MR. BANKS    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

“Mary Poppins”in film olma hikayesini son derece insani duygular eşliğinde anlatan duygulu bir dram.

1960’lar... Ortada yazılmış ve çok satmış, fenomen olmuş bir çocuk romanı vardır. Başarı garantili bir yapımcı (Walt Disney) 10 yıldır bu kitabın film haklarının peşindedir ve yazarı en sonunda biraz da paraya ihtiyacı olduğundan dolayı satmaya ikna olur ama eserini sıradan bir Hollywood filmi olmaktan korumaya çalışır...

“Mr. Banks”in derdi Disney’in en önemli klasiklerinden biri olan “Mary Poppins”in yapım hikayesini anlatmak değil sadece. Mary Poppins kitabının genlerine, daha doğrusu onun yazarı P.L. Travers’ın geçmişine, Mary Poppins’in onun geçmişinde simgelediklerine yapılan bir yolculuk bu. “Mary Poppins”in kaynağı, Travers’ın melankolik çocukluğu, babasına olan düşkünlüğü, hatta onun ellerinden kayıp gitmesinden dolayı hissettiği suçluluk duygusudur... Yani 1964 yapımı filmde (bizde “Gökten İnen Melek” adıyla gösterilmişti) Mary Poppins adlı dadı, her ne kadar banker Banks’in iki çocuğuna bakıcı olarak gökten inip Banks ailesinin bütün sorunlarını yarı sihirli dokunuşlarla düzelten bir “sihirli dadı” ise de Travers’ın en kötü zamanlarında son bir umut olarak tutunduğu birisini simgelemektedir...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Yazar Travers’ın kendi eseriyle kurduğu bağ çok özel bir bağ. Bu kitap sadece bir ticari ürün değildir onun için. Bu yüzden dönemin Disney filmlerinden biri olmasını istemez. Ne müzikal olsun ne de içinde animasyon olsun ister. Çünkü her ne kadar fantastik bir hikaye olsa da Travers için o kadar “gerçek” yerlere dokunuyordur ki... Walt Disney’in nazik, kırılgan ve sabırlı yaklaşımı ile Travers’ın inatçı, sorun çıkaran ve uzlaşmasız tavrı karşı karşıya gelir.

Film hem bu ‘geçimsiz’ Avustralyalı kadınla Disney arasındaki mücadeleye hem de Travers’ın “Mary Poppins”e ilham kaynaklığı yapan geçmişine odaklanır.

Travers’ın hayalperest ve aşırı romantik babasını kaybedişini anlatan kısımlar biraz depresif. Ama hayatın içinde olan, her an yaşanabilir bir dram. Klasik bir filmin çekim hikayesinden girip, babasıyla çok erken vedalaşmış bir insanın, bu yüzden dindiremediği acısıyla yüzleşmesine oradan da kalplerimize ulaşmayı başarıyor film finalde.

Travers’ın babasının bir alkolik olması, Disney’in de gizlice sigara içiyor olması gibi detayların olduğunu belirtelim. Travers’ın babasının hasta yatağında yattığı sahnelerin de bir parça ağır gelebilme riski var.

“Mr. Banks” ailece izlenip temasını birlikte konuşabileceğiniz, üzerine güzel bir sohbet geliştirebileceğiniz etkili dramatik filmlerden biri... Ülkemizde “Genel İzleyici” sınıfıyla vizyona çıkmışken biz dramatik etkinin daha iyi anlaşılabilmesi için 12+ öneriyoruz.

Filme iTunes, Google Play ve Amazon Prime platformlarından izlenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: ***
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap