EKİP SİBERAY: GÜNEŞ FIRTINASI    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Aynı isimli TRT Çocuk dizisinin bol maceralı sinema filmi.

TRT Çocuk kanalında yayınlanmış olan Ekip: Siberay adlı yerli animasyon dizisinde okulun bilgisayar kulübüne katılan Hakan, burada tanıştığı Umut ve Selvi ile iyi arkadaş olur. Bilgisayar ve internete meraklı olan bu üç ürkadaş Siber Dünya’yı keşfederler.

Siberay dizisi internet ve bilgisayar kuşağı çocuklarının dijital dünyada dikkat etmelerini öğütleyen, bunu basit bazı maceralarla akıcı bir şekilde vermeyi başaran pozitif bir dizi. 12’şer dakikadan oluşan 13 bölümü de TRT Çocuk ve Ekip Siberay Youtube kanallarında izlenebiliyor.

Bu ilk sinema filminde de aynı ekibin, kötücül bir bilgisayar korsanını bulmak için girdikleri macera anlatılıyor. 13. bölümde ekibe katılan Melis de bu macerada yerini almış. Ama sadece o değil, ekip dört kişilik başka bir ekiple daha güç birliği yapmak zorunda kalıyor.

Etkisi çok yüksek olan bir güneş fırtınası bütün dünyada internetin kesilmesine sebep olur. Bundan fırsat bilen kötü niyetli bir bilgisayar korsanı birçok uygulama ve çevrimiçi oyuna zarar verir. Ekip Siberay, bu sorunla ilgilenmek için daha önce toplanmış dört kişilik bir ekiple tanışır. Birbirlerini yeni tanıyan bu iki ekip internet gelmeden önce bilgisayar korsanını bulmak ve zarar gören programları onarmak için Siber Dünya’ya geçerler.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmin hikayesi yaklaşık 10. dakikasından itibaren gerçek dünyadan kopup Siber Uzay’da geçiyor. Çocuklar bu dijital boyutta oyundan oyuna geçerek karmaşayı başlatan kötü korsanı bulmaya çalışıyorlar. Yeni tanıdığımız çocuklar arasında Hektor adlı biraz endişeli ve anksiyeteli bir çocuk var. Sosyal medyaya çok meraklı bir kız çocuğu da var. Sosyal medya bağımlılığı zaten sık sık işleniyor, esprileri de yapılıyor. Bu arada korsan da yeni ekipteki çocuklardan biri çıkıyor finalde.
Film özgüven, dayanışma, cesaret gibi temaları işleyerek akıcı bir macera anlatıyor. Özellikle böyle dijital teknoloji konularına, oyun dünyasına ilgi duyan çocukların ilgisini çekebilir. Ama küçük hassas çocuklar dijital yılanların olduğu sahnelerde biraz ürkebilirler. Bu yüzden sinemalarımızda 6A sınıfı almış film. Yani 6 yaş altı çocukların aileleriyle birikte izlemesi daha doğru. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
İnternete merak uyandırma potansiyeli: ***


Yorum Yap