KÜÇÜK DENİZ KIZI PONYO    5+

9.6 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Sadece çocuklar için değil her yaştan insan için rengarenk, coşkulu ve rüya gibi bir macera...

Japon sinema üstadı Hayao Miyazaki, beş yıldızlı filmlerinden biri olan “Ponyo”yu neden yaptığını şöyle anlatıyor: “Bu filmi 5 yaşındaki çocukların anlayabileceği şekilde yaptım, 50 yaşındakiler anlayamasa da olur.”

Gerçekten de “Küçük Deniz Kızı Ponyo” (Ponyo) yormayan grafikleri, çocuksu anlatımı, yaratıcılığı ve çevreci hikayesiyle her çocuğun izlemesi gereken bir başyapıt.

İnsan olmak isteyen meraklı, küçük bir palyaço balığı okyanusun kuytularından, babası Fujimoto’nun laboratuarından kaçar ve babası sürekli uzaklara giden bir gemici olduğu için çoğunlukla annesiyle birlikte yaşayan Sosuke adlı küçük bir çocuğun hayatına dahil olur.    

Bu arada Fujimoto da karaya çıkar ve asi kızı Ponyo’yu bulup evine geri getirmeye çalışır, hatta kısa bir süreliğine başarır da. Ama Sosuke’den ayrılmak istemeyen Ponyo insan olmak için birtakım hilelere başvurur. Küçük bir kız çocuğuna dönüşmeyi başarır ve Sosuke’ye geri döner ama bu durum bölgedeki ekolojik dengelerin bozulmasına yol açacaktır...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Ponyo” Sosuke’nin üzerinden nazik olmayı, paylaşımı, hayvanlara karşı koruyucu olmayı ve ‘çocuk iyi niyeti’ni çok güzel anlatıyor. Sosuke daha 5 yaşında olmasına rağmen kendi sorumluluklarını anlayan adil bir çocuk. Filmin dişi karakterleri de olağanüstü; Sosuke’nin annesi Risa da, Ponyo da cesur, kararlı ve güçlü karakterler.

Bazı fırtına sahneleri hassas küçük çocukları ürkütebilir. Pek çok ülkede “Genel İzleyici” sınıfıyla gösterilen, bizce 5+ yaştaki her çocuğun izlemesi gereken filmlerden biri olan “Ponyo” Miyazaki’nin geleneksel animasyon araçlarını kullanarak, hiç bilgisayar desteği almadan ürettiği filmlerinden biridir. Eğer hâlâ izlemediyseniz ailece izleyin, sizi alıp götürecektir...

Tüm Miyazaki filmleri gibi Netflix ve iTunes’tan izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap