HOBBIT: SMAUG’UN ÇORAK TOPRAKLARI    11+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hobbit üçlemesinin ortasındaki film serinin en problemli filmi. 

İlk filmin 10 dakikasında özetlediği “Hobbit” romanını üç filmlik bir ‘öncesi’ serisi haline getirmek ‘sineğin kanadından yağ çıkarmak’tan başka da bir şey değil açıkçası... Jackson tabi ki “The Hobbit” romanını biraz da Tolkien’in “Silmarillion”uyla desteklemek zorundaydı. Yine de ilk “Hobbit” filmi bize özlediğimiz Orta Dünya’nın kapılarını bir kez daha açıyor olmasından dolayı belli bir sempatiyle karşılanmıştı. Oysa bu sündürme operasyonu daha ilk filmden kendini belli ediyordu. Bu ikinci Hobbit filmi ise tümüyle bir ‘top çevirme’den ibaret.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Madem ki kitaptan farklı olarak bazı başka kitaplardan destek alınmış, Bilbo Baggins’in yolculuğuna kimi olaylar eklenmiş, farklı gerilim unsurları yapıştırılmış bari en azından tehlikeyi ve tehdit unsurlarını körükleyecek hamleler yapılsaydı. Mesela Peter Jackson bu yolculukta Bilbo’ya destek olan 13 cüceye karşı bu kadar da korumacı olmasaydı. Hep son anda yetişen bir Elf okuyla karşılaşmasaydık. Güzel elf kızı Tauriel ile cüce Kili arasında zoraki bir aşk hikayesini yamamaya çalışmasaydı.

Yani neresinden bakarsak bakalım Hobbit filmleri, özellikle de bu ana hikayeyi sündüren ikinci film sayesinde hep bir ‘fırsatçılık’, bir ‘etinden sütünden faydalanma hadisesi’ olarak anılacaktır daha çok.

DİKKAT: Ejderhanın ve orkların olduğu bazı sahneler ani zıplamalar yaşatabilir. Cüceler ve Orklar arasında yaşanan savaş sahnelerinde birçok kez kahramanlar ölümle burun buruna gelmekte. Ayrıca dev örümceklere de dikkat.


Pozitif Mesajlar  **
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğesi  ***
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  **
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap