgilenen biridir ve yükselişini sağlayacak her şeyi kimi nasıl etkilerse etkilesin yapmaya hazırdır. Ama bu tavrı onun çok istediği bir seçmede elenmesine neden olur. O da bir süreliğine doğduğu küçük kasabaya babasının yanına döner. Burada eski bir arkadaşı, büyük ulusal bir yarışmaya hazırlanan bir çocuk dans grubuna öğretmenlik yapmasını ister. April bu teklifi gözlerini devirerek reddeder en başta ama sonra yarışmanın ana jürisinde ünlü bir tiyato yapımcısının olması onu cezbeder. Böylece küçük kızlara koreografi ve dans öğretmeye başlar. Dans yarışmasının yerel elemelerini birer birer aşmaya başlarlar ama sorunlar illa ki olacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Aslında “Hababam Rock” filminde de izlediğimiz hikayenin biraz daha farklı bir versiyonu anlatılıyor “Ritmi Hisset”te. April’in bencillikten sıyrılıp daha insancıl birine dönüşmesi hem çocukları hem de kendisini başarıya taşıyacaktır. Çocukların bazılarına kötü davranıyor ilk başlarda, ancak bir süre sonra onlarla empati kurmaya başlıyor. Lise aşkıyla da tekrar arasını düzeltiyor yavaş yavaş. Çocuklar da yaralı özgüvenlerini tamir ediyorlar, başarı için çalışmanın ve emek vermenin gerekli olduğunu öğreniyorlar. Dayanışmanın ve birlikte başarmanın da tadına varıyorlar. Müzikler ve dans sahneleriyle de akıcı ve renkli bir anlatımı var filmin.    

Bu Netflix filmi bir aile filmi olarak tasarlanmış ancak arada bazı dengesiz durumlar var. Dans yarışmasının ilk bölge elemesinde küçük kız çocuklarının bazıları seksi figürlerle dans edip herkesi şaşırtıyorlar mesela! Komiklik olarak tasarlanan bu tip sahneler o kadar çok yapıldı ki artık güldürmüyor, sinirlendiriyor diyebiliriz! Orijinal diyaloglarda ağızlardan kaçan argolar var, bunların bir kısmı altyazılarda da geçiyor. Dublajda ise orijinalinde olmadığı halde bir sahnede “g.t herif” (!) deniyor, ‘hay anasını’, ‘fena batırdım’, 'dörtgöz', 'sersem' gibi ifadeler duyuluyor... Bazı flörtöz durumlar da yaşanıyor. Özellikle April’in eski sevgilisiyle yakınlaştığı sahneye (01:07:00) dikkat! Filmin başında ve sonunda April’in çok iyi kalpli, yetenekli ve yardımsever bir gay arkadaşı da görünüyor. Rahatsız edici bir görüntü ya da vurgu yok bu konuda, ama çocuklar bu karakteri sorabilirler size... 

Dansçı ergen kızlardan biri hoşlandığı çocuğu etkilemek için giysisine göğüs desteği koyuyor dans ederken de düşürüyor. Bu sahneye de dikkat!     

Netflix filme 7+ vermiş ancak en az 10-11 yaşlarındaki çocukların aileleriyle izlemesi daha doğru olur... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: ***
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

NEŞELİ AYAKLAR   6 +

7.0 /10

Çok tatlı bir penguen animasyonu ama küçük hassas çocuklar için bazı sahnelere dikkat. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: George Miller

Oyuncular: Elijah Wood (ses), Brittany Murphy (ses), Hugh Jackman (ses), Nicole Kidman (ses), Robin Williams (ses)

RİTMİ HİSSET   10 +

6.5 /10

Pozitif mesajları olan, akıcı ama yer yer sınırlarda dolaşan bir aile filmi. Devamı

Süre: 109 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Elissa Down

Oyuncular: Sofia Carson, Pamela MacDonald, Sonia Laplante , Rex Lee

CATS   10 +

6.5 /10

Dünyanın en çok izlenen sahne müzikalinin sinema uyarlaması kusurlarına rağmen bazı çocukların keyif alacağı ışıltılı bir film. Devamı

Süre: 110 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Tom Hooper

Oyuncular: Jennifer Hudson, Judi Dench, Taylor Swift , Francesca Hayward, Idris Elba

KUŞLARLA DANS   7 +

7.0 /10

Dişi kuşları etkilemeye çalışan erkek kuşların dansları ve uzun uğraşlarını anlatan renkli bir belgesel. Devamı

Süre: 51 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Huw Cordey

Oyuncular: Stephen Fry (ses), Okan Bayülgen (ses)