DEV ARMUTUN İNANILMAZ HİKAYESİ    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Danimarka yapımı sevimli, maceralı bir animasyon.

Sakin, her zaman güneşli bir kasaba olan Solby'de yaşayan kedi Mitcho ve yavru fil Sebastian birbirleriyle çok iyi geçinen iki arkadaştırlar. Huzurlu günler geçierirken en sevdikleri aktivitelerden biri kasabanın belediye başkanıyla buluşup oyun oynamaktır.

Belediye başkanının yardımcısının ise kasabaya dev bir gökdelen dikme projesi vardır. Ancak bu gökdelen kasabanın güneşini kapatacaüı için başkan buna izin vermez. Ama bir gün Belediye Başkanı kaybolur. Kasabalının bütün aramalarına rağmen de bulunamaz. Yardımcısı onun koltuğuna oturur ve ilk icraatı o gökdelenin inşaatına başlamak olur.

Bu arada bir gün Mitcho ve Sebastian limandaki bir şişede bir mesaj bulur. Mesaj belediye başkanındandır ve mesajda gizemli adada olduğunu gelip onu bulmalarını istediğini yazmıştır. Şişede bir tohum vardır, önce o tohumu ekmeleri gerekmektedir. İki arkadaş tohumu eker ve ortaya gemi olarak kullanabilecekleri dev bir armut çıkar.

Kasabanın profesörünün de onlara katıldığı maceralarla dolu bir yolculuk vardır şimdi önlerinde...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Danimarka yapımı bu film elbette çoğu Avrupa yapımı animasyonlar gibi Amerikan yapımı çizgileren farklı bir detaycılık barındırıyor. Mitcho ve Sebastian arasındaki arkadaşlık hayli ilham verici. Birlikte birçok zorluğu aşmayı beceriyorlar. Birbirlerinin açıklarını kapatıp, fikir paylaşımlarıyla pek çok zor durumdan kurtarıyorlar kendilerini. Üstelik çok da sevimliler.

Hassas bazı çocuklar birkaç kere görünen hayaletlerden biraz ürkebilirler. Sebastian’ın kayıp denizci büyükbabası ve mürettebatı hayalet olarak dostlarımıza görünüyorlar. Korkunç sahneler değil ama hayalet figürlerine alışık olmayan çocuklar rahatsız olabilir. Fırtına sahnelerinde gökyüzü kararıp dalgalar kabarıyor. Sonunda da başkan yardımcısının yarattığı bir kaos ortamı mevcut ama her şey toz pembe sonlanıyor.

“Dev Armutun İnanılmaz Hikayesi” tasarımı, sakin anlatımı ve sempatik karakterleriyle; büyük etkiler bırakmasa da keyife izlenen bir aile animasyonu. BeinConnect’te Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebiliyor. İngilizce seslendirmesinde korsanların “kahretsin” ya da “aptal” gibi ifadeleri Türkçe dublajında törpülenmiş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -

 


Yorum Yap

JURASSIC WORLD: KRETASE KAMPI   9 +

7.5 /10

Jurassic Park seven genç çocuklar için tasarlanmış heyecanlı bir animasyon dizisi. Devamı

Süre: 25 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Zack Stentz, Nick Jones Jr.

Oyuncular: Paul-Mikél Williams (ses), Kausar Mohammed (ses), Jenna Ortega (ses), Ryan Potter (ses), Raini Rodriguez (ses)

ZOOTROPOLİS: HAYVANLAR ŞEHRİ   8 +

7.7 /10

Ayrımcılık karşıtı mesajı ve polisiye hikayesiyle ilgi çekici bir animasyon. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Byron Howard, Rich Moore

Oyuncular: Ginnifer Goodwin (ses), Jason Bateman (ses), Idris Elba (ses), Cem Yılmaz (ses), Aysun Topar (ses)

AHTAPOTTAN ÖĞRENDİKLERİM   8 +

8.0 /10

Empati, yaşam döngüsü ve iletişim kurmak üzerine harika bir belgesel. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Pippa Ehrlich, James Reed

Oyuncular: Craig Foster

BİTİRİM KARINCA   7 +

6.5 /10

Başkalarıyla empati kurmak, yardımlaşmak üzerine sevimli bir animasyon. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: John A. Davis

Oyuncular: Nicolas Cage (ses), Julia Roberts (ses), Meryl Streep (ses), Paul Giamatti (ses), Zach Tyler (ses)