DREAMWORKS TATİL KLASİKLERİ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Dreamworks şirketinin ünlü kahramanlarının yılbaşı hikayelerinden oluşan film, ailece izlenebilen eğlenceli dakikalar vaat ediyor.

Karakterlerin “Madagaskar”, “Shrek” ve “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin” gibi filmlerden alındığı bu dört hikayenin ilkinde, Madagaskar adasına doğru gelen Kızıl Gece Cini, nam-ı diğer Noel Baba, kafasına aldığı darbe sonucu hafızasını kaybedince, hediyeleri dağıtmak da meşhur dörtlümüz Alex, Marty, Gloria ve Melman’a kalıyor. İkinci hikayede ise Berk Adası’na yani “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin”in meskenine gidiyoruz. Burada da Yumuşgünü adında vikinglerin değer verdiği bir gün kutlanmaktadır ve ilk kez bu güzel günü ejderhalarla birlikte kutluyorlardır. Ancak beklenmedik bir göç sonucu ejderhalar ortadan kaybolduktan sonra Hıçkıdık ve arkadaşları bu gizemi çözmeye çalışır. Üçüncü hikayede kısacık bir Shrek skeci diyebileceğimiz, Eşek’in düzenlediği şarkı yarışmasında karakterlerimiz karaoke performanslarını sergilerken son hikayede de vitesi daha da arttırıp Madagaskar Penguenleri’nin çok eğlenceli bir kurtarma operasyonunu izliyoruz.

 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Dört hikayenin temelinde yatan ortak düşünce, ister ‘Julianayı’ ister ‘Yumuşgünü’, adı ne olursa olsun Noel tatilini sevdiklerimizle, değer verdiklerimizle birlikte geçirmek. Çevremizdeki insanlar bizim gibi düşünmese de, bizim gibi olmasalar da ya da tıpkı ünlü Charles Dickens klasiği “Tuhaf Bir Yılbaşı Öyküsü”ndeki Ebenezer gibi Noel ruhunu yaşamaktan imtina edilse bile tersini yapmaya yönlendirmek...

Aslında bu anafikri salt Noel (yeni yıl) değil bizdeki milli ve dini bayramlara da uyarlayabiliriz. Onların coşkusu, önemi ancak birlikte olduğumuz zaman daha da ortaya çıkıyor çünkü. Mesela ilk hikayenin sonunda Alex, Marty, Gloria ve Melman hediyelerin dağıtımını bitirdiğinde sihirli kızağın uçmasını sağlayan sihirli tozlardan çok az kaldığını fark ediyorlar. Ya New York’u ya da Madagaskar’ı seçme ikileminde kaldıklarında, dostlarını yani Madagaskar’ı seçiyorlar. Bunun gibi arkadaşlık, aile kavramlarına eğlenceli bir şekilde değinen diğer detayları da kalan 3 hikayede görmek mümkün.

Ancak hikayelerin az da olsa şiddet içerdiğini söylemek lazım. “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin” ve son “Madagaskar” hikayelerinde özellikle patlama sahneleri biraz fazla. Ayrıca penguenlerin Private’ı kurtarmaya çalıştıkları son hikayede, yavru kanişin vahşi bir şekilde gösterilmesi ya da Rico’nun yaşlı teyzeyi öldürmeye çalıştığı birkaç saniyelik an da 7 yaşından küçük çocukları korkutabilir.

“Dreamworks Tatil Klasikleri”, hepsinin bir arada olduğu tek bir bölüm ya da ayrı ayrı 4 bölüm şeklinde, Türkçe altyazılı olarak Netflix’ten izlenebiliyor. * Furkan Erkan


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: *
Şiddet/ Korku Öğesi: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap