ENOLA HOLMES    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Türkiye’de de bilinen ‘Dedektif Enola’ kitap serisinin ilk macerasından uyarlanan film sürükleyici ve çocuklar için öğretici. 

“Geleceğimiz bize bağlı” diyor Sherlock Holmes’un 14-15 yaşlarındaki kız kardeşi Enola... Sık sık kameraya, bize bakarak konuşuyor. Onu izleyenlerle doğrudan iletişim kuruyor. Espri yapıyor, göz kırpıyor, düşüncesini söylüyor, planlarından ve duygularından bahsediyor...

Kendisine biçilen “evlen ve kocanın evde oturan karısı ol” yönlendirmelerine karşı çıkıyor. Bağımsız ve güçlü bir irade eşliğinde annesi tarafından iyi bir eğitim almıştır.  

Bir sabah uyandığında annesinin ona haber vermeden gittiğini farkeder, iki büyük ağabeyi Sherlock ve Mycroft, Enola’yı zarafet okuluna bırakıp annelerinin kayboluşunu araştırmayı planlılyorlardır. Ancak bilmedikleri bir şey vardır: Anneleri gizemli kayboluşundan önce sadece Enola’nın anlayabileceği gizli bir mesaj bırakmıştır. Enola ağabeylerini atlatarak annesini arayacağı kendi macerasını başlatır.

Ama daha Londra trenine biner binmez tanıştığı, evden kaçmış ve korkunç bir katilin kovaladığı genç bir Marki’ye de yardım etmeye karar verir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Türkiye’de çıkmış, çok satan bir kitap serisinin ilk filmi “Enola Holmes”. Aldığı iyi eleştiriler sayesinde devam etme olasılığı da var. “Stranger Things” dizisinin yıldız oyuncusu Millie Bobby Brown’ın canlandırdığı Enola, özellikle kız çocukları için doğru bir rol model. Akıllı, cesur, yetenekli, özgür ve güçlü karakterli bir kız. Herkesin kendi geleceğine kendisinin karar vermesi gerektiğini savunuyor ve bunu sık sık dile getiriyor. Ağabeyi Sherlock onun bu özelliklerini görüp içten içe takdir ediyor. Diğer ağabeyi ise sert ve onu bastırmaya çabalıyor.  

Film oldukça rahat izlenen bir yapıda anlatıyor hikayesini. Millie Brown’ın sempatik bir performans sergilediği filmde Enola’yı annesinden öğrendiği kimi dövüş tekniklerini uygularken de görüyoruz. Birkaç patlamalı sahne mevcut. Enola birkaç kere ölümle burun buruna geliyor.

Ağabey Mycroft’un kızı sertçe azarladığı ve onun tüm parasına el koyduğu sahnede Enola’nın ağladığını görüyoruz. Bu sahnede yetişkinler bile onun için üzülebilir.

Ayrıca iki ana karakteri de kısa bir süre öldü sanılıyorlar. Özellikle Enola’nın boğulmaya çalışıldığı sahne biraz stresli ama kısa sürüyor neyse ki. Finale doğru Enola ve Marki kendilerini kovalayan katille loş bir şatoda karşı karşıya geliyorlar. Bu sahnede biraz kan da görünüyor. Yaşı küçük çocuklar bu sahnede heyecan duyabilirler.

11-12 yaşlarındaki çocuklarınızla rahatlıkla izleyebileceğiniz eğlenceli ve düşündürücü bir film. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet / Korku Ögesi: **
Argo Kullanımı: *
Alkol - Sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

BEBEK BAKICISININ CANAVAR AVLAMA REHBERİ   10 +

4.0 /10

Bazı korkutucu detay ve fantastik olayların olduğu korku-komedi filmi. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Rachel Talalay

Oyuncular: Tamara Smart, Oona Laurence, Tom Felton , Troy Leigh-Anne Johnson, Lynn Masako Cheng

BİR AY MASALI   7 +

7.0 /10

Hikayesindeki bazı sorunlarına rağmen rengarenk ve müzikal bir aya yolculuk macerası. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Glen Keane

Oyuncular: Ken Jeong (ses), Sandra Oh (ses), Phillipa Soo (ses), John Cho (ses)

ENOLA HOLMES   12 +

7.7 /10

Türkiye’de de bilinen ‘Dedektif Enola’ kitap serisinin ilk macerasından uyarlanan film sürükleyici ve çocuklar için öğretici. Devamı

Süre: 123 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Harry Bradbeer

Oyuncular: Millie Bobby Brown, Henry Cavill, Sam Claflin , Helena Bonham Carter, Fiona Shaw

ZOOTROPOLİS: HAYVANLAR ŞEHRİ   8 +

7.7 /10

Ayrımcılık karşıtı mesajı ve polisiye hikayesiyle ilgi çekici bir animasyon. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Byron Howard, Rich Moore

Oyuncular: Ginnifer Goodwin (ses), Jason Bateman (ses), Idris Elba (ses), Cem Yılmaz (ses), Aysun Topar (ses)