KÖPEKLER (1.Sezon)    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İnsanların köpeklerle kurduğu dostane ilişkiye odaklanmış duygusal bir belgesel dizisi.

“Köpekler” belgesel dizisi insanların köpeklerle olan yoğun dostluk ilişkisini konu alıyor. En güzeli de ilk bölümde işleniyor. Epilepsi hastası bir kız çocuğu olan Corinne’in annesi her gece kızının odasında yerde yatıyor. Çünkü Corinne’in her an epilepsi krizi geçirme olasılığı bulunmakta. Doktorlar aileye bir köpek alınmasını tavsiye ediyorlar. Özel eğitimli bu köpek (ismi Rory) Corinne’in krizini farkedince harekete geçip herkesi haberdar ediyor. Ama bu sefer de Corinne’in kız kardeşinde küçük bir kıskançlık başlıyor... Rory, zamanla Corinne’e ve bütün aileye o kadar iyi geliyor ki izledikçe insanın içi ısınıyor. Aslında dizinin en güzel bölümü “Köpekli Çocuk” adlı bu bölüm.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İkinci bölüm biraz ağır bir hikayeye sahip. Berlin’de yaşayan Suriyeli bir mültecinin ülkesinde geride bıraktığı köpeği Zeus’u yanına alma çabasını anlatıyor. Bu bölümde biraz çatışma sahneleri var ve çocuklar için can sıkıcı olabilecek detaylar ve zorluklar anlatılmakta.

Üçüncü bölüm İtalyan bir balıkçının ve ailesinin yaşlı köpekleri Ice ile kurdukları dostluk; duygusal biraz da sakin bir tempoyla anlatılıyor.

Dördüncü bölüm “Makasları Bırakın” eğlenceli bir bölüm. Çünkü Japonya’da köpek berberliği yapan Miki ve Kenichi adlı berber ikilisinin Amerika’daki bir köpek kuaförlüğü yarışmasında yaşadıklarına odaklanıyor. Kuaförler model köpeklere iyi davranıyorlar ama yarışma sırasında bazı köpeklerin tüylerinin fazla boyanmasına, bazılarının da acayip şekillere sokulmasından biraz rahatsız olmadık değil.  Ayrıca bu bölümde nedense Japonca konuşan karakterlere türkçe dublaj yapılmamış.

Beşinci bölümde Kosta Rika’dakısıtlı imkânlarına rağmen kendilerini işlettikleri köpek barınağına adayan Alvaro ve eşi Lya’nın hikayesini izliyoruz. Sadece bağışlarla ayakta tutabildikleri bu barınakta, cins olmayan, kimsesiz sokak köpeklerine bakıyorlar. İnanılmaz şefkatliler ve özverili bir şekilde bin kadar köpekle (!) ilgileniyorlar. Bu bölümde çiftin yaşadığı bazı bürokratik engeller ve yaşadıkları ekonomik krizlere de değiniliyor. Çocuklar bu kısımlardan sıkılabilir.

Altıncı ve son bölüm “İkinci Şanslar” adını taşıyor. Sahiplenilen köpekler konusunda oldukça yüksek bir orana sahip New York’ta Anna adlı genç bir kadının ‘hayvan kurtarıcılığı’ yapmaktadır. Yani sahipsiz, bakıma muhtaç köpekleri New York’ta köpek sahibi olmak isteyenlerle buluşturuyor. İlk bölümden sonra belgeselin en duygusal bölümü bu bölüm.

Biz bu belgesel dizisinde çocuklara en çok 1. ve 6. bölümü öneriyoruz. Özellikle ilk bölüm köpeklerin insanın hayatına nasıl dokunabileceğini, son bölüm de insanların köpeklerin hayatına nasıl dokunabildiğini anlatıyor.  

6 bölümlü “Köpekler” dizisi türkçe dublaj seçeneğiyle Netflix’ten izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Köpek isteme potansiyeli: ****

Orijinal Adı:

Dogs

Yönetmen:

Glen Zipper

Ülkesi:

ABD

Yapım Yılı:

2018

Süresi:

50 dk


Yorum Yap

BİR KÖPEĞİN FANTASTİK HİKAYESİ   10 +

8.0 /10

Bu yaratıcı animasyon insanın yüreğine işleyen, melankolik ama bazı çocukları üzecek bir hikaye anlatıyor. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Anca Damian

Oyuncular: Lizzie Brocheré (ses), Bruno Salomone (ses), Thierry Hancisse (ses), Nathalie Boutefeu (ses)

OZ EFSANESİ: DOROTHY'NİN DÖNÜŞÜ   7 +

6.0 /10

Muhteşem çocuk klasiği “Oz Büyücüsü”nün ‘orta karar’ devam filmi. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Will Finn, Daniel St. Pierre

Oyuncular: Lea Michele (ses), Kelsey Grammer (ses), Dan Aykroyd (ses), Jim Belushi (ses), Martin Short (ses)

BAK ŞU KÖPEĞE   7 +

6.1 /10

Çok hafif ama eğlenceli bir aile komedisi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Brian Robbins

Oyuncular: Tim Allen, Robert Downey Jr., Kristin Davis, Danny Glover, Joshua Leonard

BALTO   7 +

7.5 /10

1990’ların sevilen animasyon filmlerinden biri olan “Balto”, kahraman bir köpeğin gerçek hikayesini anlatıyor. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 1995

Yönetmen: Simon Wells

Oyuncular: Kevin Bacon (ses), Bob Hoskins (ses), Bridget Fonda (ses), Phil Collins (ses)