KIRMIZI PABUÇLAR VE YEDİ CÜCELER    6+

10 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Dış görünüşün her şey olmadığını anlatan fantastik bir macera...

Tıpkı “Şrek” filmlerinde olduğu gibi ünlü masalların parodisel bir karışımını yapıp onların bazı özelliklerini tersyüz ederek eğlenceli manevralarla yeni bir hikaye haline getiriyor.

Dış görünüşü yüzünden cadı sandıkları bir perinin kara büyüsü sayesinde cüceye dönüşen 7 kahraman prensi tanıyoruz önce. Sonra babası kayıp olan Pamuk Prenses, şatoda üvey annesi  Regina’dan gizli ipucu ararken sihirli bir çift kırmızı ayakkabı bulmasıyla fiziksel bir değişim yaşar. Normalde Pamuk Prenses biraz kilolu bir genç kızdır. Ancak ayakkabıyı giyince manken gibi görünen bir kıza dönüşür.

Bu arada 7 cüce prens de büyünün bozulması için dünyanın en güzel prensesinin öpücüğüne ihtiyaç duymaktadırlar. Bir rastlantı sonucu karşılarına çıkan bu güzel kızdan hepsi çok etkilenir. Büyünün bozulmasını sağlamak için onun babasını bulmasına yardım etmeye çalışırlar. Cüceye dönüşen 7 prensten en çok Merlin ondan etkilenmiş, hatta aşık olmuştur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kırmızı Pabuçlar ve Yedi Cüceler” dış görünüşün bir insanı değerlendirmek konusunda çok belirleyici olmadığını anlatıyor özünde. Pamuk Prenses olduğundan daha kusursuz bir fizikle, cüceye dönüşmüş yakışıklı prensleri etkiliyor haliyle. Yakışıklı prensler de olduklarından daha küçük ve tombikler bu halleriyle. Yani dış görünüşün bazen her iki anlamda da yanıltıcı olması işleniyor. Film ayrıca cücelerin birbirlerine hem rakip hem de yoldaş olmaları üzerinden arkadaşlığı ve aynı hedef için dayanışmayı da işliyor.

Film boyunca bahsedilen öpücük meselesi var. Finalde de bu öpüşmeyi görüyoruz. Merlin ve Prenses arasında flörtöz bir arkadaşlık giderek aşka dönüşüyor. Ancak Merlin, Prenses’in gerçek fiziğini görünce en başta biraz hayal kırıklığına uğruyor. Ama sonra bunun en önemli şey olmadığını anlıyor. Filmde dış görünüşle barışık olmak ya da olamamak meselesi sıkça konuşuluyor ancak çıplaklığa varan bir detay yok. Merlin filmde iki kere öldü zannediliyor (son anda kurtuluyor). Prenses de finalde büyü yüzünden bir süreliğine ağaca dönüşüyor. Bazı çizgi film şiddeti (çarpma, düşme, patlama vs.) içeren sahneleri de mevcut.

Film bizde 6+ almış. Genelde gösterildiği birçok ülkede de 6+ ya da ‘genel izleyici’ verilmiş. Ancak bizce bu hikaye ve filmin onu anlatım tarzı 6 yaş altı için biraz erken olabilir. BeinConnect (TOD) platformunda izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -

 

 


Yorum Yap

Yağmur Deliktaş

16 Haziran 2022 Perşembe

Çok tatlış ve güzel bir film çok beğendiğim animasyonlardan biri olabilir, baya güzel bir film olmuş konusunun klasik pamuk prensesten farklı olması da hoşuma gitti. Aslında belki o kadar iyi değildi ama neden bilmiyorum benim aşırı hoşuma giden bir film oldu♥️😁 masal türü şeyler seviyorsanız kesinlikle izleyin

ONCE UPON A CRIME   10 +

6.5 /10

Külkedisi masalının farklı bir versiyonu daha. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Yûichi Fukuda

Oyuncular: Kanna Hashimoto, Yûko Araki, Takanori Iwata, Natsuna, Yumi Wakatsuki

KÜÇÜK DENİZ KIZI (2023)   7 +

7.0 /10

Disney klasiğinin gerçek oyuncularla yapılan uyarlaması ayrımcılık karşıtı mesajıyla ve güzel müzikleriyle ilgi çekiyor. Devamı

Süre: 135 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Rob Marshall

Oyuncular: Halle Bailey, Jonah Hauer-King, Javier Bardem, Melissa McCarthy, Daveed Diggs (ses)

PRENSES VE KURBAĞA   7 +

7.0 /10

Renkli ve bol şarkılı bir Disney animasyon klasiği. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Ron Clements , John Musker

Oyuncular: Anika Noni Rose (ses), Keith David (Ses), Oprah Winfrey (ses), Bruno Campos (ses)

SÜPER MARIO KARDEŞLER FİLMİ   7 +

7.5 /10

Ünlü platform oyununun eğlenceli ve bol pozitif mesajlı uyarlaması. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Aaron Horvath, Michael Jelenic

Oyuncular: Chris Pratt (ses), Charlie Day (ses), Anya Taylor-Joy (ses), Jack Black (ses), Keegan-Michael Key (ses)