MULAN    6+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Disney’in tarihinin en güçlü kadın karakterlerinden birini sunuyor film.

Çin’in çok sevilen eski halk hikayelerinden birini konu alan bu başarılı animasyon filmde ailesinin gözbebeği kız çocuğu Mulan, bir bacağının rahatsız olmasına rağmen imparator tarafından savaşa çağrılan babasının tereddüt etmeden orduya katılmak istemesine karşı çıkar. Ailesinden habersiz saçlarını keser, erkek gibi giyinir, babasının belgelerini alarak Hun istilasına karşı çıkmak için hazırlanan Çin ordusuna katılır. 

Mulan’ın bu fedakar ve asil hareketine şahit olan atalarının ruhları ona yardım etmesi için küçük ve gözden düşmüş bir ejderha olan Mushu’yu yanına gönderirler. Mulan ordudaki ilk günlerinde çok zorluk çekse de cesareti, inadı, direnci ve zekasıyla etrafındaki diğer erkeklere ilham kaynağı olur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Erkek egemen bir sisteme karşı dimdik duran Mulan kendi gücü, cesareti ve zekasıyla zorlukların üstesinden gelir. Türdeşlerindeki amacı evlenip kocaya varmak olan pek çok genç kız karakterinden farklıdır. Orduya erkek kılığında girmesine rağmen ‘erkekleşmez’.

Elbette hikayenin sonunda genç kız Çin İmparatorluğu tarafından bir ‘istisna’ olarak kabul edilmekte. Aslında film de bu yönde bir görüşü sunmuyor değil. Ama yine de özellikle kız çocukları için, Mulan karakteri pek çok yetişkin filminden bile güçlü bir şekilde iyi bir rol model izletiyor seyircilerine. Bir amaç için mücadele eden güçlü bir kadın sunuyor ve cinsiyet ayrımcılığı konusunda net ve eleştirel bir duruş sergiliyor film.

“Mulan”ın ‘birlikten kuvvet doğar’, ‘azimle çalışmak her türlü zorluğu yener’ gibi yan temaları da var. Hikayesi savaş ortamında geçiyor olmasına rağmen kabul edilemez şiddet ve çarpışma sahneleri barındırmıyor.
Bu anlamlı hikayeye güzel şarkıların eşlik ettiği ve 6+ yaşlarındaki çocuklar için uygun olan filmin DVD’si ülkemizde çıkmıştı. iTunes ve Google Play gibi platformlardan da izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar *

Şiddet / Korku öğesi **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap