HEDİYE OPERASYONU    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Komedi ve aksiyonla dolu eğlenceli bir Noel animasyonu.

“Hediye Operasyonu” (Arthur Christmas), Noel Baba’ya inanan her çocuğun deli gibi merak ettiği bir meseleden yola çıkarak kuruyor hikayesini. Noel Baba onca hediyeyi bir gecede nasıl dağıtıyor?

Bu neşeli animasyonda da, başka filmlerde de gördüğümüz gibi Kuzey Kutbu’nda Noel Baba’nın yanında çalışan tonla elf vardır. Ancak Noel Baba’nın ailesinin etrafında işlerini son derece ciddiyetle takip eden bu elflerin en büyük yardımcıları Noel Baba’nın iki oğlu Steve ve Arthur’dur. Büyük oğul Steve artık Noel Baba’nın koltuğunu devralmaya hazırlanmakta ve hediye dağıtımı yapan elfleri komuta etmektedir. Küçük oğul Arthur ise daha çok masa başında çocukların mektuplarını ve istedikleri hediyeleri tasnifleme işindedir.

Çıkan bir karmaşa yüzünden çocuklardan bir tanesinin hediyesi dağıtıma çıkmayınca Arthur bunu dert edinir. O gece kimse hediyesiz kalmamalıdır. Böylece artık emekli olmuş büyükbabası Noel Dede’yle birlikte küçük bir kız çocuğunun hediyesini teslim etmek için harekete geçerler.    


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Hediye Operasyonu” aksiyonu bol, komik ve kolay izlenen bir animasyon. Elbette Noel Babalı bütün filmlerde olduğu gibi ‘Noel ruhu’nu korumayı amaçlayıp, çocukların Noel Baba kültürüne olan sempatisinden güç alıyor. Filmin en güzel pozitif mesajı Arthur’un sorumluluk duygusunun çok yüksek bir karakter olması. Arthur içindeki iyilikle harekete geçiyor ve asla geri adım atmıyor. İnandığı amaç için emek veriyor. Ayrıca Noel Baba ve ailesi üzerinden aile bütünlüğüyle ilgili de tatlı bir mesajı var filmim. 

Aksiyon sahnelerinde bolca yükseklerden düşme, sık sık tehlikeli durumların içinde kalmak gibi bazı çizgi film şiddeti içeren sahneler var. Özellikle Arthur ve dedesinin yaşlı bir adam tarafından tüfekle karşılandığı sahnede hassas küçük çocuklar biraz endişelenebilir. Noel Dede’nin bazı konuşmaları büyüklerin anlayabileceği esprilerden oluşturulmuş. Arada bazı diyaloglarda argo da kaçıyor. Mesela ‘Noel’in içine ettin’ gibi bir serzeniş duymanız da mümkün olabilir.  

“Hediye Operasyonu” pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de ‘Genel İzleyici’ sınıfında vizyona çıkmıştı. Bazı ülkelerde filme 6-7 yaş verildiği de görülmüş. Netflix 7+ vermiş. Bizce 6+ uygun.

Filme Netflix, iTunes ve ‘Digiturk burada’dan ulaşmak mümkün. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: -
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

KÜÇÜK UZAYLI X   6 +

6.8 /10

Eğlenceli, bir orta metraj animasyon ama bazı sahneleri hassas çocukları ürkütebilir. Devamı

Süre: 42 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Stephen Chiodo

Oyuncular: Keythe Farley (ses), Dee Bradley Baker (ses), Kaliayh Rhambo (ses)

HEDİYE OPERASYONU   6 +

7.0 /10

Komedi ve aksiyonla dolu eğlenceli bir Noel animasyonu. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Sarah Smith, Barry Cook

Oyuncular: James McAvoy (ses), Jim Broadbent (ses), Bill Nighy (ses), Hugh Laurie (ses), Imelda Staunton (ses)

NOEL BABA’NIN ÇIRAĞI   6 +

6.0 /10

Avrupa yapımı tatlı ve temiz bir Noel animasyonu ama yeni nesle biraz ‘eski’ gelebilir. Devamı

Süre: 80 dk. Yapım Yılı: 2010

Yönetmen: Luc Vinciguerra, Paulette Victor-Lifton

Oyuncular: Julie Gayet (ses), Jean-Pierre Marielle (ses), Lorànt Deutsch (ses)

NOEL GECESİ KABUSU   10 +

8.5 /10

Hâlâ günümüzün en popüler ikon filmlerinden biri olmaya devam eden film, eşsiz bir hayal gücüyle oluşturulmuş, yarı-karanlık bir masal. Devamı

Süre: 76 dk. Yapım Yılı: 1992

Yönetmen: Henry Selick

Oyuncular: Chris Sarandon (ses), Catherine O’Hara (ses), Danny Elfman (ses)