PATRON BEBEK 2: AİLE ŞİRKETİ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk filmdeki gibi aile ve kardeşlik mesajları verirken yine bazı sivri manevralar yapılmış.

2017 yapımı ilk filmde tanıştığımız yedi yaşındaki Tim’in hayatı, eve yeni bir bebek geldiğinde tamamen altüst oluyordu. Tim bebek Ted’i patron kıyafetiyle yakalamakla kalmaz patronluk tasladığına da bizzat şahit olup ‘Bebek Şirketi’ tarafından gizli bir görevle gönderildiğini de keşfediyordu. Film boyunca sürtüşseler de bir noktadan sonra aynı amaç için birlikte hareket ediyor ve kardeşliğin değerini anlıyorlardı.

Bu devam filminde Tim ve Ted büyümüş birer yetişkin olmuşlardır. Tim’in kendi eşi ve iki kızıyla mutlu bir ailesi vardır. Küçük kızı Tina ve gittiği okulun en akıllı kızlarından biri olan Tabitha ile çok eğleniyordur Tim. Çünkü hâlâ çocuk ruhludur ve kızlarıyla vakit geçirmeyi çok sever. Ted ise beklendiği gibi dev bir holdingin patronudur ve çok zengindir. İki kardeş uzun zamandır görüşmüyorlardır. Ted pahalı hediyelerle özel günleri geçiştiriyordur sürekli.

Tim bir gece kızı Tina’nın da Ted’in bebekliği gibi takım elbiseli bir ajan olduğunu öğrenir. Tina babasına Tabitha’nın gittiği okulun gizli bir amacı olduğunu, okul müdürünün dünyayı bebeklerin yönetimi altına almak için plan yaptığını anlatır. Babası ve Ted amcasından yardım etmelerini ister. İçirdiği özel bir iksirle Tim ve Ted tekrar çocuk olurlar ve Tabitha’nın okuluna sızarlar. Bundan sonrası bolca gürültülü bir macera.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İlk filmde de çizgi film şiddetinin yoğun olduğundan bahsetmiştik. İkinci filmde dozu arttırmışlar. Okul müdürünün dünyanın bütün şehirlerinde açtığı okullardaki öğrencilerin ebeveynlerini hipnoz yöntemiyle zombiye çevirmeye çalışması biraz karanlık sahneler içeriyor doğrusu. Okuldaki bebeklerin bazıları ninja kıyafetleriyle kahramanlarımıza saldırıyorlar. Bir tane kız bebek şizofren ve sosyopat tavırlarla espri malzemesi yapılmış. Beklenmedik anlarda rahatsız edici bir gülüşle çıkıyor ortaya. Kahramanlarımız sık sık büyük tehlikeler yaşıyorlar. Bolca düşme, kovalamaca ve vurma sahnesi mevcut. Filmde şeker ve pasta tüketimi aşırı boyutlarda. Gazlı içeceğe mentos şeker atılınca köpürmesi sıkça gösteriliyor.

Toplumsal rollerin değişebilirliğine dikkat çekmek için Tim işe gitmeyen bir ‘ev babası’ olarak tarif edilmekte. Ailenin çalışan bireyi anne Carol. Tim gizli görevde olduğu okulda bir ara görevi bırakıp kızına uygulanan zorbalık yüzünden ona özgüven aşılamaya çalışıyor. Çok sevimli bir baba kız ilişkisi izliyoruz o bölümlerde. Hikayedeki birçok duygusal damar aksiyona kurban edilmiş maalesef.  

Elbette aile olmak, kardeşlik duygusu, dayanışma ruhu gibi temalarda pozitif mesajlar var. Ülkemizde 6A almış ancak 7 yaş altındaki bazı hassas çocuklar bazı detaylardan rahatsız olabilir. Fazla hızlı, gürültücü ve sivri esprilerle dolu bir film olmuş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Şeker, tatlı isteme potansiyeli:  ****


Yorum Yap