LEYLEKLER    7+

8.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Sevimli mesajları olan, hareketli ve komik bir aile animasyonu...

“Leylekler” adlı bu eğlenceli animasyonu çocuklarınıza izletmeden önce bir ön bilgilendirme yapmalısınız. Çocuklar dünyaya nasıl geldikleri hakkında bir fikir sahibi değillerse bu filmden sonra onları leyleklerin getirdiğini düşünebilirler gerçekten de.

Film bir zamanlar ailelere bebek teslimatı yapan bir leylek şirketini konu alıyor. Hikayeye göre bu şirket yıllardır bebek getirmeyi bırakıp, normal kuryelik işlerine girmiştir. Avcı adlı patron leylek, en başarılı taşıyıcı leylek olan Junior’ı terfi ettirmek istiyordur. Bunun için Junior’un yapması gereken tek şey, bebek teslimatı işinin bitirilmesine neden olan, şirkette büyütülmüş 18 yaşındaki öksüz bir genç kız, Tulip’i dünyada gerçek ailesine teslim etmek.

Junior tembellik edip Tulip’i posta odasına işe yerleştirip oradan çıkmamasını tembihliyor. Bu arada dünyada, işkolik anne-babasından dolayı canı sıkılan bir çocuk, leylek şirketine bir mektup yazarak kendisine bir kardeş ister. Bu mektup Tulip’e ulaşır ve onun sayesinde şirket yıllar sonra bir bebek daha üretir. Junior patrona belli etmeden bebeği aileye teslim etmeye çalışır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Klasik “Tarzan” ya da “Orman Çocuğu” filmleri gibi hayvanlar tarafından yetiştirilmiş çocuk hikayelerine sık sık göndermeler yapan farklı bir hikayeye, esprili sahnelere ve renkli karakterlere sahip akıcı bir animasyon “Leylekler”. Tulip ve Leylek Junior bir anne baba gibi küçük bir bebeğin sorumluluğunu alıp onu türlü tehlikelerden korumaya çalışıyorlar. Şefkat, sevgi ve fedakarlığın önemini vurguluyor film. Junior kapitalist bir şirketin yükselme hırsına sahip bir çalışanıyken giderek daha bilinçli, sevgi dolu bir leyleğe dönüşüyor. Ayrıca kardeş isteyen çocuğun hikayesi aracılığıyla anne-babalara çocuklarıyla daha çok zaman geçirmesinin ne kadar önemli olduğu hatırlatılıyor.

Birkaç aksiyon sahnesinde yaşı küçük hassas çocuklar korkup heyecanlanabilir yalnız. Bebeğin peşine düşen kurt sürüsü bazı yerlerde korkunç görünüyor ama aslında bebeği yemek değil alıp büyütmek istiyorlar! Bazı çizgi film şiddeti içeren, düşmeli kalkmalı, vurdulu kırdılı sahneler de mevcut. Bu tip bazı sahnelerin konuyu dağıttığını ve gereksiz uzattığını da söyleyebiliriz. 

Küçük bir not: Finalde bir hata sonucunda şirket yıllar sonra yine yüzlerce bebek üretiyor. Junior ve diğer leylekler çocuk isteyip de sahip olamayan her yalnız kişiye ve her çifte bu bebekleri dağıtıp onları mutlu ediyorlar.     

Film bizde sinemalarda “genel izleyici” sınıfı almıştı. Netflix ise 7+ vermiş. 

“Leylekler” Google Play ve iTunes’dan Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebilmekte. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KAYIP KÖPEK   10 +

7.0 /10

Kayıp köpeklerini ararlarken birbirlerini dinlemeyi öğrenen bir baba oğulun hikayesi. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Stephen Herek

Oyuncular: Rob Lowe, Johnny Berchtold, Kimberly Williams-Paisley, Nick Peine, Savannah Bruffey

ÇİZMELİ KEDİ   7 +

7.0 /10

Ünlü masal kahramanının eğlenceli solo filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Chris Miller

Oyuncular: Antonio Banderas (ses), Salma Hayek (ses), Zach Galifianakis (ses), Billy Bob Thornton (ses), Guillermo del Toro (ses)

NOEL BABA   8 +

7.0 /10

Sorumsuz bir babanın Noel Baba’ya dönüşmesinin komik hikayesi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 1994

Yönetmen: John Pasquin

Oyuncular: Tim Allen, Judge Reinhold, Wendy Crewson, Eric Lloyd, Peter Boyle

IVY+BEAN: BALE MAHKÛMLARI   7 +

6.5 /10

Pozitif mesajları ve eğlenceli anlatımıyla sevimli bir çocuk ve aile filmi. Devamı

Süre: 50 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Elissa Down

Oyuncular: Madison Skye Validum, Keslee Blalock, Marci T. House, Garfield Wilson, Jesse Tyler Ferguson