MAVKA: ORMANIN ŞARKISI    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bir Ukrayna masalından uyarlanan filmde doğa-insan ilişkisine vurgu yapılıyor.

Bu Ukrayna halk masalından uyarlanan filmde, uzun zaman önce bir baba, hasta bebek kızına bir çare bulma umuduyla karanlık dağın ötesindeki büyülü bir ormana izinsiz girer. Ormanın koruyucusu Lesh, ona kızını iyileştirmesi için ormanın gücünün kaynağı olan Hayat Ağacı'ndan bir damla iksir verir. Ancak, adam daha fazlasını almak için insanlardan oluşan ordusuyla geri döner. Lesh mecburen insanlarla savaşır. Orman sakinleri, Lesh'in isteği üzerine ormanın girişini kapatmaya karar verir.

Aradan yıllar geçer Mavka adında iyi kalpli, nazik bir peri ormanla birlikte ilkbaharda uyanır. Yakındaki bir köyde, amcası Leo'yu bir hastalıktan iyileştirmek için kıvranan Lukas adında genç bir müzisyen, hayat ağacından sonsuz gençlik elde etmeyi planlayan ve kendisini en başta iyileşen hasta kız Kylina olarak tanıtan genç bir kadının planına alet olur. Lukas Hayat Ağacı’nı bulmak için ormana girdiğinde Mavka ile tanışır. Ancak Lucas’ın müziğinden ve iyi kalbinden etkilenen Mavka ona aşık olur. Lucas da bu güzel peri kızından çok etkilenir. Mavka Lucas’a yardımcı olmaya karar verir ancak Kylina ikisine de rahatlık vermeyecektir ve amacına ulaşmak için büyük bir kargaşa yaratacaktır. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Yapımı tam 7 yıl süren bu Ukrayna yapımı animasyon, ülkesinde vizyona girdiğinde büyük ilgi görmüştü. Mavka elbette doğayı, bozulmamışlığı ve iyiliği temsil eden insanüstü bir genç kız. Lucas da onun insan karşılığı. Dolayısıyla ikisinin birlikteliği insan-doğa ilişkisinin uyumunu simgelemekte. Karşılıklı bir iyi niyet ve sevgi herkes için iyi olacaktır. Ancak Kylina gibi kötücül insanlar da vardır. Onlar doğadan kendi çıkarlarını almaya çalışırken başka hiçbir şey düşünmezler. Nezaketin önemi, yardımseverlik, empati, hoşgörü gibi pek çok olumlu mesajı içinde barındıran filmin bazı sahnelerinde hassas çocukların ürkebileceği kimi detaylar mevcut. Mavka’nın dışındaki diğer peri kızlar ormana giren silahlı insanları korkutmak için bazı gergin durumlar yaratıyorlar. Lucas sık sık yaralanma tehlikesi yaşıyor. Hikayenin iyi kahramanları yaralanıyor ve ölüm tehlikesi yaşıyorlar. Mavka da ormanı korumak için kötü bir ruhla işbirliği yapmak zorunda kalır. Bu yüzden finale doğru kısa bir süre kötü bir cadı gibi görünmekte. 

Diğer peri kızları ormana giren silahları adamları önce flörtöz güzellikleriyle kandırırlar, Lucas ve Mavka da birbirlerine aşıktırlar ve finalde birbirlerine sarılıp öpüşürler.

Film ülkemizde 6A sınıfı almış. Birçok ülkede 6+ almışlığı var. Doğrusu 6 yaş altındaki çocukların ürkebileceği bazı durumlar yaşanıyor filmde, dikkatli olmakta fayda var. TOD TV'den izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

ŞEMPANZE   7 +

7.0 /10

Bir yavru şempanzenin dokunaklı ve samimi büyüme hikayesi Afrika’da büyük bir yağmur ormanında yaşayan Oscar adlı bir yavru şempanzenin büyüme hikayesini izliyoruz bu duygusal belgeselde. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Alastair Fothergill, Mark Linfield

Oyuncular: Tim Allen (anlatıcı)

ROBOT DÜŞLERİ   8 +

7.5 /10

Çok dokunaklı ve kalpleri ısıtan bir dostluk hikayesi. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Pablo Berger

Oyuncular: Ivan Labanda (ses), Albert Trifol Segarra (ses), Rafa Calvo (ses)

AVATAR: SON HAVABÜKÜCÜ (animasyon dizi)   8 +

8.0 /10

Kendi kulvarında hiç eskimeyen bir klasik. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko

Oyuncular: Zach Tyler Eisen (ses), Mae Whitman (ses), Jack De Sena (ses), Dante Basco (ses), Michaela Jill Murphy (ses)

MAVKA: ORMANIN ŞARKISI   6 +

7.0 /10

Bir Ukrayna masalından uyarlanan filmde doğa-insan ilişkisine vurgu yapılıyor. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Oleh Malamuzh, Oleksandra Ruban, Yevheniy Yermak

Oyuncular: Laurie Hymes (ses), Eddy Lee (ses), Sarah Natochenny (ses), Marc Thompson (ses)