LEGO BATMAN FİLMİ    7+

7 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Oldukça yaratıcı, zeki bir senaryoya sahip ama biraz fazla hızlı ve yorucu gelebilir bazı çocuklara...

Kimse Lego Filmi’nin 2014’ün en iyi filmleri arasında sayılacağını beklemiyordu belki de. Dört kişilik bir ekibin üzerinde emek sarf ettiği öykü ve senaryosu çok zeki espriler ve dokundurmalarla doluydu. Sinema ve çizgi roman dünyasının kuşkusuz en sevdiği ve ilgi gösterdiği süper kahramanlarından biri olan Batman’in esas hikâyeye misafir karakter olarak katılımıyla da eğlence dozunu artırıyordu.

Batman’in yalnızlığı, egosu, havalı ve gizemli olmayı amaçlayan boğuk sesi ve diğer belirleyici özellikleri, onun yer aldığı kısa bölümde bile o kadar güzel bir komedi malzemesi oluyordu ki, tadı özellikle yetişkin seyircilerin damağında kalmıştı.

Şimdi karşımıza çıkan yeni Lego filmi, sadık uşağı Alfred’i, yardımcısı Robin’i, sığınağı Batcave’i, üst-kimliği Bruce Wayne’i ile tamamen bir Batman parodisi. Anne babasının sokak serserileri tarafından öldürülmesinin ardından gördüğü üst düzey eğitimle suç dünyasının başketine dönüşmüş Gotham şehrine geri dönen zengin Bruce Wayne / Batman, olanca popülaritesine rağmen yalnız, manik ve hüzünlü bir karakterdir diğer yandan. Azılı düşmanlarının en birincisi Joker’dir. Adeta varoluşlarını birbirlerine borçludurlar. Ama Joker bunu bir türlü kabul etmeyen Batman’in karşısına bu sefer en kötülerden oluşan bir çeteyi toplayarak çıkmaya karar verir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


"Lego Batman Filmi" kendisini izleyen çocuklarla diyaloğa giren filmlerden biri. Bir filmin içinde olduğunun farkında olan bir Batman’i izliyoruz. Üstelik bu Batman, önceki tüm Batman filmlerini de biliyor ve onlarla dalgasını geçiyor. Bu özellikleri Lego Batman Filmi’ni tipik bir çocuk animasyonu olmaktan çıkarıyor elbette. Senaryo sadece tüm Batman külliyatını didik didik etmiyor, bu karanlık kahramanın iç dünyası ve “kahramanlık” kavramı hakkında da güzel açılımlar yapıyor. Sadece komik değil, kahramanını kendisiyle yüzleştiren adeta onu terapiye de sokan bir film bu. Başkalarının iyiliğini düşünmenin, yardım etmenin psikolojisini eğlenceli bir dille anlatıyor film.

Joker’in yardıma çağırdığı diğer kötüler ise yapımcı stüdyo Warner’ın haklarına sahip olduğu yapımların kötülerinden oluşuyor: Harry Potter’ın Lord Voldemort’u, Oz Büyücüsü’nün cadısı, Yüzüklerin Efendisi’nin Sauron’u, Gremlinler, Godzilla ve King Kong. Bütün bu sürprizle dolu içeriğe Superman, Green Lantern ve Flash gibi misafir süper kahramanların da eklendiğini belirtelim.

Batman’in gösterişli mutsuzluğundan, benmerkezci yalnızlığından öyle güzel ve zeki espriler çıkarıyor ki film eğlenmemek elde değil. Sadece aksiyon sahnelerinin biraz fazla hızlı ve renk bombardımanı olduğunu söyleyebiliriz. "Lego Filmi"ne göre de daha karanlık bir hikayeye ve bazı detaylara sahip olduğu uyarısını yapalım. Batman'in Barbara Gordon karakterine ilgi duyup flörtöz tavırlar gösterdiğini de belirtelim. Ona kendini göstermek için kıyafet değiştirdiği sahne ve Robin'in iç çamaşırı esprisine de dikkat! 

Filmi Netflix'den ve iTunes'dan izleyebilmeniz mümkün. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri  **
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  ****


Yorum Yap

ilker yıldız

17 Ocak 2020 Cuma

test

AVATAR: SON HAVABÜKÜCÜ (animasyon dizi)   8 +

8.0 /10

Kendi kulvarında hiç eskimeyen bir klasik. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko

Oyuncular: Zach Tyler Eisen (ses), Mae Whitman (ses), Jack De Sena (ses), Dante Basco (ses), Michaela Jill Murphy (ses)

PERCY JACKSON VE OLİMPOSLULAR   11 +

7.0 /10

Sevilen gençlik kitabı serisinden başarılı bir uyarlama. Devamı

Süre: 40 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Jonathan E. Steinberg

Oyuncular: Walker Scobell, Leah Jeffries, Aryan Simhadri, Virginia Kull, Timm Sharp

KÜÇÜK BATMAN’İN NOEL’İ   7 +

6.5 /10

Eğlenceli ve akıcı bir süper kahraman animasyonu ama biraz şiddet var. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Mike Roth

Oyuncular: Luke Wilson (ses), James Cromwell (ses), Yaman Tümen (ses), Aziz Güngör (Ses), Rıza Karaağaçlı (ses)

PAW PATROL: SÜPER FİLM   5 +

6.5 /10

İlk filminden daha iyi değil ama yine de çocuklar için eğlenceli bir aksiyon. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Cal Brunker

Oyuncular: Kristen Bell (ses), James Marsden (ses), Finn Lee-Epp (ses), Mckenna Grace (ses), Marsai Martin (ses)