ORION VE KARANLIK    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Popüler bir çocuk kitabından uyarlanan film çocukların korkularıyla yüzleşmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Birçok şeyden korkan bir çocuk Orion. Anksiyetesi çok fazla olan duygusal ve zeki bir çocuktur. Her an bir şeylerin ters gidebileceğinden endişelenerek yaşamaktadır bu yüzden de hiçbir şeyden keyif alamaz bir haldedir... Okuldaki günleri onun için çok zor geçiyordur ve çok hoşlandığı Sally’e de bu yüzden yaklaşamamaktadır bile. Oysa anne ve babası korkularının hayatının önüne geçmesine izin vermemesi yönünde onunla konuşuyor ve destek oluyorlardır. Ancak bunlar Orion’un endişelerini gideremez bir türlü. Ayrıca Orion’un hiçbir korkusu onun karanlık korkusundan fazla değildir ve bu korkusuyla da yüzleşmek üzeredir. Çünkü bir gece karanlık dayanamaz artık ve dev bir vücut olarak onun karşısına çıkar. Çünkü ona göre Orion kendisinden korkan çocuklar arasında bambaşka bir seviyededir! Karanlık, Orion’u büyük bir yolculuğa çıkarır. Gecenin ve karanlığın aslında o kadar da kötü olmadığını anlatmaya çalışır.  

Biz bu yolculukta bazı başka gece varlıklarıyla daha tanışıyoruz: Uykusuzluk, Uyku, Sessizlik, Açıklanamayan Sesler ve Tatlı Rüyalar. Orion’un endişeleri hepsinin işini en başta bir parça bozar. Her şey yavaş yavaş yerli yerine oturmaya başladığı sırada Orion, Karanlık’ın rakibi olan Işık hakkındaki fikirlerini diğer gece varlıklarına anlatmaya başlar ve böylece gece grubunun bütün ahengini bozar. Gecenin ve karanlığın aslında insanlar için ne kadar önemli olduğu bu olaydan sonra bir kez daha anlaşılacaktır.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film yüksek anksiyeteli çocuklara yardımcı olmayı hedefleyen bir olay örgüsüne sahip. Ancak bu tip çocuklara izletmek için yine de dikkatli olmak lazım. Orion’ın korkuları bilerek abartılmış ve bazen komikleştirilmiş olsa da yer yer bazı korkutucu anlar yaşanmakta. Orion bütün korkularını bir deftere çiziyordur. Bu defter filmin başında bize biraz gösterilir. Bu sayfalarda sivri dişli arılar, elinde satır olan bir palyaço, okulundaki bir zorba, cep telefonlarının kanser yayması korkusu, gökdelenden düşme, katil inekler gibi komikleştirilmiş bazı korku öğeleri bulunmakta... İlerleyen sahnelerde de birçok kez tehlikeli durumlar içinde kalmakta.

Gece varlıkları ilk gözüktükleri sahnede bir masada oyun kağıtlarıyla poker oynuyorlar. En başlarda Orion ölüm korkusu üzerine de konuşuyor. Düşüncelerini izleyenlerle paylaşıyor. Bu konuda daha önce bir şeyler konuşmuş olan çocuk izleyiciler bu sahneleri daha rahat atlatır.

Emma Yarlett’in bizde de yayımlanmış olan Orion ve Karanlık isimli çocuk kitabından uyarlanan filmin senaristi Charlie Kaufman kompleks senaryolarıyşa tanınır. Dolayısıyla yine zeki referanslarla ve anlatım sürprizleriyle dolu bir film var karşımızda. Filmin bir yerinden itibaren bu hikayeyi aslında yetişkin Orion’un kızına anlattığını anlıyoruz ve kızı aslında babasının anlattığı bu hikayenin daha kompleks olması gerektiğini, bugünün çocuklarının daha karmaşık hikayelere alışık olduğunu söyleyerek bundan sonraki hikaye akışına müdahale ediyor.

Türkçe dublaj desteğiyle izlenebilen filme Netflix 7+ vermiş. Ama siz yine de biraz kolay korkabilen hassas çocuklarda dikkatli olun. * Burak Göral  


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Bazı sahnelerinden korkma potansiyeli: **


Yorum Yap