KUTUP KÖPEKLERİ    6+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Zayıf, esprisi ve neşesi az bir hikayeye sahip “pırıltısız” bir film.

Swifty kutupta yaşayan biraz çelimsiz bir kutup tilkisidir. Çocukluğundan beri en büyük hayali daha irileşip kasabalarının posta dağıtıcısı iri ve popüler köpeklerinden biri olmak. Posta dağıtımından sorumlu olan Süper Köpekler, iri vücutlu ve kuvvetlilerdir. Swifty onlar gibi olabilmek için posta teşkilatına kayıt olmuştur ve var gücüyle çalışmaktadır. Ancak 3 yıl sonra bile hâlâ paketleme servisindedir ve bir türlü dağıtım departmanına geçemez.

Beklediği terfiyi alamayan Swifty bir gün inat eder ve üstüne söylemeden bir paket için dağıtıma çıkar. Paketi teslim ettiği esrarengiz adres sonraki beklenmedik bazı olayların fitilini ateşleyecektir.   

Filmin ikinci yarısında “Çılgın Hırsız”ın ilk filmindekine benzer, Gru ve minyonlar gibi bir organizasyona çıkıyor ortaya. Sahip olduklarının kıymetini bilmeden uzağında olduğu bir şeyleri isteyen Swifty, iklimi ani bir değişikliğe uğratıp dünyayı ele geçirmeye çalışan bu kötülüğü bilmeden uyandırmış oluyor.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kutup Köpekleri” izlemeye alıştığımız düzeyde eğlenceli ve komik sahnelerden oluşmuyor maalesef. Üstelik hikayenin ilk perdesi yani karakter tanıtımı ve tehditin ortaya çıkışına kadarki kısımda hayli ağır ve renksiz ilerliyor hikaye. Filmin birtakım pozitif mesajları var elbette. Özellikle Swifty üzerinden ‘başkası olmaya özeneceğine biraz dön de kendi meziyetlerine ve sahip olduklarına bak’ diyor film. Dayanışma ve takım çalışması konusunda da her animasyonda olduğu kadar duyarlı.

Filmin kötüleri oldukça tehditkâr işler yapmaktalar. Zehirli gazla diğer hayvanları rehin almaktalar ve kahramanlarımızı da tehlikeye sokmaktalar. Çizgi film şiddeti az sayıdaki aksiyon sahnesinde kendisini göstermekte. Kahramanlardan biri finalde kartopu fırlatan bir silah kullanmakta.   

Ama filmin senaryosu, diyalogları ve esprileri renksiz, cılız ve eğlencesiz. Aksiyon sahnelerinin sayısı ortalamanın altında. Çocukların yanındaki ebeveynleri de yakalayabilecek bir eğlence anlayışı da yok maalesef. Ayrıca teknik olarak da pek çok modern animasyona göre özensiz. Genellikle cansız, duvar kağıdı gibi dokular üzerine yerleştirilmiş karakterler.    

Film ülkemizde 6A sınıflandırmasıyla vizyona girdi. * Burak Göral  


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

HADİ GİDELİM   7 +

8.0 /10

Maceralı, komik ve duygusal bir yol ve kardeşlik macerası. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Dan Scanlon

Oyuncular: Tom Holland (ses), Chris Pratt (ses), Julia Louis-Dreyfus (ses), Octavia Spencer (ses)

JURASSIC WORLD: KRETASE KAMPI   9 +

7.5 /10

Jurassic Park seven genç çocuklar için tasarlanmış heyecanlı bir animasyon dizisi. Devamı

Süre: 25 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Zack Stentz, Nick Jones Jr.

Oyuncular: Paul-Mikél Williams (ses), Kausar Mohammed (ses), Jenna Ortega (ses), Ryan Potter (ses), Raini Rodriguez (ses)

MULAN (2020)   11 +

7.0 /10

Klasik animasyonun daha feminist, aksiyon dozu yüksek ve akıcı uyarlaması. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Niki Caro

Oyuncular: Yifei Liu, Donnie Yen, Gong Li, Jet Li, Jason Scott Lee, Yoson An

UÇAKLAR 2: SÖNDÜR VE KURTAR   6 +

6.0 /10

İlk filmin hatalı mesajı devam filminde telafi edilmek istenmiş sanki. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Roberts Gannaway

Oyuncular: Dane Cook (ses), Ed Harris (ses), Julie Bowen (ses), Curtis Armstrong (ses)