KUTUP KÖPEKLERİ    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Zayıf, esprisi ve neşesi az bir hikayeye sahip “pırıltısız” bir film.

Swifty kutupta yaşayan biraz çelimsiz bir kutup tilkisidir. Çocukluğundan beri en büyük hayali daha irileşip kasabalarının posta dağıtıcısı iri ve popüler köpeklerinden biri olmak. Posta dağıtımından sorumlu olan Süper Köpekler, iri vücutlu ve kuvvetlilerdir. Swifty onlar gibi olabilmek için posta teşkilatına kayıt olmuştur ve var gücüyle çalışmaktadır. Ancak 3 yıl sonra bile hâlâ paketleme servisindedir ve bir türlü dağıtım departmanına geçemez.

Beklediği terfiyi alamayan Swifty bir gün inat eder ve üstüne söylemeden bir paket için dağıtıma çıkar. Paketi teslim ettiği esrarengiz adres sonraki beklenmedik bazı olayların fitilini ateşleyecektir.   

Filmin ikinci yarısında “Çılgın Hırsız”ın ilk filmindekine benzer, Gru ve minyonlar gibi bir organizasyona çıkıyor ortaya. Sahip olduklarının kıymetini bilmeden uzağında olduğu bir şeyleri isteyen Swifty, iklimi ani bir değişikliğe uğratıp dünyayı ele geçirmeye çalışan bu kötülüğü bilmeden uyandırmış oluyor.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kutup Köpekleri” izlemeye alıştığımız düzeyde eğlenceli ve komik sahnelerden oluşmuyor maalesef. Üstelik hikayenin ilk perdesi yani karakter tanıtımı ve tehditin ortaya çıkışına kadarki kısımda hayli ağır ve renksiz ilerliyor hikaye. Filmin birtakım pozitif mesajları var elbette. Özellikle Swifty üzerinden ‘başkası olmaya özeneceğine biraz dön de kendi meziyetlerine ve sahip olduklarına bak’ diyor film. Dayanışma ve takım çalışması konusunda da her animasyonda olduğu kadar duyarlı.

Filmin kötüleri oldukça tehditkâr işler yapmaktalar. Zehirli gazla diğer hayvanları rehin almaktalar ve kahramanlarımızı da tehlikeye sokmaktalar. Çizgi film şiddeti az sayıdaki aksiyon sahnesinde kendisini göstermekte. Kahramanlardan biri finalde kartopu fırlatan bir silah kullanmakta.   

Ama filmin senaryosu, diyalogları ve esprileri renksiz, cılız ve eğlencesiz. Aksiyon sahnelerinin sayısı ortalamanın altında. Çocukların yanındaki ebeveynleri de yakalayabilecek bir eğlence anlayışı da yok maalesef. Ayrıca teknik olarak da pek çok modern animasyona göre özensiz. Genellikle cansız, duvar kağıdı gibi dokular üzerine yerleştirilmiş karakterler.    

Film ülkemizde 6A sınıflandırmasıyla vizyona girdi. * Burak Göral  


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

DUYGULARIN RENGİ   12 +

7.5 /10

Eşitlik ve arkadaşlık üzerine duygusal, güzel duygular veren pozitif bir film. Devamı

Süre: 130 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Tate Taylor

Oyuncular: Emma Stone, Viola Davis, Octavia Spencer , Jessica Chastain, Bryce Dallas Howard, Sissy Spacek

JIRO DREAMS OF SUSHI   10 +

7.5 /10

Sıkı çalışmanın, tutku ve azmin başarıyı yakalamaktaki büyük etkisi üzerine yapılmış harika bir belgesel. Devamı

Süre: 81 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: David Gelb

Oyuncular: Jiro Ono, Yoshikazu Ono, Masuhiro Yamamoto

ZORAKİ KRAL   12 +

8.0 /10

Korkularla başetmek, kararlılıkla sorunları aşmak konusunda gençlere gerçek ve güzel bir hikaye sunuyor. Devamı

Süre: 118 dk. Yapım Yılı: 2010

Yönetmen: Tom Hooper

Oyuncular: Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, Derek Jacobi, Guy Pearce, Timothy Spall

KUTUP KÖPEKLERİ   6 +

4.5 /10

Zayıf, esprisi ve neşesi az bir hikayeye sahip “pırıltısız” bir film. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Aaron Woodley

Oyuncular: Jeremy Renner (ses), Heidi Klum (ses), James Franco (ses), John Cleese (ses), Yekta Kopan (ses), Oya Prosçiler (ses), Bedia Ener (ses), Erkan Taşdöğen (ses)