KÜÇÜK BATMAN’İN NOEL’İ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eğlenceli ve akıcı bir süper kahraman animasyonu ama biraz şiddet var.

Bruce Wayne yani Batman, oğlu Damian’ın doğacağı haberini alır almaz Gotham’ın daha güvenli bir şehir olması için fazla mesai yaparak şehrin bütün kötülerini yakalamış ve hapsetmiştir. Gotham şehri artık dünyanın en güvenli şehri ilan edilmiştir. Damian 8 yaşına gelince babası gibi olmak için sabırsızlanıyordur. Ancak Bruce Wayne onu sürekli koruması altında güvenli bir şekilde yaşatmaya çalışıyordur. Hatta bunu yaparken biraz da baskı uyguluyordur.

Uzun zaman sonra ilk kez tehlike alarmı çaldığında Damian da babasına katılmak ister. Ama Adalet Birliği’nden gelen mesajı alan Batman oğlunu yanına almaz. Evde yaşlı bakıcısı Alfred ve kedisi Selina’yla kalan Damian eve girmeye çalışan iki hırsıza karşılık verir. Hırsızların babasının ona hediye ettiği ilk Batman kemerini almalarına engel olamaz. Babası da uzak bir yerde tuzağa düşmüştür. Damian kemerini geri alabilmek için boyunu aşan bir maceraya atılır. Damian o Noel gecesi Batman’in bütün eski düşmanlarıyla karşı karşıya kalacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Erkek çocuğunun babasına kendisini kanıtlama çabasıyla, babanın aşırı korumacılığı ve güvensizliğinin arasında bir dengenin bulunması gerekiyor. Bu da ancak ebeveynle çocuğun arasında güven, sabır, sevgi ve saygı sınırları içinde sağlıklı bir ilişki kurulmasıyla mümkün olmakta. Erkek çocukların bir an önce büyümek istemesine karşılık onlara sorumluluk, fedakarlık ve sabır kavramlarını anlatmak gerekiyor. “Küçük Batman’in Noeli” böyle bir pozitif mesaj veriyor olsa da asıl amacı güldürmek ve eğlendirmek.

Tabi ki çizgi roman ve süper kahraman hikayelerinde kullanılan şiddet ve espri anlayışı bu filmde de hayli mevcut. Mesela; Bruce Wayne ona özenen oğlunu sakinleştirmeye çalışırken,  ne kadar zor bir hayatı olduğundan bahsediyor ve “kaç kaburgamı kırdım biliyor musun sen?” diyor. Damian’ın cevabı “harika ben de bütün kaburgalarımı kırmak istiyorum” oluyor! Damian mikrodalga fırınla oynarken onun patlamasına sebep oluyor. Babasının bütün teknolojik alet edevatını karıştırıyor. Onun motorunu kullanıyor. Bazı diyaloglarda da ‘lanet olsun’, ‘aptal’, ‘gerizekalı’, ‘serseri’, ‘pislik’ gibi kelimeler geçmekte.

Ortalarında bir yerde Batman oğlunun, Alfred ve kendisinin öldüğünü hayal ediyor korkarak. Ayrıca Damian film boyunca birçok ölüm ve sakatlanma tehlikesi geçiriyor. Finalde de epey bir patlama, yangın ve dövüş sahnesi mevcut.

Prime Video’da Türkçe dublaj desteğiyle izlenebilen filme 7+ sınıfı verilmiş. Daha küçük çocuklar için biraz fazla şiddetli. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Batman oyuncakları isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap

AVATAR: SON HAVABÜKÜCÜ (animasyon dizi)   8 +

8.0 /10

Kendi kulvarında hiç eskimeyen bir klasik. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko

Oyuncular: Zach Tyler Eisen (ses), Mae Whitman (ses), Jack De Sena (ses), Dante Basco (ses), Michaela Jill Murphy (ses)

PERCY JACKSON VE OLİMPOSLULAR   11 +

7.0 /10

Sevilen gençlik kitabı serisinden başarılı bir uyarlama. Devamı

Süre: 40 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Jonathan E. Steinberg

Oyuncular: Walker Scobell, Leah Jeffries, Aryan Simhadri, Virginia Kull, Timm Sharp

KÜÇÜK BATMAN’İN NOEL’İ   7 +

6.5 /10

Eğlenceli ve akıcı bir süper kahraman animasyonu ama biraz şiddet var. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Mike Roth

Oyuncular: Luke Wilson (ses), James Cromwell (ses), Yaman Tümen (ses), Aziz Güngör (Ses), Rıza Karaağaçlı (ses)

PAW PATROL: SÜPER FİLM   5 +

6.5 /10

İlk filminden daha iyi değil ama yine de çocuklar için eğlenceli bir aksiyon. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Cal Brunker

Oyuncular: Kristen Bell (ses), James Marsden (ses), Finn Lee-Epp (ses), Mckenna Grace (ses), Marsai Martin (ses)