HIZLI VE TÜYLÜ    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kuşlar arasında geçen heyecanlı bir macera.

Animasyon sinemasında hayvanlar arasında geçen hikâyelerin anlatıldığı filmler eskiden beri karşımıza çıkar. “Hızlı ve Tüylü” de bu örneklerden birisi. Film, Manou adında bir ebabil kuşunun hikâyesini anlatıyor.

Manou henüz sadece bir yumurtayken, farelerin yumurtaları çalmaya çalışmaları sonrasında martıların yuvasına düşer. Her ne kadar baba martı çok istekli olmasa da anne martı, küçük ebabil kuşunun kimsesiz kalmasına dayanamaz ve onu bir martı gibi büyütmeye başlarlar. Diğer oğulları ile onu hiç ayrı tutmazlar.

Ancak Manou büyüdükçe farklılıkları da daha fazla hissedilmeye başlar. Farklı şekilde uçmakta, farklı şekilde beslenmektedir. Başlarından geçen talihsiz bir olay sonrasında martıların arasından uzaklaştırılan Manou, bir ebabil olarak büyütülmediği için onların arasında da yabancılık çekecektir ama ortak bir sorun ortaya çıkınca işler değişir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İlk bakışta bir 'Çirkin Ördek Yavrusu' hikâyesi gibi gözükse de ilerledikçe farklılaşan bir yapısı var filmin. Hem martılar, hem ebabiller için öteki olan Manou’nun, ortak bir tehdide karşı her iki kuş türünün de güçlü özellikleri kullanması ve hepimiz kuş değil miyiz, neden kavga ediyoruz ki söylemi, çocuklara farklılıklarımızla beraber dostça yaşayabiliriz mesajı veriyor.

Filmin animasyon kalitesi her ne kadar Pixar ve benzeri firmaların filmleri seviyesinde olmasa da kabul edilebilir bir seviyede. Filmde korkutucu olabilecek unsurlar fareler ve fırtına ama çok küçük çocuklar dışındakileri rahatsız etmeyecektir.

Ortalarındaki şarkı bölümü filme farklı bir hava katıyor ancak şarkı sözleri de filmin hikâyesi ile ilintili olmasına rağmen, bu bölüm İngilizce olarak bırakılmış. Ama çocuklar müziğe ve görselliğe kendilerini kaptırıp izleyebilirler. Filmin İngilizce versiyonunda Kate Winslet ve Willem Dafoe gibi önemli isimler var ama bizim izlediğimiz Türkçe dublajlı versiyon da hiç fena değil.

Filmin Türkçe adı olan “Hızlı ve Tüylü” adı belli ki “Hızlı ve Öfkeli” serisini akla getirmek için seçilmiş. Ancak ufak bir yarış sahnesi dışında herhangi bir ortak noktaları yok. Bir sahnede Hitchcock’un meşhur “Kuşlar” filmine de ufak bir selam gönderildiğini ekleyelim. Hasan Nadir Derin


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğeleri  **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap