PİNOKYO (2022)    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Klasik hikayeye içinizi ısıtacak bir müzikal uyarlaması...

Carlo Carlodi’nin hiçbir zaman eskimeyen klasiği hâlâ sinemacıların gözde çocuk hikayelerinden biri. Bu kez ünlü yönetmen Robert Zemeckis’in (Geleceğe Dönüş) uyarlaması var karşımızda.

Ailesini kaybetmiş olan Marangoz Gepetto, kendisine kukladan bir çocuk olan Pinokyo’yu yapar. Yıldızın kaydığı bir gece “gerçek” bir çocuğu olmasını diler. Dileğini duyan Mavi Peri, Pinokyo’yu canlandırır fakat Pinokyo’nun uyması gereken bazı kurallar vardır. Eğer yanına emanet ettiği vicdanının sesi görevini yapacak çekirge Jiminy’i dinleyip dürüst ve çalışkan bir çocuk olursa gerçek bir insana dönüşebilecektir..


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Disney’in en eski animasyonlarından birine de konu olmuş bu önemli klasiğin yeni uyarlamasında Gepetto rolünde Tom Hanks’i izliyoruz.

Pinokyo masalı bilindiği üzere yalan söylemenin ne kadar kötü olduğu, sorumlulukların önemini vurgulayan mesajlar içermekte. Bu yapımda da Pinokyo ünlü olmak için; onu uyaran dostu Jiminy’nin sözünü dinlemiyor. Pinokyo gerçekte nasıl biri olması gerektiğine başkalarının sözüyle karar vermeye çalışıyor. Kendi iç sesi ve babasını dinlememesi yüzünden başına bir sürü kötü olay geliyor.

Kötü alışkanlıklar edinmeye başlayan Pinokyo, çocuklara aslında yoldan sapmakla ilgili önemli bir ders vermekte. Kendisini seven, kollayan bir ebeveyne sahip olmanın değerini anlamasını izliyoruz bir kez daha. Ama hikayedeki kötü adamların zaman zaman hassas çocuklar için korkutucu göründüğünü de belirtelim.

Zaten çok bilinen bir hikayede yer yer kendini tekrar eden bir yapıya sahip olduğu için  yetişkin seyirci nazarında bir Disney klasiği olarak kabul görmeyebilir. Ama çocuk izleyiciler açısından ilgi çekici olabilir. Eğlenceli ve esprili bir anlatıma sahip olan film, müzikal türünde olmasına rağmen kısa ve az şarkıya sahip. Bu yüzden izlerken çocukların dikkatinin dağılacağını düşünmüyoruz. Hatta müzikal sevmeyen ya da daha önce hiç izlememiş çocuklar için de güzel bir başlangıç olabilir.

Film, Disney+ platformunda Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebiliyor. * Su Karacan


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap