DC SÜPER EVCİLLER TAKIMI    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Yer yer eğlenceli ve heyecanlı bir macera ama yoğun şiddetli sahnelere dikkat. 

Çocuklar için üretilen süper kahramanlı animasyon film ve dizilerin sayısı artık epey artmış durumda. Süper kahraman kavramının doğası gereği bu filmler bir miktar şiddet içermek durumunda kalıyorlar. Nitekim Marvel’la birlikte dünyanın en büyük çizgi roman markası DC’nin çizgi romanlarından uyarlanan “DC Süper Evciller Takımı” da bunlardan biri.

Film, anne-babası tarafından dünyaya gönderilen bebek Superman’in (Kal-El) gemisine son anda giren evcil köpeği Krypto’nun gözünden anlatıyor hikayesini. Artık Metropolis’te Superman’in yanında aynı onun gibi pelerin takan ve uçabilen süper köpeği de vardır. En büyük sorunu yavaş yavaş evlilik planları yapmaya başlayan Superman ve Louis Lane’in bu güzel güvenli hayatını bozacağı endişesidir. Tam bu esnada amansız düşmanları Lex Luthor’un elde ettiği turuncu kripton madeniyle süper güç elde etme planı şehirde büyük sorun yaratır. Çıkan karmaşada bazı minik evcil hayvanlar süper güçlere kavuşur. Luthor’un deneylerinde kullandığı hamsterın başını çektiği kötüler grubu Adalet Takımı’nın bütün süper kahramanlarını yakalayıp hapseder. Krypto’nun da süper güçlerini yok eder. Ama buna karşılık bir barınak köpeği, bir sincap, bir kaplumbağa ve bir domuzcuktan oluşan küçük bir grup da süper güçlere sahip olmuştur. Krypto bütün egosunu bir kenara bırakır ve onlardan yardım ister.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


En başta bu hikayenin komik ve yer yer eğlenceli olduğunu söyleyelim ama fazla şiddet ve karakterlerin sık sık tehlikeli durumlar içinde kaldığı sahneler mevcut. Özellikle final kapışması sadece şiddetli değil, küçük çocuklar için korkutucu da sayılabilir.

Dayanışmanın önemi, başkalarına kibirle yaklaşmanın hiç de sevimli bir görüntü vermediği, bir kişiyi çok sevmenin bazen onu rahat bırakmayı ve fedakarlık gerektirdiği gibi popitif mesajları var. Evcil hayvan sevgisi de işlenmekte. Ayrıca filmde pek çok farklı ırktan, köken ve inanıştan karakterler görülüyor. Irksal, cinsiyet ya da köken kimliklerindeki çeşitlilik animasyon filmlerde giderek daha çok önemseniyor. Karakterlerden birinin eski sahipleri siyah bir kadın ile latin görünümlü bir adamdan oluşan evli bir çift mesela.

Filmin hemen başlarında Superman Louis Lane ile parkta buluşuyor ve sahnenin sonunda dudak dudağa romantik bir şekilde öpüşüyorlar. Bunu gören Krypto onların evlendiğini hayal ediyor ve buna çok bozuluyor. Aynı sahnede parkın başka bir yerindeki köpeklerden biri Krypto’ya kadın sahibinin yeni birini bulduğunu ve artık kendisiyle pek ilgilenmediğini anlatıyor. Çok kısa bir an birbiriyle flört eden iki genç kadın görüyoruz. Bazı espriler biraz yetişkin kalabiliyor, bazı diyaloglarda hafif flörtöz espriler yapılmakta.

Film ülkemizde 6+ 10A almış. Bizce de 7 yaş altı için hayli yorucu bir film olabilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Evcil hayvan isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap

DC SÜPER EVCİLLER TAKIMI   7 +

6.5 /10

Yer yer eğlenceli ve heyecanlı bir macera ama yoğun şiddetli sahnelere dikkat. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Sam Levine, Jared Stern

Oyuncular: Dwayne Johnson (ses), Kevin Hart (ses), Kate McKinnon (ses), John Krasinski (ses), Natasha Lyonne (ses), Diego Luna (ses)

MARMADUKE (2022)   7 +

3.0 /10

Şiddeti ve kaba esprisi fazla olan bir yaramaz köpek komedisi daha. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Mark A.Z. Dippé

Oyuncular: Pete Davidson (ses), J.K. Simmons (ses), David Koechner (Ses), Mary Hart (Ses), Julie Nathanson (ses)

SÜPER KÖPEK VE TURBO KEDİ   7 +

5.0 /10

Yine süper kahraman hikayelerinden beslenerek oluşturulmuş bir çocuk animasyonu. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Ben Smith

Oyuncular: Luke Evans (ses), Nick Frost (ses), Gemma Arterton (ses), Bill Nighy (ses), Charli D'Amelio (ses)

CESUR İTFAİYECİ   6 +

7.5 /10

‘Kızlar bu işi yapamaz’ tarzındaki cinsiyet kalıplarını yıkan heyecanlı bir büyüme hikayesi. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Theodore Ty, Laurent Zeitoun

Oyuncular: Olivia Cooke (ses), Kenneth Branagh (ses), William Shatner (ses), Maya Misaljevic (ses), Laurie Holden (ses)