KAPTAN PORSUK KAYIP HAZİNENİN PEŞİNDE    6+

1 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Farklı bir hikaye ve estetik tasarımına sahip bir Norveç animasyonu.

Knutsen ve Ludvigsen adlı iki arkadaş, ortasından sıklıkla trenlerin geçtiği bir tünelde yaşayan iki arkadaş. Bir gün aldıkları bir mektup onların oradan taşınmasını istemektedir. Hem de tam o gün içinde. İki arkadaş üzüntülü ve çaresiz bir şekilde kalakalırlar. Evlerini korumak için farklı türden canlılarla tanıştıkları müzikli bir yolculuğa çıkacaklardır. Yanlarında komşuları porsuk da vardır. Bulmaları gereken kişi; onlara yardım edebilecek tek kişi olan efsane bir korsan ve Knutsen’in büyükbabası olan Kaptan Knutsen’dir.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Aslında ilki 2015’te çekilmiş bir devam filmi bu. Ama ilk filmle arasında bir konu devamlılığı yok. Norveç yapımı filmin bir Avrupa animasyonu olduğu aslında her yerinden belli. B uanlamda küçük çocuklar için biraz farklı bir mizah anlayışı ve soyut bir dünyası var. Bu iki adam klozetten balık avlamak gibi tuhaflıklar yapıyorlar. Yolculukları sırasında yaşadıkları olaylar sırasında denizin altına da iniyorlar, bulutların üstüne de çıkıyorlar... Aralarda geğirme ve gaz çıkarma esprileri de var. Barda geçen bir sahnesi de bulunuyor.  Genel olarak arkadaşlık ve dayanışma temalarında mesajları var ama çok da güçlü işlenmemişler.

Bazı sahneleri 6 yaşından küçük çocuklar için çok anlaşılır gelmeyebilir. Aslında grafik olarak büyüklerin hoşuna gidebilecek yaratıcılıklar var. Ancak bazı esprileri ve şarkıların çoğu tipik çocuk filmleri yapısında değil. Filme ülkemizde pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi 6+ verilmiş. Bizce de uygun bir sınıflandırma olmuş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

osman orkut

8 Mart 2023 Çarşamba

Çok kötü örnek olacak bir bir film çocuklar içinhiç tavsiye etmiyorum.!!