DANGAL    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hint sinemasının rekortmen filmi, sert bir babanın kızlarını güreşçi eğitimine sokmasını anlatıyor.

Eski bir güreşçi olan Mahavir Singh’in içinde ukde kalan büyük bir hayali vardır: Hindistan’a güreş sporunda uluslararası bir altın madalya kazandırmak. Mahavir bu hayalini spor hayatında bir türlü erişemese de bir erkek çocuğuna sahip olduğunda rüyasını onunla gerçekleştireceğinden emindir. Ama kader Mahavir’e iki kız çocuğu verince en başta hayal kırıklığına uğrar. Ancak kızlar büyüdükçe babaları gibi fiziksel dirençlerinin yüksek olduğu ortaya çıkar. Geeta ve Babita köylerindeki bütün erkek çocuklara kök söktürüyorlardır. Mahavir onları güreşçi gibi yetiştirmeye karar verir ve ağır bir antrenman programı başlatır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Hintçe güreşçi anlamına gelen “Dangal”, en başta sert bir baba profili çıkarıyor önümüze. Mahavir iyi bir insandır ama kızlarını o zamana kadar Hindistan’da erkek sporu olarak görülen güreşe zorla alıştırmaya çalışır. Saçlarını keser, yemeklerini düzenler ve sık sık idman yaptırır. Kızlar büyüdükçe babalarının disiplinli eğitiminin asıl anlamını ve aslında girdikleri yolun ne kadar önemli olduğunu anlarlar. Hint kadınlarının kocalarının eşi ve anne olmalarının dışında bir kariyerlerinin de olabileceğini, hatta en olmaz denen mesleklerde bile başarılı alabileceklerini kavrarlar.

Neyse ki kızlar sadece babalarının hayalleri için yarışmıyorlar müsabakalarda. Baba da kendi sertliğini, takıntısını törpülüyor bir süre sonra onlar sayesinde.

“Dangal” gerçek bir hikayeden uyarlandığı için dikkat çekiyor ilk başta ama aslında son yıllarda giderek daha akıcı ve şık filmler önümüze süren Bollywood sinemasının renkli kimliği filmin asıl gücünü oluşturuyor. Müzikler dengeli, güreş sahneleri heyecanlı, mizahı ve duygusal tonları da sömürüye kaçmayacak bir seviyede. Aamir Khan da rol aldığı her filmde anlamlı bir mesaj vermeye özen gösteriyor.  

Kızlar en başta babaları mutlu olsun diye uğraşırlarken bir süre sonra kendi hayatlarını yönetebilmek için mücadele verdiklerini anlıyorlar. Filmin en büyük mesajı bu. Babanın kızlarına karşı bastırdığı sevgisini gösterememe meselesi de iyi aktarılmış. Ancak çocukların filmdeki baba ve kızların arasındaki inişli çıkışlı ilişkiyi daha iyi kavrayabilmesi için filmin ailece izlenmesinde fayda var. Üstelik idman sahnelerinde bazı tehlikeli hamleleri tek başlarına denememeleri gerektiğini birilerinin de anlatması gerek.

“Dangal” Netflix’den türkçe altyazı seçeneğiyle izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ****
Flörtöz Durumlar: *
Şiddet/ Korku ögeleri: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

MANHATTAN'DA SİHİR  

6,8 /10

Klasik bir Disney animasyonu gibi başlayan film sonrasında pek çok prenses filminin arasında farklı duranlardan birine dönüşüyor. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Kevin Lima

Oyuncular: Amy Adams, Susan Sarandon, James Marsden , Patrick Dempsey, Timothy Spall, Julie Andrews (ses)

SEN BENİM HERŞEYİMSİN  

6,4 /10

“Sen benim Herşeyimsin”, ülkemizde “Çocuk Büyütme Rehberi” adıyla DVD’si çıkan, 2013 yapımı popüler Meksika filmi “Instructions Not Included”dan uyarlanmış. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Tolga Örnek

Oyuncular: Tolga Çevik, Melis Birkan, Cengiz Bozkurt, Tuna Çevik

YAŞAMAK GÜZEL ŞEY  

6,7 /10

Müfit Can Saçıntı’nın yazıp yönettiği “Yaşamak Güzel Şey”deki mizah anlayışı bugünün bazı gençleri için biraz ‘eski usül’ gelebilir. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Müfit Can Saçıntı

Oyuncular: Müfit Can Saçıntı, Yasemin Çonka, Zihni Göktay, Ayşegül Atik, Günay Karacaoğlu

MULAN  

7,5 /10

Disney’in en güçlü kadın karakterlerinden birini sunar bize “Mulan”. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 1998

Yönetmen: Tony Bancroft, Barry Cook

Oyuncular: Ming-Na Wen (ses), Eddie Murphy (ses), BD Wong (ses), Miguel Ferrer (ses), James Hong (ses), June Foray (ses)