ONİ: ŞİMŞEK TANRISININ HİKAYESİ    8+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Muhteşem bir görsellik ve hayal gücü çok yüksek bir hikayeye sahip 4 bölümlük nefis bir mini dizi.

Ormanda yaşayan ve insanlardan farklı fiziksel özellikleri olan Kami halkı ormandaki köprünün diğer tarafından bazen karşılarına çıkan ve dev bir karartı olarak gözüken Oni’den çok korkmaktadırlar. Köy ahalisi çocuklarını Oni’yle mücadele etmeleri için eğitmektedirler. Her çocuğun kendi özel yetenekleri vardır. Ancak babası Naridon ile yaşayan Onari henüz kendi özel yeteneğinin ne olduğunu bilmiyordur. Bir gün kasabaya gelen amcası yani Naridon’un erkek kardeşi Putaro, Onari’nin neden Naridon’a hiç benzemediğini keşfeder. Onari, Naridon’un gerçek babası olmadığını anlayınca büyük bir şok yaşar. Bu arada Onari, en yakın arkadaşı Kappa’yla ormanın diğer tarafında insanların yaşadığını ve bazı insanların da ormana bazı makinelerle girmeye hazırlandıklarını öğrenir.    


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Japon halk masallarından ilhamla üretilmiş çok yaratıcı, duygusal ve sürükleyici bir stop-motion dizi “Oni”. Büyük-küçük herkesin keyifle izleyebileceği fantastik bir hikayeye sahip. 

Uzakdoğu toplumlarının çocuklarının korku eşikleri biraz daha yüksek. Kültürlerinin gereği masallarında ve halk hikayelerinde korku öğeleri bir parça daha fazla. Bu yüzden oraya ait içeriklerde de korkunç temalara daha çok rastlanabiliyor.

“Oni”de de bazı hassas çocukların ürkebileceği detaylar mevcut. Bu yüzden Netflix’in yayına soktuğu her ülkede verdiği 7+ sınıfı bizde bazı küçük ve hassas çocuklar için yanıltıcı olabilir. Mesela daha ilk bölümde Onari’nin gördüğü rüyalardan itibaren, Oni bahsedildiği her sahnede yakıcı parlayan gözlerle kara bir duman olarak gözüküyor. Dördüncü bölümdeki Oni sahnesi de bazı ürkütücü anlara sahip. Ormanda geçen gece sahneleri de tekinsiz bir atmosfer sunmakta. Ayrıca Onari’nin geçmişinde anne-babasını kaybettiği sahne de şiddetli görünmese bile duygusal olarak biraz hırpalayıcı..

Ama Onari’nin muhteşem bir kişiliği var. Meraklı, iyi kalpli, hayat dolu nefis bir kız çocuğu. Pek konuşmayan ve çocuksu bir yapıya sahip ebeveyni Naridon ile de çok sevecen bir ilişkisi var. Çocukların cesaretle yetiştirilmesi gerektiğini, ayrımcılığın ve zorbalığın kötü; dayanışmanın da ne kadar iyi olduğunu anlatıyor bütün hikaye.  

Bu dört bölümlük etkileyici mini dizi kesinlikle kusursuz bir işçilik barındırıyor. Başından sonuna keyifle ve heyecanla izleniyor. Netflix’in Türkçe dublajı da en az orijinal seslendirmesi kadar başarılı. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap