KAYKO VE KOKOSH    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Polonya yapımı bir çizgi seri uyarlaması.

Polonya’da çok sevilen ve kuşaklar boyunca elden ele gezen, Janusz Christa’nın aynı adlı kült çizgi romanından uyarlanan bu animasyon dizi, yoğun bir şekilde başka bir ünlü çizgi roman olan Asteriks serisini hatırlatabilir biraz. Romalılara benzeyen Çapullar, tıpkı Galyalılar gibi küçük ve barışçıl bir halk olan Mirmillerin köyünü ele geçirmek ister. Mantık ve aklı temsil eden Kayko ve sürekli aç olduğunu söyleyen iri cüsseli Kokosh, ilk bölümde aralarına yeni katılan bir yavru ejderle birlikte Çapul askerleriyle mücadele ederler.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Netflix’in Polonya yapımı olarak karşımıza çıkan bu animasyon dizinin tıpkı “Vikingler”, “Şirinler” ya da Asterix dizilerinde olduğu biraz eski usül bir estetiği var. Hikayeler ve karakterler de bu eski modda yazılmışlar. Ama bazı çocukların ilgisini çekecektir. Dayanışma, arkadaşlık, cesaret ve yardımlaşma temaları sık sık işleniyor.

Tıpkı ismini verdiğimiz benzerlerinde de olduğu gibi masalsı korku öğeleri zaman zaman maceralarda karşımıza çıkıyor, kanlı olmayan ama şiddet içeren kavga sahneleri de mevcut. Karakterler birbirlerini öldürmekten bahsederlerken komedi amaçlı olarak “parça pinçik etmek” gibi terimler de kullanılmakta.

Netflix’in Türkçe dublajla desteklediği dizi şimdilik 2 sezondan oluşuyor. 15’er dakikalık bölümlerle toplam 14 bölüm izlenebiliyor şu an. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap