LUCK    5+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Şansın bize aslında ne olduğunu hatırlatan duygu yüklü animasyon..

Sam hayatı boyunca şansızlıkla mücadele etmiş yetim bir kızdır. Hiç ummadığı bir zamanda karşısına çıkan bir şans parasının gerçek olduğunu fark edip artık kendisine yapışan şanssızlıktan bu sayede kurtulacağını düşünür. Ama onu bulur bulmaz kaybetmesi de bir olur. Bunun üzüntüsünü yaşarken rastladığı konuşan bir siyah kedi olan Bob’u takip ederek insanların girmesinin yasak olduğu Şans Diyarı’na girer. Amacı kaybettiği şans parasını bulmaktır. Ancak kendi meşhur şanssızlığını da Şans Diyarı’na taşıdığı için ortalık karışır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Luck” günümüzdeki şans anlayışını eleştiren bir yapım. Bunu çeşitli sevimli sembolik ögelerle yapıyor. Kimi zaman kara kedi kimi zaman dört yapraklı yonca gibi birçok batıl inancın nasıl da hayatımızı etkilediğine yönelik göndermeler var. Şanssızlar ve şanslıların diyarları bu batıl inançlara göre dizayn edilmesi hoş ve komik detaylar sunuyor. Şansın aslında ne olduğunu, şanssızlığın ise hayatımızda nasıl bir denge sağladığı gösterilmek istenmiş. Hayattaki bazı durumların çok endişeyle üzerinde durmadan biraz da akışına bırakarak çözülebileceği belirtiliyor.

Başta biraz yorucu bir animasyon olduğu için çocuğunuzun dikkati dağılabilir. Özellikle ilk 20 dakikadaki kovalamaca çok uzatılmış. Çok renkli ve hareketli bir başlangıç sunuyor. Filmin asıl hikayesi ise şans diyarına gittiğimizde başlıyor aslında. Kahramanların düşme tehlikesi yaşadığı sahneler mevcut, bazı sahnelerde hassas küçük çocukları ürkütebilecek canavarlar da gözükmekte.

Sam’in ailesinin olmaması çocuklarımıza anne ve babanın varlığının bile büyük bir nimet olduğunu hatırlatacaktır. Hayatımızın birçok alanında şansın etkisini gördüğümüzü de vurguluyor film. Ayrıca kedi Bob’ın önemli bir hatırlatması var izleyenlere; o da maalesef kara kedilere yapılan hayvan istismarının hâlâ sürüyor olması... Filmin üzerinde durduğu bir diğer mesele de hayatımızda her zaman bizi destekleyecek ve sevecek insanlar olmasını istediğimiz ve onları bulduğumuzda kıymetini de bilmemiz gerektiği...

Film ABD ve birçok Avrupa ülkesinde “genel izleyici” sınıfı almıştı. * Su Karacan 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Kedi isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

ÖFKELİ PATİLER: HANK EFSANESİ   10 +

7.0 /10

Kediler şehrinde samuray olmaya çalışan bir köpeğin macerası. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Chris Bailey, Rob Minkoff, Mark Koetsier

Oyuncular: Michael Cera (ses), Samuel L. Jackson (ses), Ricky Gervais (ses), Mel Brooks (ses), Kylie Kuioka (ses), Michelle Yeoh (ses)

SUZUME   10 +

7.5 /10

Hem duygusal hem de ilgi çekici, bazen de komik, heyecanlı bir hikaye anlatıyor. Devamı

Süre: 122 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Makoto Shinkai

Oyuncular: Nanoka Hara (ses), Hokuto Matsumura (ses), Eri Fukatsu (ses), Shôta Sometani (ses), Sairi Itô (ses)

SÜPER KEDİLER   8 +

6.0 /10

Klişe bir hikayeye sahip, biraz da şiddet içeren bir çocuk animasyonu. Devamı

Süre: 20 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Ed Bignell

Oyuncular: Burcu Güneştutar (ses) , Elif Acehan (ses), Melissa Menteşe (ses), Zeyno Eracar (ses), Ayşegül Bingöl (ses)

ÇİZMELİ KEDİ: SON DİLEK   8 +

7.5 /10

Çizmeli Kedi’nin nefes kesen sahnelerle dolu, heyecanlı ve biraz da şiddetli bir macerası. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Joel Crawford

Oyuncular: Antonio Banderas (ses), Salma Hayek (ses), Florence Pugh (ses), Harvey Guillén (ses), Olivia Colman (ses), Wagner Moura (ses)