HIZLI VE TÜYLÜ    6+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kuşlar arasında geçen heyecanlı bir macera.

Animasyon sinemasında hayvanlar arasında geçen hikâyelerin anlatıldığı filmler eskiden beri karşımıza çıkar. “Hızlı ve Tüylü” de bu örneklerden birisi. Film, Manou adında bir ebabil kuşunun hikâyesini anlatıyor.

Manou henüz sadece bir yumurtayken, farelerin yumurtaları çalmaya çalışmaları sonrasında martıların yuvasına düşer. Her ne kadar baba martı çok istekli olmasa da anne martı, küçük ebabil kuşunun kimsesiz kalmasına dayanamaz ve onu bir martı gibi büyütmeye başlarlar. Diğer oğulları ile onu hiç ayrı tutmazlar.

Ancak Manou büyüdükçe farklılıkları da daha fazla hissedilmeye başlar. Farklı şekilde uçmakta, farklı şekilde beslenmektedir. Başlarından geçen talihsiz bir olay sonrasında martıların arasından uzaklaştırılan Manou, bir ebabil olarak büyütülmediği için onların arasında da yabancılık çekecektir ama ortak bir sorun ortaya çıkınca işler değişir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İlk bakışta bir 'Çirkin Ördek Yavrusu' hikâyesi gibi gözükse de ilerledikçe farklılaşan bir yapısı var filmin. Hem martılar, hem ebabiller için öteki olan Manou’nun, ortak bir tehdide karşı her iki kuş türünün de güçlü özellikleri kullanması ve hepimiz kuş değil miyiz, neden kavga ediyoruz ki söylemi, çocuklara farklılıklarımızla beraber dostça yaşayabiliriz mesajı veriyor.

Filmin animasyon kalitesi her ne kadar Pixar ve benzeri firmaların filmleri seviyesinde olmasa da kabul edilebilir bir seviyede. Filmde korkutucu olabilecek unsur olarak fareler ve biraz karanlık bir fırtına sahnesi var ama çok küçük çocuklar dışındakileri rahatsız etmeyecektir.

Ortalarındaki şarkı bölümü filme farklı bir hava katıyor ancak şarkı sözleri de filmin hikâyesi ile ilintili olmasına rağmen, bu bölüm İngilizce olarak bırakılmış. Ama çocuklar müziğe ve görselliğe kendilerini kaptırıp izleyebilirler. Filmin İngilizce versiyonunda Kate Winslet ve Willem Dafoe gibi önemli isimler var ama bizim izlediğimiz Türkçe dublajlı versiyon da hiç fena değil.

Filmin Türkçe adı olan “Hızlı ve Tüylü” adı belli ki “Hızlı ve Öfkeli” serisini akla getirmek için seçilmiş. Ancak ufak bir yarış sahnesi dışında herhangi bir ortak noktaları yok. Bir sahnede Hitchcock’un meşhur “Kuşlar” filmine de ufak bir selam gönderildiğini ekleyelim. BeinConnect'ten izlenebilir. Hasan Nadir Derin


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğeleri  **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

KAHRAMAN GÜVERCİN   7 +

4.6 /10

Neden yapıldığı anlaşılamayan çocuklar için yapılmış İkinci Dünya Savaşı temalı bir animasyon. Devamı

Süre: 76 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Gary Chapman

Oyuncular: Ewan McGregor (ses), Ricky Gervais (ses), Tim Curry |(ses), John Hurt (ses), John Cleese (ses)

GÖL KIYISINDAN MASALLAR: WILLY VE GÖLÜN KORUYUCULARI   6 +

7.0 /10

Bol pozitif mesajlı, akıcı ve seyri kolay bir masal film. Devamı

Süre: 70 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Zsolt Pálfi

Oyuncular: Csongor Szalay (ses), Sára Vida (ses), Anna Kubik (ses), András Faragó (ses)

FIRTINA ÇOCUK   10 +

7.7 /10

Avustralya yapımı duygusal, hüzünlü, çevreci bir hayvan sevgisi filmi. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Shawn Seet

Oyuncular: Finn Little, Jai Courtney, Geoffrey Rush, Erik Thomson, Morgan Davies, Trevor Jamieson

KAPTAN PENGU VE ARKADAŞLARI   4 +

7.0 /10

Küçük çocuklar için çevreci mesajlarla dolu, yormayan, sempatik bir animasyon. Devamı

Süre: 73 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Engin Bastürk, Nurullah Yenihan

Oyuncular: Onur Akgülgil (ses), Emin Yaraç (ses), Ali Ihsan Bozdemir (ses), Sensel Uykal (ses), Basak Arslan (ses)