Matilda Müzikali    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocuk haklarına dikkat çeken, iyi çekilmiş, etkili bir müzikal.

Ünlü çocuk romanları yazarı Roald Dahl’ın en bilinen eserlerinden biri olan “Matilda”, ailesi tarafından istenmeyen bir kız çocuğunun kendi yolunu çizmesini cesur bir fantastik hikayeyle anlatır.

Bencil, kendi keyiflerine düşkün, düzenbaz ve paragöz bir karı kocanın çok zeki, kitap kurdu  ve duygusal kızıdır Matilda. Ebeveynleri onu son derece kötü ve sadist bir kadın olan müdire Agatha tarafından yönetilen bir okula gönderir. Matilda buradaki baskıcı düzene karşı çıkacaktır daha ilk gününden itibaren. Bir süre sonra özel bir güce de sahip olacağını keşfedecek ve ona destek olan öğretmeni sayesinde de bütün okulu o sadist müdireden kurtarmaya çalışacaktır.

Zeki olduğu kadar zengin bir hayal gücüne sahip bir kız çocuğu olan Matilda telekinezi gücünü farketmeden önce de aslında cesaretiyle, özgürlüğe ve adalete olan inancıyla sağlam bir kişiliği olduğunu kanıtlıyor. Çocuk düşmanı müdire hanımın otoriter ve son derece baskıcı yönetimine etkili bir karşı-duruş sergiliyor. Hatta okuldaki diğer öğrenciler için bir rol model oluyor giderek. ‘Zorba’ya zorba demek gerektiğini gösteriyor herkese.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Orijinal hikayeyi biraz daha gerçekçi bir tona yaklaştıran bu müzikal çocukların yetişkinler tarafından hırpalandığı bir dünya tasviri çiziyor. Matilda’nın sığındığı öğretmen Bayan Honey de zamanında şiddet mağduru olmuş bir çocukmuş. Birbirlerine destek oluyorlar. Böylece iyi bir anne olmanın ille de kan bağına bağlı olmadığını da anlatıyor. Çocuk haklarını bütün seyircilerine hatırlatıyor.

Film Matilda üzerinden zorbalığa karşı mücadeleyi, haklı olduğunda pes etmemek gerektiğini anlatıyor çocuklara. Okuldaki bütün çocuklar onun sayesinde bir uyanış gerçekleştirip kötülüğe karşı dayanışıyorlar.

Pek çok önemli tiyatro ödülünü kazanmış Matilda Müzikali yer yer biraz sert görünse de, bazı karanlık anlara sahip olsa da, korkunç canavarlar filan barındırmayan etkili bir müzikal.  Şarkılarıyla, yetenekli çocuk oyuncuları, dans koreografileri ve iyi yönetmenliğiyle dikkat çekiyor.

Türkçe sözler şarkıların etkisini biraz azaltsa da Netflix bu güzel müzikalin şarkılarını da dublajlamış. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -

 


Yorum Yap