HAYALLER ÜLKESİ: GİZEMLİ MACERA    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Düzeltilmesi gereken bir hata, kardeş iletişimi gibi temaları işleyen orta dereceli bir macera.

Çok meraklı, hareketli ve büyüklerinin sözünü pek dinlemeyen, sorumsuz bir yaramaz keseli sıçan olan Kerry, ablası Petra ile sürekli atışmaktadır. Kafayı minik ve güvenli şehirlerinin dışındaki ormana ve vahşi hayata takmıştır. Huzurlu yerleşkelerinde yaşayan bütün hayvanların dileklerini dilediği büyük bir ağaç vardır. Kerry orada şansını denemek ister. Bilge kaplumbağanın sözünü dinlemez ve yanlış bir yöntemle dileğini diler. Vahşi doğaya madem ki çıkamıyordur, vahşi doğanın şehre gelmesini ister. Ancak yanlışlıkla uğursuz bir geçidin açılmasına sebep olmuştur. Bilge kaplumbağa bu arızayı yine kendisinin düzeltmesi gerektiğini söyler ona. Çıkacağı maceralı yolculukta kendisi de onun yanında destek olacaktır. Bir süre sonra onlara ablası Petra da katılır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Hayaller Ülkesi” hem orta ölçekli animasyon tekniğiyle hem de sıradan hikayesiyle çok akılda kalıcı iyi bir çocuk filmi örneği değil aslında. Sorumsuz ve yaramaz bir çocuk karakterin fantastik bir macera sırasında hatasını telafi etme çabasını anlatmakta.

Babalarıyla yaşayan iki kız kardeş olan Kerry ve Petra sürekli didişen kardeşleri simgeliyorlar. Annelerine ne olmuş bilmiyoruz. Ama hikaye ilerledikçe iki kardeş birbirlerini koruyup kollamayı, birbirleriyle iyi geçinmeyi öğreniyorlar.

Kerry söz dinlememenin cezasını çekiyor. Çıktıkları yolculukta sorumluluk almayı, hatalarından ders çıkarmayı, tecrübeli insanların sözlerine önem vermeyi ve hatalarını telafi etmeyi de öğreniyor.

Film ülkemizde ‘genel izleyici’ sınıfı almış ama; kırmızı gözlü kurtlar, rüyalara giren kırmızı tuhaf şekilli bir yaratık ve final kapışması sırasında bazı iyi kahramanların da kırmızı gözlerle hipnoz olmaları yaşı küçük hassas çocukları korkutabilir. Bizce 6+ daha doğru olurdu bu anlamda. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Kardeşle barışma potansiyeli: ***


Yorum Yap