GÖKTEKİ KALE    9+

5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Miyazaki’nin bu filmi oldukça heyecanlı bir macera ama biraz şiddetli sahneler de içermekte.

Yetim bir köylü çocuğu olan Pazu’nun hayatı bir gün gökten süzülerek düşen bir kız sayesinde tümüyle değişir. Sheeta son derece garip bir teknolojiye sahip dev bir uçan gemide, iktidar sarhoşu olmuş kötü bir adam olan Muska tarafından tutsak edilmişken ani bir hava korsanları baskını sayesinde çıkan arbede sonucunda aşağı, Pazu’nun kucağına düşer. 

Muska kandırmayı planladığı hükümetin askerlerini köye gönderir. Aradığı Sheeta’nın boynunda olan ve gökyüzünde süzülen gizli bir toprak parçasının yani Laputa’nın yerini gösteren kolyedir. Pazu ve Sheeta hemen çok iyi arkadaş olurlar ve Pazu onu korumak için harekete geçer. Ancak bir süre sonra onun kaçırılmasına engel olamaz. Pazu Sheeta’yı kurtarmak için hava korsanlarıyla işbirliği yapmak zorunda kalır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Gökteki Kale” heyecanlı bir macera ve aslında tatlı bir de aşk hikayesi sunuyor seyircilerine. Yer yer oldukça şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Önce korsanlar ve askerler arasında yaşanan çatışmalar sonra da büyük bir robotun Sheeta’nın kolyesi sayesinde canlanıp ortalığı darma duman ettiği sahneler var. Bu sahnelerde bazı hassas çocuklar ürkebilirler. Pazu’nun Sheeta’yı kurtarmaya gittiği ve Laputa’da geçen finalde de epey silahlı çatışma sahnesi bulunmakta.

Üstat Hayao Miyazaki’nin 1984 yılında İngiltere’deki maden işçilerinin büyük grevinden etkilenerek bu hikayeyi kaleme aldığı söylenir. Madenciler, hükümet ve işverenler arasındaki kavgayı yansıtır bu fantastik maceraya. Film aksiyonu bol, oldukça heyecanlı sahneler içermektedir.

Elbette Pazu ve Sheeta iyilikten kaçınmayan, birbirlerine düşkün ve cesur karakterler. Bu anlamda çocukları etkileyebilir film. İki masum ve iyi çocuk yıkıcı yetişkinlere karşı güçlerini birleştirirler. Ama ikisinin de bu macera sırasında oldukça tehlikeli durumlarda kaldıklarını bir daha hatırlatalım.

Netflix’ten türkçe dublaj desteğiyle izleyebileceğiniz “Gökteki Kale” pek çok ülkede 7+ sınıfı almıştı. Netflix de bu sınıfı sürdürmüş. Ama bol bol silahlı çatışmaların yaşanması, o ilk robotun göründüğü ve harekete geçtiği sahneler yüzünden biz yine de filmi 9-10 yaşlar için tavsiye edelim.  * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ÖZGÜR RUH   8 +

7.0 /10

Maceraperest tarafıyla dikkat çeken, pes etmemeye ve hayvan sevgisine dair başarılı bir animasyon. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2002

Yönetmen: Kelly Asbury, Lorna Cook

Oyuncular: Matt Damon (ses), James Cromwell (ses), Daniel Studi (ses), Chopper Bernet (ses)

GRİNÇ   6 +

6.0 /10

İkinci kez sinemaya uyarlanan bu meşhur çocuk klasiği, çok güçlü olmasa da yine eğlenceli bir hikaye ve güzel mesajlar vadediyor. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Yarrow Cheney, Scott Mosier

Oyuncular: Benedict Cumberbatch (ses), Cameron Seely (ses), Rashida Jones (ses), Pharrell Williams (ses), Tristan O'Hare (ses)

JURASSIC WORLD: KRETASE KAMPI   9 +

7.5 /10

Jurassic Park seven genç çocuklar için tasarlanmış heyecanlı bir animasyon dizisi. Devamı

Süre: 25 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Zack Stentz, Nick Jones Jr.

Oyuncular: Paul-Mikél Williams (ses), Kausar Mohammed (ses), Jenna Ortega (ses), Ryan Potter (ses), Raini Rodriguez (ses)

ZOOTROPOLİS: HAYVANLAR ŞEHRİ   8 +

7.7 /10

Ayrımcılık karşıtı mesajı ve polisiye hikayesiyle ilgi çekici bir animasyon. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Byron Howard, Rich Moore

Oyuncular: Ginnifer Goodwin (ses), Jason Bateman (ses), Idris Elba (ses), Cem Yılmaz (ses), Aysun Topar (ses)