ÖRÜMCEK-ADAM: EVDEN UZAKTA    11+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ergen seyirciler için bazı karanlık sahneleri olsa da dinamik ve eğlenceli bir süper kahraman filmi.

Örümcek Adam 17 yıl içinde tam üç kere farklı yaklaşım ve oyuncularla revize edildi. Marvel 2017’den itibaren Peter Parker’ın yaşını daha erkene çekti ve onu her zamankinden daha hareketli ve ergen bir süper kahraman haline getirdi.

“Örümcek-Adam: Evden Uzakta”, Peter Parker’ın Marvel’in sinematik evreni içinde en son “Avengers: Endgame”de baba figürü olarak gördüğü Tony Stark’ı kaybetmesinin sonraki günlerine odaklanıyor. Bazı okul arkadaşları ve iki öğretmeniyle birlikte Avrupa gezisine katılan Peter’ın planı yas havasından biraz sıyrılmak ve hoşlandığı MJ’e sonunda açılabilmektir. Ancak Venedik’te paralel evrenden geldiğini söyleyen Mysterio ve onun savaştığı mitolojik varlıklarla karşılaştığı an yine süper kahramanlık işine dönmek zorunda kalır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Örümcek-Adam: Evden Uzakta” tam da ergen seyircinin hoşlanacağı bir şekilde kurgulanmış. Arkadaşlarının arasında süper kahraman kimliğini saklayan pek de popüler olmayan bir çocuğun, bir okul gezisi sırasında kahramanlık yapması bu yaşlardaki pek çok erkek çocuğun fantezilerinden biridir. Film hem bu hikayesiyle, hem yeni Peter Parker’ın yüksek enerjisiyle hem de “Avengers” evreniyle kurulmuş sıkı bağlarıyla hedef kitlesini memnun bırakıyor. Komik ve hızlı bir kurguya sahip. Ancak yine aynı sebepten dolayı pek de derinleşemiyor. Zaten anne-babasız bir karakter olan Peter Parker’ın baba figürü olarak gördüğü Tony Stark’ı (Iron Man) kaybetmesinin ardından yanlış bir adama, yeni bir baba figürü ihtiyacıyla güvenmesi aslında bir parça daha işlense daha akıllı bir film olabilirmiş. Ama belirttiğimiz gibi, amaç ergen kitlenin eğlenebileceği, hızlı bir film yapmakmış.

Her Örümcek-Adam filminde olduğu gibi “büyük güçler büyük sorumluluk getirir” teması yineleniyor. Kendine güven duymanın ve biraz da sağduyulu olmanın önemine de değiniyor film. Parker sorumluluktan kaçmıyor ve hatasıyla da yüzleşiyor finale doğru.

Flört mevzuları her zaman vardı “Örümcek-Adam” filmlerinde. Bu filmde de Peter’ın MJ’le olan ilişkisi olabildiğince naif bir şekilde ele alınmış. Çok aksiyon sahnesi olmasına rağmen aşırı kanlı bir sahne görmüyoruz. Ama filmin kötüsüyle karşı karşıya kaldığı sahnelerde bazı sert imgeler (zombi Iron-Man gibi) küçük çocuklara ürkütebilir. Bu yüzden filmin 11+ yaşlar için daha uygun olduğunu belirtelim. 


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli ***


Yorum Yap

İNANILMAZ ÖRÜMCEK-ADAM  

6,5 /10

Önceki üçlemeye göre biraz daha karanlık bir Örümcek-Adam filmi. Devamı

Süre: 136 dk. Yapım Yılı: 2012

Yönetmen: Marc Webb

Oyuncular: Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans, Denis Leary, Martin Sheen, Sally Field

İNANILMAZ ÖRÜMCEK-ADAM 2  

6,5 /10

Sıkılmadan izlense de uzun ve yorucu bir Örümcek-Adam deneyimi. Devamı

Süre: 141 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Marc Webb

Oyuncular: Andrew Garfield, Emma Stone, Jamie Foxx, Dane DeHaan, Colm Feore, Felicity Jones

ÖRÜMCEK-ADAM: ÖRÜMCEK EVRENİNDE  

8,0 /10

Süper kahramanlı animasyon film ve dizileri içinde özel bir yere sahip. Devamı

Süre: 117 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman

Oyuncular: Shameik Moore (ses), Jake Johnson (ses), Hailee Steinfeld (ses), Mahershala Ali (ses), Lily Tomlin (ses), Nicolas Cage (ses), Zoë Kravitz (ses)

ÖRÜMCEK ADAM: EVE DÖNÜŞ  

7,0 /10

Yeni kuşaklara daha genç, daha aktif ve daha komik bir Örümcek-Adam. Devamı

Süre: 133 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Jon Watts

Oyuncular: Tom Holland, Michael Keaton, Robert Downey Jr., Marisa Tomei, Jon Favreau, Zendaya, Gwyneth Paltrow