DANGAL    8+

6.8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hint sinemasının rekortmen filmi, sert bir babanın kızlarını güreşçi eğitimine sokmasını anlatıyor.

Eski bir güreşçi olan Mahavir Singh’in içinde ukde kalan büyük bir hayali vardır: Hindistan’a güreş sporunda uluslararası bir altın madalya kazandırmak. Mahavir bu hayalini spor hayatında bir türlü erişemese de bir erkek çocuğuna sahip olduğunda rüyasını onunla gerçekleştireceğinden emindir. Ama kader Mahavir’e iki kız çocuğu verince en başta hayal kırıklığına uğrar. Ancak kızlar büyüdükçe babaları gibi fiziksel dirençlerinin yüksek olduğu ortaya çıkar. Geeta ve Babita köylerindeki bütün erkek çocuklara kök söktürüyorlardır. Mahavir onları güreşçi gibi yetiştirmeye karar verir ve ağır bir antrenman programı başlatır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Hintçe güreşçi anlamına gelen “Dangal”, en başta sert bir baba profili çıkarıyor önümüze. Mahavir iyi bir insandır ama kızlarını o zamana kadar Hindistan’da erkek sporu olarak görülen güreşe zorla alıştırmaya çalışır. Saçlarını keser, yemeklerini düzenler ve sık sık idman yaptırır. Kızlar büyüdükçe babalarının disiplinli eğitiminin asıl anlamını ve aslında girdikleri yolun ne kadar önemli olduğunu anlarlar. Hint kadınlarının kocalarının eşi ve anne olmalarının dışında bir kariyerlerinin de olabileceğini, hatta en olmaz denen mesleklerde bile başarılı alabileceklerini kavrarlar.

Neyse ki kızlar sadece babalarının hayalleri için yarışmıyorlar müsabakalarda. Baba da kendi sertliğini, takıntısını törpülüyor bir süre sonra onlar sayesinde.

“Dangal” gerçek bir hikayeden uyarlandığı için dikkat çekiyor ilk başta ama aslında son yıllarda giderek daha akıcı ve şık filmler önümüze süren Bollywood sinemasının renkli kimliği filmin asıl gücünü oluşturuyor. Müzikler dengeli, güreş sahneleri heyecanlı, mizahı ve duygusal tonları da sömürüye kaçmayacak bir seviyede. Aamir Khan da rol aldığı her filmde anlamlı bir mesaj vermeye özen gösteriyor.  

Kızlar en başta babaları mutlu olsun diye uğraşırlarken bir süre sonra kendi hayatlarını yönetebilmek için mücadele verdiklerini anlıyorlar. Filmin en büyük mesajı bu. Babanın kızlarına karşı bastırdığı sevgisini gösterememe meselesi de iyi aktarılmış. Ancak çocukların filmdeki baba ve kızların arasındaki inişli çıkışlı ilişkiyi daha iyi kavrayabilmesi için filmin ailece izlenmesinde fayda var. Üstelik idman sahnelerinde bazı tehlikeli hamleleri tek başlarına denememeleri gerektiğini birilerinin de anlatması gerek.

“Dangal” Netflix’den türkçe altyazı seçeneğiyle izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ****
Flörtöz Durumlar: *
Şiddet/ Korku ögeleri: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

HAIR LOVE   3 +

8.0 /10

2019 yapımı Oscar ödüllü kısa film “Hair Love”, sıcacık ve samimi hikayesiyle insanın içini ısıtıyor. Devamı

Süre: 7 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Matthew A. Cherry, Everett Downing Jr. , Bruce W. Smith

Oyuncular: Issa Rae (ses)

MR. BANKS   12 +

7.3 /10

“Mary Poppins”in film olma hikayesini son derece insani duygular eşliğinde anlatan duygulu bir dram. Devamı

Süre: 125 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: John Lee Hancock

Oyuncular: Emma Thompson, Tom Hanks, Annie Rose Buckley, Colin Farrell, Paul Giamatti, Ruth Wilson

DANGAL   8 +

7.5 /10

Hint sinemasının rekortmen filmi, sert bir babanın kızlarını güreşçi eğitimine sokmasını anlatıyor. Devamı

Süre: 160 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Nitesh Tiwari

Oyuncular: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh, Sakshi Tanwar, Aparshakti Khurana

KAHRAMAN PRENS: SUALTI MACERALARI   6 +

6.0 /10

Bir Rus masalından uyarlanmış Güney Kore yapımı fantastik bir macera. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Maksim Volkov

Oyuncular: Harun Can (ses)