PRENSES MONONOKE    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Büyük, epik bir macera, ama küçük çocuklar için fazla şiddetli...

Prenses Mononoke, Japon animasyon üstadı Miyazaki’nin en sert ve içinde en çok şiddet barındıran filmlerinden biridir. Ama aslında bu hikayenin özünde son derece önemli, insancıl ve çevreci bir mesaj vardır.

Sakin köyünün lideri Ashitaka, bir gün köyünü ormandan gelmekte olan fesat bir yaban domuzu tanrısının gazabından kurtarır. Ancak bu saldırı sırasında kolundan yaralanır. Bu yara onu zehirlemiştir ve aslında yavaş yavaş ölecektir. Ama köyünün yakınlarında giderek dozu artan bir savaş daha vardır. Ashitaka çeşitli metal silahlarla ve demirden kalelerle savaşın bir tarafını oluşturan Lady Eboshe ve onun savaştığı daha ilkel bir kabilenin şefi olan Prenses Mononoke ile tanışır. Ashitaka kendisinin gelecek endişesini bir tarafa bırakıp bu savaşı durdurmaya çalışır. Çünkü bu savaş sadece insanları değil doğayı ve toprağı da öldürecek, büyük, lanetli bir savaştır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Prenses Mononoke” son derece heyecanlı savaş sahneleri barındıran, oldukça aksiyon dolu bir animasyondur, bu yüzden de tüm dünyada büyük ilgi görmüştür. Ancak pek çok ülkede filmi vizyona çıkartmak isteyen dağıtımcılar yaş sınıfını 13’den 7’ye indirebilmek için Miyazaki’den filminin bazı sahnelerini çıkartmasını istemişlerdir. Üstat buna tamamen karşı çıkmış ve filmine dokundurtmamıştır. Uzakdoğu ülkelerinin anime kültürü sayesinde daha küçük çocukların alışkın olmasına rağmen batı toplumlarının çocukları için biraz fazla sert kalıyor film.

“Prenses Mononoke” gerçekten de sert bir çevreci filmdir. İnsanoğlunun yıkıcılığının ve teknolojik gelişmelerin doğaya verdiği zararı sivri bir dille eleştirir. Ateşli silahlar, samuray haydutların saldırı sahneleri, kan görünen yaralanmalar, patlayan el bombalarıyla ölen hayvanlar, tüfek ve oklarla yapılan muharebeler bulunmakta. Ayrıca biraz da uzundur. (134 dakika)

Film pek çok ülkede 13+ yaş sınıfıyla vizyona girmişti. Netflix ise 16+ vermiş. Sonuçta birçok Ghibli filmi gibi çok sürükleyici ve iyi bir film “Prenses Mononoke”. Daha küçük çocuklara izletenler de var ama yine de hassas çocuklar için biraz endişe yaratabilir. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KİTAP HIRSIZI   13 +

7.0 /10

Uyarlandığı ünlü kitap gibi içinde karanlık ve sert olayların da yaşandığı dokunaklı bir İkinci Dünya Savaşı hikayesi. Devamı

Süre: 131 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Brian Percival

Oyuncular: Sophie Nélisse, Geoffrey Rush, Emily Watson , Nico Liersch

BUZ DEVRİ 4: KITALAR AYRILIYOR   6 +

5.5 /10

Eğlenceli seri dengesini giderek kaybederek devam ettirilmiş. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 2012

Yönetmen: Steve Martino, Mike Thurmeier

Oyuncular: Ray Romano (ses), Denis Leary (ses), John Leguizamo (ses), Aziz Ansari (ses), Peter Dinklage (ses)

SON UMUT   10 +

7.0 /10

Çanakkale Savaşı ile Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının arasında geçen duyarlı bir savaş hikayesi. Devamı

Süre: 111 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Russel Crowe

Oyuncular: Russel Crowe, Olga Kurylenko, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Jai Courtney

KEDİLER VE KÖPEKLER   10 +

5.8 /10

Zaman zaman ölçüsüz bir mizahla yürüyen orta karar bir aksiyon komedisi. Devamı

Süre: 87 dk. Yapım Yılı: 2001

Yönetmen: Lawrence Gutterman

Oyuncular: Jeff Goldblum, Elizabeth Perkins, Alexander Pollock, Tobey Maguire (ses), Alec Baldwin (Ses), Susan Sarandon (ses)