ECLIPSE    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Spora meraklı çocuklarla izlenebilecek bir yerli belgesel.

Türkiye 2020 Tokyo Olimpiyatlarına kadar katıldığı olimpiyatlardan birçok branşta toplamda 90’dan fazla madalya almıştı. Tokyo’daki başarılardan sonra madalya sayısı 100’ün üzerine çıkmış ve ilk kez ödülle dönülen branşlar eklenmişti. Bunlardan biri de jimnastik. Başarı kolay gelmiyor elbette; yılların emeği, tutkusu, disiplini, inişli çıkışlı psikolojisi var işin içinde. Bunlara bir de Covid-19 salgınını, sokağa çıkma yasaklı-aşılı-bol yasaklı pandemiyi, ülkemizin yaşadığı deprem felaketini ekleyin...

Pandemi yüzünden 2020’de yapılması gereken Tokyo Olimpiyatları tam bir sene sonrasına ertelenip 23 Temmuz-8 Ağustos 2021 tarihleri arasına gerçekleştirilmişti. Normalde olimpiyatların birkaç hafta öncesinde kampa giren sporcular, global kapanma yüzünden bu kez müsabakalardan tam bir sene önce kampa girmek zorunda kalmışlardı böylece. Antrenmanların zorluklarına, sporcuların kendi kişisel sınırlarını zorlamalarına bir de bunların getirdiği psikolojik baskı eklenmişti.

Nedense Türkçe isim konulmayan “Eclipse” (Ay Tutulması) adlı bu belgeselde biri kadın olan İzmirli beş jimnastik sporcumuzu tanıyoruz: Nazlı Savranbaşı, İbrahim Çolak, Ahmet Önder, Ferhat Arıcan ve Adem Asil. Beşi de farklı yapıda, farklı yollardan gelmiş iyi sporcular. Türkiye tarihinde ilk kez beş milli jimnastikçimiz birden bireysel kota almışlar ve hepsi de bunun sorumluluğunu ve heyecanını her an üzerlerinde taşımışlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Yönetmenler olimpiyatların yapılmasına bir yıldan fazla bir süre varken hepsini takip etmeye başlamış. Pandemi sürecinde onların gerginlikleri, idmanları ve ruh hallerine tanık oluyoruz film boyunca. Siyah beyaz estetiğini kullanarak çekilen, bale eğitimiyle de desteklenen antrenman görüntüleri gerçekten etkileyici. Güzel ahlaklı, çalışkan, sıcakkanlı ve samimi gençlerden oluşan sporcuların enerjileri, sakatlık kaygıları ve heyecanları seyirciye de yansıyor. Aslında film bu beş sporcunun kişisel hayatlarını ve iç dünyalarını az bile kullanmış. Bu anlamda öykülemeye biraz daha ağırlık verselermiş çok daha yürek ısıtan bir filme ulaşılabilirmiş.

Ancak yine de başından sonuna ilgiyle izlenen “Eclipse”, Türk sinemasında çekilmiş en iyi spor belgesellerinden biri. Barış Manço’nun ölümsüz şarkısı “Dönence” de filmin başına ve sonuna çok yakışmış doğrusu.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Jimnastik Federasyonu’nun katkılarıyla çekilen film 29 şehirde Paribu Cineverse Sinemaları’nda vizyonda. Gişelerde kimliklerini gösteren öğretmen ve öğrenciler filme davetiye ile girip ücretsiz orta boy mısır alabiliyorlar. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Spor yapma potansiyeli: ***


Yorum Yap

TERS YÜZ 2   7 +

8.0 /10

Ergenlik başlangıcı ve fazla kaygılı çocuklar konusunda yapılmış en iyi filmlerden biri. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Kelsey Mann

Oyuncular: Amy Poehler (ses), Maya Hawke (ses), Kensington Tallman (ses), Gupse Özay (ses), Aslı İnandık (ses)

ECLIPSE   7 +

7.0 /10

Spora meraklı çocuklarla izlenebilecek bir yerli belgesel. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: İpek Kent, Efe Öztezdoğan

Oyuncular: Nazlı Savranbaşı, İbrahim Çolak, Ahmet Önder, Ferhat Arıcan, Adem Asil, Göksu Üçtaş Şanlı

BİR TUHAF FUTBOL FİLMİ   8 +

3.0 /10

Fantastik bir futbol hikayesi anlatsa da zayıf esprilerle dolu dengesiz bir animasyon. Devamı

Süre: 73 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Mitch Schauer

Oyuncular: Zlatan Ibrahimović (ses), Megan Rapinoe (ses), “Weird Al” Yankovic (ses), Rob Stone (ses), Tania Gunadi (ses)

DÜNYANIN ZİRVESİ   12 +

7.5 /10

İnsanın cesaret ve merak duygusunu işleyen ve tehlikeli sahnelerin yaşandığı heyecanlı bir animasyon. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Patrick Imbert

Oyuncular: Eric Herson-Macarel (ses), Jérôme Keen (ses), Gauthier Battoue (ses), Marc Arnaud (ses)