IŞIĞIN BABASI    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Japonya’dan baba-oğul iletişimine farklı bir açıdan yaklaşan sempatik bir dizi.

Çok genç bir adam, Akio, babası ile olan kopuk ilişkisini çevrimiçi oyunla onarmaya çalışır. Elbette çok zeki bir şekilde gerçekleştirilmiş bir ‘ürün yerleştirme’ operasyonu da var burada. Çünkü yıllardır süregelen Final Fantasy oyununun 14. bölümü bu dizinin de ana eksenlerinden birini oluşturmakta. Akio adlı bu genç adam, bir gün çalıştığı ofis malzemeleri şirketinde annesinden bir telefon alır. Babası aniden emekli olma kararı almıştır. Aslında emekli olmak için daha gençtir. Ancak bir anlık bir kararla kendisini eve çeker. Akio babasının neden bir anda emekli olmak istediğini ona soramaz. Zaten sorsa da cevap alamaz. Çünkü çocukken çok iyi bir ilişkileri olmasına rağmen zaman içinde araları açılmış, ilişkileri eski canlılığını yitirmiştir. Ama yine de Akio pes etmez ve çocukken birlikte oynadıkları video oyununun yeni versiyonunu ona emeklilik hediyesi olarak sunar. Kendisi de çevrimiçinde bambaşka bir karakterle babasına eşlik edecek ve orada beraber yaşayacakları maceralar süresince onu da konuşturmayı deneyecektir. Babası annesine ve oğluna gerçek nedeni söylemese de belki de bir yabancıya daha rahat anlatabilecektir. Genç adam “Final Fantasy” oyunu sayesinde babasıyla yeniden iletişim kurmaya çalışır böylece.

Bu arada Akio işyerinde de bazı sorunlar yaşıyordur, nitekim babasıyla oyunda yaşadığı kimi deneyimler ona gerçek hayatında da ışık tutmaya başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Aslında zekice oluşturulmuş dev bir reklam bu dizi ama yine de özellikle ergenler için baba-oğul ilişkisi açısından oldukça fazla pozitif mesaj içeriyor. İletişim, empati duygusui aile olmak ve birbirine karşı anlayışla yaklaşmak ele alınan ana temalar. Yine de bunun bir Japon dizisi olduğunu hatırlatalım. Tümüyle farklı bir kültür ve cesur bazı dramatik adımlar var. Mesela Akio oyunda genç bir kız karakteri oynamayı seçiyor. Babası da genç bir erkeği. Böylelikle dizinin bazı kısımlarında baba-oğul ilişkisi kadın-erkek görünümünde konuşuluyor.  Oyunda arkadaşlık kuruyorlar ama bu asla sınırları aşmayan, başka yollara sapmayan bir arkadaşlık. Gelgelelim Akio’yu oynayan genç oyuncu bazı sahnelerde çok yapmacık ve acemi görünüyor. Yine de bu şaşkınlığı bazen komik durumların yaşandığı sahnelerde de işe yarıyor.  

Akio’nun gerçek dünyasında flörtle ilgili bazı diyaloglar ve alkol içilen bazı sahneler bulunmakta. 

Netflix’te izlenebilen “Final Fantasy XIV: Dad of Light” yaklaşık 24’er dakikalık 8 bölümden oluşan bir mini dizi. Türkçe dublajı yok ama altyazısı mevcut. özellikle bilgisayar oyunlarına düşkün olan 13+ çocuklar için farklı ve lezzetli bir seyirlik olabilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: **
Playstation isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap