KAĞITTAN UÇAKLAR    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Duygusal ve çok mesajlı, Avustralya yapımı bir çocuk ve aile filmi...

Kısa zaman önce annesini bir trafik kazasında kaybeden ve hâlâ yas tutan babasıyla da iletişim kurmakta zorlanan 11 yaşındaki Dylan, okullarına gelen bir konuk sayesinde bir yeteneğini keşfeder. Çok iyi kağıttan uçak yapmaktadır ve onu fırlattığı zaman metrelerce uçurabilmektedir. Bu yeteneğini kullanarak Avustralya’daki kâğıttan uçak turnuvasına katılır. Yarışmada dereceye girince Japonya’daki uluslararası yarışmaya katılma şansı kazanır.

Kağıttan uçak yarışması zamanla Dylan için iyileştirici bir etki yaratır hatta babasını da bu sürece dahil etmeye çalışacaktır.

Dylan bu turnuva süresince daha iyi uçan bir uçak yapmanın yollarını araştırırken, okuldaki arkadaşlarıyla olan ilişkisini düzeltmek, babasıyla iletişim kurmak ve ona düşmanca davranan başka bir yarışmacı çocukla da baş etmek zorundadır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kağıttan Uçaklar” özellikle çocukların kazanmak ve kaybetmek konusundaki tutumlarına yoğunlaşırken Dylan’ın babası yoluyla yas tutma sürecinin uzaması halinde insanın yaşamdan ve hâlâ hayattaki sevdiklerinden nasıl kopabildiğini de göstermekte.

Dylan annesinden öğrendiği kağıttan uçak yapma bilgisini araştırıp geliştirdikçe duygusal dünyası da gelişir ve sosyal becerileri de artar. Ama uyarmak gerek; Dylan’ın anne özlemi hassas çocukları bir parça hüzünlendirebilir. Ölüm meselesini çocuğunuzla konuşabileceğiniz ya da konuştuğunuz bir zamanda bu tip filmleri izletmekte fayda var. “Kağıttan Uçaklar” baba-oğul ilişkileri konusunda da söyleyecekleri olan duygusal bir yapım.

Bir de Dylan’ın rakibi bir sahnede onu merdivenlerden itiyor ve bileğini incitmesine sebep oluyor. Küçük bir sahnede de Dylan dedesiyle birlikte eski bir savaş uçağına biniyor ve birlikte II. Dünya Savaşı’nda havada çarpışıyorlarmış gibi hayal kuruyorlar. Bu sahnelere dikkat.

Filmin türkçe dublajlı versiyonu da internette bazı sitelerde mevcut. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

LAMA LAMA  

7,5 /10

Annesiyle yaşayan bir çocuk lamanın küçük gündelik sorunlarla nasıl baş etmeye çalıştığını anlatan bir çizgi dizi. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Saul Blinkoff

Oyuncular: Jennifer Garner (ses), Shayle Simons (ses), Brenden Sunderland (ses)

KWAI KÖPRÜSÜ  

8,0 /10

Bol ödüllü klasik bir 2. Devamı

Süre: 161 dk. Yapım Yılı: 1957

Yönetmen: David Lean

Oyuncular: William Holden, Alec Guinness, Jack Hawkins, Sessue Hayakawa