KAĞITTAN UÇAKLAR    10+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Duygusal ve çok mesajlı, Avustralya yapımı bir çocuk ve aile filmi...

Kısa zaman önce annesini bir trafik kazasında kaybeden ve hâlâ yas tutan babasıyla da iletişim kurmakta zorlanan 11 yaşındaki Dylan, okullarına gelen bir konuk sayesinde bir yeteneğini keşfeder. Çok iyi kağıttan uçak yapmaktadır ve onu fırlattığı zaman metrelerce uçurabilmektedir. Bu yeteneğini kullanarak Avustralya’daki kâğıttan uçak turnuvasına katılır. Yarışmada dereceye girince Japonya’daki uluslararası yarışmaya katılma şansı kazanır.

Kağıttan uçak yarışması zamanla Dylan için iyileştirici bir etki yaratır hatta babasını da bu sürece dahil etmeye çalışacaktır.

Dylan bu turnuva süresince daha iyi uçan bir uçak yapmanın yollarını araştırırken, okuldaki arkadaşlarıyla olan ilişkisini düzeltmek, babasıyla iletişim kurmak ve ona düşmanca davranan başka bir yarışmacı çocukla da baş etmek zorundadır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kağıttan Uçaklar” özellikle çocukların kazanmak ve kaybetmek konusundaki tutumlarına yoğunlaşırken Dylan’ın babası yoluyla yas tutma sürecinin uzaması halinde insanın yaşamdan ve hâlâ hayattaki sevdiklerinden nasıl kopabildiğini de göstermekte.

Dylan annesinden öğrendiği kağıttan uçak yapma bilgisini araştırıp geliştirdikçe duygusal dünyası da gelişir ve sosyal becerileri de artar. Ama uyarmak gerek; Dylan’ın anne özlemi hassas çocukları bir parça hüzünlendirebilir. Ölüm meselesini çocuğunuzla konuşabileceğiniz ya da konuştuğunuz bir zamanda bu tip filmleri izletmekte fayda var. “Kağıttan Uçaklar” baba-oğul ilişkileri konusunda da söyleyecekleri olan duygusal bir yapım.

Bir de Dylan’ın rakibi bir sahnede onu merdivenlerden itiyor ve bileğini incitmesine sebep oluyor. Küçük bir sahnede de Dylan dedesiyle birlikte eski bir savaş uçağına biniyor ve birlikte II. Dünya Savaşı’nda havada çarpışıyorlarmış gibi hayal kuruyorlar. Bu sahnelere dikkat.

Filmin türkçe dublajlı versiyonu da internette bazı sitelerde mevcut. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KÖPEKBALIĞI HİKÂYESİ   8 +

6.0 /10

Ağırlıklı olarak “Baba” (The Godfather) ve “Jaws” gibi yetişkin filmlere gönderme yaparak oluşturulmuş eğlenceli bir animasyon. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Bibo Bergeron, Vicky Jenson, Rob Letterman

Oyuncular: Will Smith (Ses), Robert De Niro (ses), Renée Zellweger (ses), Jack Black (ses), Angelina Jolie (ses)

ORMAN ÇETESİ   7 +

7.0 /10

Eğlenceli ve komik ama çizgi film şiddetine dikkat. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Tim Johnson, Karey Kirkpatrick

Oyuncular: Bruce Willis (ses), Garry Shandling (ses), Steve Carrell (ses), Wanda Sykes (ses), William Shatner (ses), Nick Nolte (ses)

CANAVARIN ÇAĞRISI   12 +

7.8 /10

Ünlü bir romandan uyarlanan film, 13 yaşında bir çocuğun ölmek üzere olan annesiyle yürek burkan vedalaşmasını anlatıyor. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: J.A. Bayona

Oyuncular: Lewis MacDougall, Sigourney Weaver, Felicity Jones , Liam Neeson (ses), Toby Kebbell

HAN SOLO: BİR STAR WARS HİKAYESİ   10 +

6.8 /10

Han Solo'nun gençlik hikayesi, Star Wars hayranlarını çok tatmin etmese de bazı çocukların hoşuna gidebilir. Devamı

Süre: 135 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Alden Ehrenreich, Woody Harrelson, Emilia Clarke , Joonas Suotamo, Donald Glover, Thandie Newton