FREE SOLO    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Serbest tırmanış meselesi üzerinden anlatılan bir azim ve cesaret hikayesi. 

Dağcılık üzerine yapılmış filmler aslında engelleri aşmak, zorluklara göğüs germek konusunda ilham verici olan metaforik hikayeler anlatırlar. Dağcılık bazıları için lüks bir spor gibi görünse de, insanoğlunun engelleri aşmak, merak etmek gibi tutkularının en heyecanlı temsillerini sunan bir spor dalı olduğu su götürmez.

Serbest tırmanış ya da serbest solo yapmak ise tam bir çılgınlık. Neredeyse hiç araç gereç kullanmadan düz duvarlara bile tırmanan bu tırmanışçıların dünyası çok farklı. Bunların arasında Alex Honnold’un yeri ise apayrı. Kendisi dünyanın en başarılı serbest tırmanışçısı, dünyanın en zorlu yüksekliklerini ekipmansız tırmanabilmiş genç bir adam. Nihayet kafasını Yosemite National Park'taki El Capitan'a da takmıştır. 900 m yüksekliğinde, yer yüzeyinde bulunan en büyük granit kütlesidir ve tüm dünyanıun dağcıları için çok cazip bir engeldir. Hepsinden farklı olarak Alex ipsiz bir şekilde ona tırmanmayı deneyecektir. Arkadaşları, sevdikleri ve sevgilisi onun bu kararı karşısında endişelidirler. Ama fikrini değiştirebileceklerini hiç düşünmüyorlardır bile. Alex, tarihin ekipmansız en yüksek tırmanışını yapan kişi olacak mıdır acaba?


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Free Solo”, Alex’in daha önce yaptıklarını anlatıyor en başta, onun tutkusunu ve hayat macerasına odaklanıyor. Sonra El Capitan tırmanışı için yaptığı hazırlıklara ve prova tırmanışlara değiniyor. Son 20 dakikasında ise bu tırmanışı bize nefes nefese sunuyor. Gerçekten çok heyecanlı!

Alex’in olanca tehlikeli olmasına rağmen bu tutkusundan ve amacından vazgeçmemesi büyük bir cesaret ve kararlılık örneği. İnsanoğlunun bu başarma tutkusu olmasa tembellikten hiçbir şey icat edilemez ve hiçbir sorun da çözülemezdi. “Free Solo” filmini biraz böyle görmek gerek. Hayatın zorluklarına karşı edilgen değil, ona karşı güçlü ve meydan okuyarak durmanın önemini vurguluyor aslında. Alex fazla cesur olabilir, ama tedbirli de. Bazen korktuğu ya da endişelendiği de oluyor. Biraz fazla mükemmeliyetçi olduğunu da bilmektedir. Öyle yetiştirilmiş, öyle büyümüş. Film bize onun bu halini sorgulamasını da gösteriyor.

Bazı tırmanış sahneleri çok fazla heyecanlı, Alex ve sevgilisi Sanni’nin diyalogları genelde çok uyumlu bir çift profili çıkarıyor. Sanni, Alex için endişeleniyor ve onu çok iyi dengeliyor.

Oscar ödüllü bir film olan “Free Solo”, bir cesaret, sevgi, azim, başarı ve inat hikayesi. Disney+ Türkçe dublajla desteklediği filme ‘genel izleyici’ sınıfı vermiş. Ancak 10 yaş altı için yanlış anlaşılabilecek temalar ve detaylar olabilir. Daha doğru ve odaklı bir seyir deneyimi için 10+ yaşlar daha uygun. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap