DOLITTLE    7+

10 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hayvan dostu, macera ve komediyle dolu bir aile filmi.

Bir çocuk romanları klasiği olmasa da “Doktor Dolittle” kitapları çocuklar açısından hiç de eskimeyen tatlı hikayelere sahiptir. Daha önce 1967 ve 1998’de olmak üzere iki kere sinemaya uyarlandılar. Hatta 2001 ve 2006’da çok da başarılı olamayan devam filmleri de yapıldı.

Hayvanların dilinden anlayan ve onlarla konuşabilen bir doktordur Dolittle. Çok sevdiği kaşif karısını bir yolculuk sırasında kaybettiği için kendisini diğer tüm insanlara kapatmış, artık onun ailesi olmuş çok sevdiği hayvanlarla evine kapanmıştır. Aynı gün içinde iki sıra dışı ziyaretçisi olur. Avcı babasını dinlemeyen ve hayvanlara kıyamayan bir çocuk olan Tommy ve Kraliçe Victoria’nın kızı Rose birbirlerinden habersiz aynı gün Doktor Dolittle’ın evine ziyarete gelirler. Tommy yanlışlıkla vurduğu sincabı ondan tedavi etmesini isterken, Rose da hasta olan İngiltere kraliçesini iyileştirmesini ister.

Doktor Dolittle yıllar sonra hayvan dostlarıyla evinden çıkıp saraya gider, Kraliçe’yi muayene eder ve zehirlendiğini tespit eder. İyileştirmek için bulması gereken bitki uzak ve riskli bir yolculuğun sonundadır. Ama yolu bulabilmek için kayıp karısının günlüğüne ulaşmak zorundadır. Günlük ise ona son derece kızgın olan kayınpederinin elindedir. Doktor Dolittle, asistanlığını yapmaya çalışan Tommy ve hayvan dostlarıyla birlikte bu tehlikelerle dolu yolculuğa çıkar. Peşinde onu çok kıskanan eski bir doktor arkadaşı da vardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


En başta şunu belirtmeli: birinci sınıf bir teknik ekibin kusursuz bir işçiliği sözkonusu. Hayvan karakterlerin bilgisayar destekli sahneleri çok başarılı. Iron Man’den dolayı çocukların da çok sevdiği karizmatik oyuncu Robert Downey Jr. da kendisinden beklenen dinamik performansını vermiş ve ortaya hiç de sıkıcı olmayan aksiyonu bol bir aile filmi çıkmış.

En başta Dolittle’ın hayvan haklarına verdiği değer çok önemli. Çocukların başka bir canlıya zarar vermeme konusundaki hassasiyetlerine doğru şekilde hitap ediyor film. Ek olarak Tommy’nin kafasına koyduğu amaç için (Dolittle gibi doktor olmak) çalışıp mücadele etmesi güzel bir örnek teşkil ediyor. Ayrıca ekip çalışmasının önemi, mesleki kıskançlığın zararları da vurgulanıyor. 

Ancak aksiyonun dozu bazı küçük çocuklar için biraz fazla gelebilir. Dolittle ve diğer sevimli hayvanlar sık sık büyük tehlikeler yaşıyorlar. Gemilerinin bombalandığı sahne, Dolittle’ın denizin altında kalıp öldü sanıldığı sahne, kaplan ve vampir saldırılarının olduğu sahneler bazı hassas çocukları endişelendirebilir. Dolittle’ın karısını kaybetmiş olması ve sık sık onu anıp yasını tutması da biraz hüzünlü gelebilir.

Film ülkemizde 10A yaş sınıfı aldı. Yani 10 yaşın altındaki çocuklar bir aile büyüğüyle birlikte izleyebilirler. Bizce alt sınırın 7-8 yaş olması daha uygun gibi... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

Simge Ertaş

19 Ocak 2020 Pazar

10 ve 5 yaş(yaş sınırını bilmemize ragmen biraz mecburen) iki çocukla ailece keyifle izledik. Sitedeki yorumu okuyup gittigimiz için küçük olana bazi sahnelerde kucak destegi verdik ama cok da sıkıntı olmadi . Dostluğa dair cok guzel mesajlar içeriyordu gerçekten.

ÖZGÜR RUH   8 +

7.0 /10

Maceraperest tarafıyla dikkat çeken, pes etmemeye ve hayvan sevgisine dair başarılı bir animasyon. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2002

Yönetmen: Kelly Asbury, Lorna Cook

Oyuncular: Matt Damon (ses), James Cromwell (ses), Daniel Studi (ses), Chopper Bernet (ses)

AHTAPOTTAN ÖĞRENDİKLERİM   8 +

8.0 /10

Empati, yaşam döngüsü ve iletişim kurmak üzerine harika bir belgesel. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Pippa Ehrlich, James Reed

Oyuncular: Craig Foster

RIO 2   6 +

6.5 /10

İlk filmin renkli görüntülerle süslü dinamik yapısını aynen sürdürüyor devam filmi. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Carlos Saldanha

Oyuncular: Jesse Eisenberg (ses), Anne Hathaway (ses), Jemaine Clement (ses), Jamie Foxx (ses)

RIO   6 +

7.0 /10

Eğlenceli, rengarenk, müzikle dolu ve romantik bir animasyon. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Carlos Saldanha

Oyuncular: Jesse Eisenberg (ses), Anne Hathaway (ses), Leslie Mann (ses), Jamie Foxx (ses), will.i.am (ses)