ÇİKO BON BON: MERAKLI MAYMUN    4+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bozuk bir şeyleri onarmaya, mekanik becerileri geliştirmeye yönelik eğlenceli bir çocuk dizisi.

Çocuk kitapları yazarı ve illüstrasyon sanatçısı Chris Monroe’nun “Alet Kemerli Maymun” kitap serisinden uyarlanan çok renkli bir animasyon dizisi “Çiko Bon Bon: Yetenekli Maymun”.

Pastel renklerde yaratılmış bir şehir ortamında Çiko ve arkadaşları bozulan birşeyleri tamir etmek konusunda hayli ustalar ve etraflarında olan biten her şeye de meraklı, öğrenme isteğiyle bakmaktalar. Onlara kısaca ‘onarım timi’ denmektedir zaten. Şehirde yaşanan birçok kriz, karışıklıklar, mekanik sorunlar Çiko ve arkadaşları tarafından çözümleniyorlar. Bu çözümler de genellikle ekibin fizik bilgileri sayesinde gerçekleşmektedir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Çiko Bon Bon: Meraklı Maymun” okul öncesi çocukları eğlendirirken onları birşeyler icat etmeye, mekaniğe merak sarmalarını sağlamayı hedefliyor. Çocukların mekanik becerilerini arttırmak, birşeyleri bozmak yerine onarmaya meyil etmelerini sağlamak konusunda yer yer de başarılı. Ama Çiko maceralarını izledikçe çocukların evdeki eşyaları veya oyuncaklarını tamir edeceğim diye karıştırmaları ya da içlerini açmaya çalışmaları da mümkün, dikkat edin... Ayrıca Çiko’nun her bölümde muz yeme arası vermesi ve muzu yerken de sorunun çözümü hakkında düşünmesi de güzel detaylar.    

Hikayeler oldukça sevimli, girintili çıkıntılı, zekice ve bol sürprizli ama baskın müzik kullanımı ve bazı bölümlerdeki aksiyonların biraz hızlı olması küçük hassas çocuklar için biraz yorucu gelebilir.

14’er dakikalık 10 bölümden oluşan ilk sezon Netflix’ten Türkçe dublaj desteğiyle izlenebilir. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap