LUNA PETUNIA    3+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Fantastik bir dünyada yaratıcılığını ve aklını kullanan bir küçük kız...

Netflix’de yayınlanan “Luna Petunia”, dünyaca ünlü gösteri grubu Cirque du Soleil markasının da işbirliğiyle hazırlanmış, okul öncesi çocuk izleyiciler için yapılmış bir animasyon dizisi.

Luna isimli bir küçük kız çocuğuna teyzesi doğum gününde sihirli bir oyuncak sandığı hediye eder. Luna bu sihirli sandık sayesinde fantastik bir dünyanın kapılarını açacak ve sandıktaki oyuncakların içinde yaşadığı İnanılmazya adlı bu rengarenk dünyanın içine dalacaktır. Her bölümde capcanlı renklerden oluşan ve kötülüğün yer almadığı İnanılmazya’daki sorunları yaratıcılığı, işbirliğine yatkınlığı ve giderek gelişen özgüveni sayesinde çözüme kavuşturacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Luna Petunia” çocuklardaki yaratıcılık duygusunu, kendilerine olan inançlarını arttırıcı mesajlarla donatılmış bir çizgi dizi. Akıl ve duygudan uzaklaşmayan Luna imkansız gibi görünen bazı görevleri iyi niyeti ve yardımseverliğiyle çözüyor. Yaratıcı ekibinde Cirque de Soliel markasının ardındaki isimler olduğu için bölümlerde akrobatik bazı numaralar da kullanılıyor. Luna problemleri çözerken İnanılmazya’da edindiği bazı arkadaşlarından da destek alıyor. Birlikte ekip çalışması da gerçekleştiriyorlar.

Luna küçük çocuklar için nezaketi, yaratıcılığı ve yardımseverliğiyle örnek bir rol model. Sadece bu tip dizilerde fazlaca ‘sihir’ meselesine girilmesi biraz fazla klişe. Çocuğunuza Luna gibi bir çocuk olmak için sihire ihtiyaçları olmadığını anlatmak gerek. Ayrıca son derece yaratıcı karakterler var ama kız çocuklarını pembe renkle özdeşleştirmek de artık günümüz için sanki aşılması gereken bir mesele gibi görünüyor bize.

“Luna Petunia” türkçe dublaj destekli olarak 24’er dakikalık bölümlerden oluşuyor. İlk sezonda 11, ikinci sezon da 5, üçüncü bölümde de 6 olmak üzere toplamda 22 bölüm izlenebiliyor. Ayrıca yine Netflix’de toplam 10 bölümden oluşan “Luna Petunia: İnanılmazya’ya Dönüş” adlı devam dizisi de bulunuyor.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  -
Şiddet / Korku öğeleri  -
Argo Kullanımı -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  *


Yorum Yap

FARE ŞEHRİ  

7,0 /10

“Kuzular Firarda” ve “Tavuklar Firarda” gibi hit filmleriyle de tanınan Aardman Stüdyoları’nın 2006 yapımı filmi “Fare Şehri” renkli ve yaratıcı bir film. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: David Bowers, Sam Fell

Oyuncular: Hugh Jackman (ses), Kate Winslet (ses), Ian McKellen (ses), Jean Reno (Ses)

ERMİŞ  

7,0 /10

Lübnan asıllı ressam, şair ve filozof Halil Cibran’ın tüm dünyada en çok bilinen eseri “Ermiş” (The Prophet) bizde de çok sevilir. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Roger Allers, Tomm Moore, Bill Plympton, Nina Paley

Oyuncular: Liam Neeson (ses), Salma Hayek (ses), Quvenzhané Wallis (ses), John Krasinski (ses), Frank Langella (ses), Alfred Molina (ses)

MUCİZELER PARKI  

6,5 /10

“Mucizeler Parkı”nın hikayesinin çıkış noktası “Komşum Totoro”ya çok benziyor aslında. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Dylan Brown

Oyuncular: Sofia Mali (ses), Jennifer Garner (ses), Mila Kunis (ses), Matthew Broderick (ses), Brianna Denski (ses)

TINKER BELL  

6,5 /10

“Tinker Bell” küçük kız çocukları için yapılmış, çok kompleks bir hikayesi olmayan bir animasyon. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Bradley Raymond

Oyuncular: Mae Whitman (ses), Kristin Chenoweth (ses), Raven-Symoné (ses), Lucy Liu (ses), America Ferrera (ses)